yanik.gen.tr https://www.yanik.gen.tr Yanık, Yanık Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, yanik.gen.tr Sat, 05 Dec 2015 00:00:00 +0000 Thu, 23 May 2019 00:00:00 +0000 60 Çocuklarda Yanık https://www.yanik.gen.tr/cocuklarda-yanik.html Sat, 03 Nov 2018 23:37:50 +0000 Çocuklarda Yanık, Yanık,  ülkemizdeki önemli olan sağlık problemlerinden birisidir. Bu mevzuda bilinçlenme yükselse de eğitim seviyesi ve koruyucu sağlık hizmetlerinde bulunan yetersizlikler, bu problemin çözülmesine engel o Çocuklarda Yanık, Yanık,  ülkemizdeki önemli olan sağlık problemlerinden birisidir. Bu mevzuda bilinçlenme yükselse de eğitim seviyesi ve koruyucu sağlık hizmetlerinde bulunan yetersizlikler, bu problemin çözülmesine engel oluyor. Türkiye’de yapılan araştırmalar neticesinde her sene 6.500 ile 7.000 çocuk, yanık tedavisine başvuruyor ve çocukların yüzde 80’i su ısıtıcılar ile çift katlı çaydanlıklar dan dolayı yanıklar ile karşı karşıya kalıyor. Her gün 25 ile 30 kadar çocuk, kaynar su, alev yanıkları şeklindeki değişik sebeplerle hastanelere, kliniklere başvuruyor. 

Çocuklardaki yanık vakalarının yüzde 80’i çift katlı çaydanlıklar dan dolayı meydana gelirken, bu vakaların geri kalan yüzde 20’sini ütü, sobayla temas, ev yangınları neticesinde meydana gelen alev yanıkları ve elektrik çarpması yanıkları meydana getirir. Bebekler ve çocuklarda sıcak sıvılar ile haşlanma yanıklarının % 15’inin sebebi ebeveyn ihmal ve istismarı. Kalçada bulunan yanıklar özellikle ceza olarak çocuğun kaynar su içerisine oturtulması neticesinde meydana gelir.

Özellikle bebek ve çocuklarda yanıkları önlemenin bir numaralı olan kuralı, anne ve babaların bilinçlenmesi, yüksek dikkate sahip olmalarıdır. Fakat, beklenmedik olaylar karşısında ne yapmalı, nasıl bir tedavi yolu takip edilmeli, bunu da bilmek gerekir. Kadın, erkek, çocuk demeden birden fazla kişinin korkulu rüyası olan yanıklar ve yanıkların neticesinde kalacak olan izlerdir. Bu izler sosyal hayatta zorluklar meydana getirmesinin yanı sıra, insanın özgüvenini zedeleyen, hayat boyu taşıyacak olunması sebebiyle de sürekli psikolojik sıkıntılara sebep olan izlerdir.

Çocukların önündeki en büyük riskler, yanıklar, çocukluk yaş grubunda kazalara bağlı olan ölümlerin en önemli olan sebeplerindendir. Haşlanma yanığı, alev yanığı, elektrik yanığı, kimyasal yanıklar ve radyasyon yanıklar şeklindeki etyolojik nedenler ile insanın karşısına çıkabilen bu zorlu rahatsızlıklar ne yazık ki yanığın derinliğine nazaran kötü görünümlere neden olan izler ile neticelenir, ki bu izler yüz çevresinde olduğu vakit oldukça fazla dramatik neticeler oluşturur. Görünmez olan kazalar, ihmaller, anlık olan küçük dikkatsizlikler bazen büyük sağlık hasarlarına sebep olabilir.

Çocuklarda Yanık

Çocuklarda yanıklar en çok sıcak olan cisimlerin cilde teması ile yaşanıyor ve cildi yakan etkenin sıcaklığı ile temas zamanı, meydana gelen yanığın ciddiyetini belirliyor. Ülkemizde, hala çocuklarda yanık kazaları oldukça fazla yaşanan ev kazaları arasında bulunmaktadır. Yanıklar ve görüntü, yanık hem dış görünüşü bozar, hemde organların fonksiyonunu bozar. Örnek olarak, el yanıklarında yanığın deride bıraktığı iz kadar elin açılması, kapanması, yük kavrayabilme kabiliyeti şeklindeki fonksiyonları da bozulabilir. 

Çene altında, boyunda meydana gelen yanık skarı alt çeneyi aşağı çekerek insanın ağzını kapatmasına engel olabilir. Bu sebepten dolayı yanık tedavisi, plastik cerrahinin hem rekonstrüktif hem de estetik maksatlı yapılan tedavilerdir. Yanık travması sebebiyle, akut tedavisi yapılmış bir hastanın, tedavinin ilerleyen safhalarında, hasara ve kayba uğramış deri ve öbür dokuların yenilenmesine ihtiyaç duyar. İşte bu noktada, bütün vücutta bulunan doku kayıplarının onarımını üstlenen plastik ve rekonstrüktif cerrahi devreye girer. Eksik olan deri ve öbür dokuların yerine konmasının ötesinde, yara bakımında uzman olan plastik cerrahlar, yanığın bakımında önemli bir rol oynamaktadır. Öbür yandan yanık yarası iyileşmesinin ardından, geç dönemde karşılaştığımız, yanığa bağlı olan deformitelerin düzeltilerek görünüm ve fonksiyonun iyileştirilmesi plastik cerrahların görevidir.

Yanıkta ilk yardım, yanığın cinsine ve etkene göre ilk yardım türü farklılaşır. Fakat genel yanık ilk yardımı çerçevesinde, yanığa neden olan etkenden uzaklaşılması, yanık yarasının soğuk su haricinde herhangi bir etkenle temastan kaçınılması, büyük yanıklarda ısı kaybının önüne geçilmesi ve mümk]]> Yanık İzi https://www.yanik.gen.tr/yanik-izi.html Sun, 04 Nov 2018 21:22:05 +0000 Yanık İzi; Sorunlarına karşı çözüm aranıyor ve ne yapılacağı düşünülüyor ise, ciddi olan yanıklar için mutlaka bir uzman ile görüşüp gerekli olan tedaviyi alınması tavsiye edilir. Yanık izi kalmaması için dikka Yanık İzi; Sorunlarına karşı çözüm aranıyor ve ne yapılacağı düşünülüyor ise, ciddi olan yanıklar için mutlaka bir uzman ile görüşüp gerekli olan tedaviyi alınması tavsiye edilir. Yanık izi kalmaması için dikkat edilmesi gerekenler ise, yanık yarasının üstüne hiçbir şekilde yumurta akı, diş macunu şeklindeki maddeler sürülmemelidir. Yanığın meydana geldiği ilk anda 15 ve 20 saniye tutmak yerine en az yarım saat soğuk su ile yara olan çevrenin soğuması sağlanır. Yara olan yeri mutlaka temiz tutulması gerekmektedir. Buna dikkat edilir ve mikrop kapan yara derinleşeceğinden dolayı meydana gelecek izler yükselir. Uzun zamanlı buz uygulanır ise yarayı iyileştirmekten ziyade daha da arttırıcı özellikte olacaktır. Yara olan yeri fazla sıkı olan şeyler ile sarılmamalı ve bu yarayı genişletici olan bir etki gösterecektir.

Yanık ilk olarak meydana geldiği zaman, hemen soğuk suya tutulmasının ardından Madecassol, Bepanten tarzında olan bir yanık kremi ile cildi en az hasarı almasını sağlanabilir. Yanık izlerinin kalmaması için kabuğunun kalkmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca yanık yarası ile güneşe çıkılmaması da oldukça önemlidir. Yanma sırasında evinde ilaç yer almayan insanlar elma kabuğunu da soyarak iç bölümünü yaranın üstüne gelecek bicimde bastırarak etkiyi düşürebilir

Yanık İzinin Kalmaması İçin Yapılması Gerekenler,

Yanık izi kalmaması için ilk yandığı zaman, hemen zeytin yağının içerisine az oranda tuz koyarak yanık yarasının üstüne sürülür, hem acısını azaltır hem de yanık izlerinin en aza inmesini sağlar. Yağ yanıkları ve uzun zaman ateşe maruz kalınan ciddi olan yanıklarda tedavi bitiminde kalan izler ile uğraşmanın en garanti olan yolu plastik cerrahidir. Bu biçimde yanık izleri için tedaviye giden hastaların büyük bir kısmı olumlu olan neticeler alabilmektedir. Bunların bazılarında tamamen iz kaybetme, bazılarında da yanık izlerini küçültme oluşabiliyor. Fakat bu yolun ciddi olan maliyetler gerektirecek

Yanık İzi

Yanık İzini Geçirmek İçin Öneriler,

Yanık izlerini geçirmek için en etkili olan çözümlerden birisi de domuz yağı sürmektir. Yara daha taze iken üstüne sürülecek olan domuz yağının kokusu oldukça kötü olsa da yara izi kalmaması için etkilidir. Doğal olan yolları denemek isteyenler için bir yollar da, yumurtanın sarısını kararana değin ezerek yağsız tavada pişirilmesinin ardından çıkan yağı pamuk ile yara izlerinin bulunduğu yere sürmektir. Bu yolu deneyip başarı sağlayan insanlar yer almaktadır.

Fazla büyük olmayan yanık izlerinde balık yağı sürerek iyileştirmekte denenebilir. Derin olmayan ve yüzeysel olan yanıklarda yapılabilecek bir yoldur. Egzama tedavisinde de kullanılan sarı kantaron yağı, yanığın meydana geldiği ilk anlardan itibaren sürülmeye başlandığı zaman iyileştirici etkisi ile iz kalmaması bakımından yararlı olan bir tedavi yoludur. Eczaneler çoğunlukla yanık durumlarında en etkili olan ilacı istenildiği zaman silverdin ilacını tavsiye edeceklerdir. En az yan etkisi olan ve en çok yararı olan ilaç silverdini yanık durumlarında denenebilir.

Kaynar su yanıklarında çoğunlukla doktorların tedavileri ve pansumanları iz kalmaması için yeterli olmaktadır. Bunun için kaynar su yanığı olaylarında zaman kaybetmeden acile giderek gerekli olan tedaviye bir an önce başlanması sağlanmalıdır. Yanık izleri için hangi netice uygulanırsa uygulansın bunu yapmadan önce uygulayacak olan tedavinin yada çözümün yara çevresine mikrop kaptırılmamasına dikkat edilmelidir. Bunun için herhangi bir çözüm yapmadan önce doktora danışılmalı yada bunu yapan kişilerin yorumlarına bakılmalıdır.

]]>
Yanık Estetik Ameliyatı https://www.yanik.gen.tr/yanik-estetik-ameliyati.html Mon, 05 Nov 2018 08:21:34 +0000 Yanık estetik ameliyatı, yanık ya da yara izi gibi ciddi doku yaralanmaları veya ameliyat izleri kesinlikle az veya çok iz bırakmaktadır. Halk arasında tüm yara izlerinin estetik uzmanlar tarafından tümüyle yok edilebi Yanık estetik ameliyatı, yanık ya da yara izi gibi ciddi doku yaralanmaları veya ameliyat izleri kesinlikle az veya çok iz bırakmaktadır. Halk arasında tüm yara izlerinin estetik uzmanlar tarafından tümüyle yok edilebildiğine dair yanlış bir inanç şekli oluşmuştur. 

Yanıklarda Onarım Ameliyatı

Yanık sorunu ile karşılaşan her birey aynı şeyi talep etmektedir: Yanıkların istenen biçimde iyileşmesi ya da yanık izlerinin tamamen ortadan kalkmasıdır. Hastalar yanık oluşmadan önceki yaşamlarına geri dönmeyi istemektedirler. Bu aşamada onarım ameliyatları iyileşme aşamasının başlangıcı olmaktadır. Hafif yanıklarda izlerin kaybolması muhtemeldir. Fakat daha ağır olan yanık izlerinde yanık oluşan cildin kendini onarması daha uzun bir süreci kapsamaktadır. Bu yanıklar yüzde oluşmuş ise sosyal hayatı da olumsuz bir biçimde etkilemektedir. Yanık yüz bölgesinde ve ellerde oluşmuş ise acısı çok fazla hissedilmektedir ve kişinin kendisini kötü hissetmesine sebep olmaktadır. Eğer yanık tüm vücut yüzeyinin %30'undan fazla kısmını kapladığı takdirde iyileşme süreci en az iki seneyi bulmaktadır.

Onarım operasyonları üç farklı aşamadan meydana gelmektedir: İyileşme aşaması, onarım aşaması ve rehabilitasyon aşamasıdır.

İyileşme dediğimiz kavram vücudun yanık öncesindeki haline geri dönmesidir. Bu terim çoğu kez, fiziksel bir yaranın iyileşmesi olarak algılansa da ruhsal iyileşmeyi de kapsadığı bilinmektedir. Ciddi yanık sorunlarında bedeni yanan kişiler kazanın ardından depresyon hissini de atlatmaya çalışmaktadırlar.

Yanık Estetik Ameliyatı

Onarım, tekrar yapılandırma olarak nitelendirilse de kendi bünyesi içerisinde dar bir alana sahip olduğundan tümüyle eski haline geri dönmek olarak da nitelendirilmemektedir. Onarım olarak adlandırılan aşama, yanık oluşan kısmın eski biçim ve görevini tekrardan kazandırmaktadır. Aynı zamanda bu aşama yanıkları olan bireye daha fazla umut vaat etmektedir. Yanık sebepli oluşan yaralarda kimi dokular kendiliğinden düzelirken, bazı dokular da kaybedilmektedir. Kimi durumlarda da kaybedilen dokuların yerine yeni doku oluşumları gözlenmektedir veya kimi dokular büyük zarar görüp tamamen kaybedilmektedir.

Yapılandırma sözcüğünün anlamı yeniden bir bütün olmaktır. Bu durumda bireyin yalnızca fiziksel olarak değil, ruhsal açıdan ve duygusal açıdan bir bütünlük teşkil etmesidir. Bu sebeple onarım ameliyatının ne süreçte başlayacağı, ihtiyaca göre iyileşme aşamasına göre kişiden kişi farklılık göstermektedir.

Uygulama aşamasında onarım operasyonu, kişinin ilk aşamasındaki yanık uygulaması ve operasyonu uygulandığı süreçten itibaren başlamış sayılmaktadır. Yanık cerrahlarının hepsi, yanık oluşumunun son seyrindeki görünümüne ait bir hedef öngörüsü ile tedavi uygulaması başlamaktadır.

Erken süreçte onarım operasyonu, izlerin çok taze olduğu yani yanma olayı gerçekleşmesinin ardından gerçekleşen ilk altı ay içerisinde gerçekleştirilen operasyonlardır. Erken bir süreçte onarım yapılırsa iyileşme süreci de hızlandırılmış olur.

Geç dönem onarım operasyonları da yanık oluşumundan sonra altı ayı geçen süreçte ya da yara oluşum izlerinin kapandığına kanaat getirildikten sonra gerçekleştirilmektedir. Geç dönemde uygulanan tedavide daha az sayıda operasyon gerektirebilmektedir. Bu süreçte onarım adına gerçekleştirilen uygulamalar daha iyi sonuç verebilmektedir. Kimi izler zamanla düzelebildiği için operasyon şart değildir.

Sıralı onarım operasyonu da uzman hekim ve hasta arasında ameliyat öncesinde detaylı bir planlamayı kapsayan bir onarım sürecidir. Onarım operasyonlarına duyulan bu ihtiyaç bu şekilde düzenlenmeli, yani kimi yara oluşumlarına hemen onarım, kimi erken operasyon ve diğerine de geç operasyon uygulamaları yapılmalıdır. Başarılı bir yöntem izlemenin en iyi yolu, pratik olacak şekilde bir planlama ve uygulamanın kişiden kişiye esneklik göstermesidir.]]> Yanığa Ne İyi Gelir https://www.yanik.gen.tr/yaniga-ne-iyi-gelir.html Mon, 05 Nov 2018 10:17:47 +0000 Yanığa Ne İyi Gelir,  ısı, elektrik, kimyasal maddeler, ateş gibi etkenlerle meydana gelen doku tahribatlarına yanık adı verilmektedir. Yanık sadece deriyi etkilememektedir. Yanık tüm organizmayı Yanığa Ne İyi Gelir,  ısı, elektrik, kimyasal maddeler, ateş gibi etkenlerle meydana gelen doku tahribatlarına yanık adı verilmektedir. Yanık sadece deriyi etkilememektedir. Yanık tüm organizmayı etkileyen bir tramvadır. Yanık sonucunda oluşan tahribatın derecesi, yanan alanın büyüklüğüne ve yanığın oluşmasında etkili olan maddenin devamlılığına bağlı olarak değişir. Yanık sonucunda oluşan yaralar, yanığın derinliğine ve genişliğine göre sınıflandırılmaktadır. 


Yanığın Derinlik Dereceleri,
 • 1 Derece Yanıklar: Derinin en üst tabakası (epidermis) yanmıştır. Hafif ve ödemli bir yanık türüdür.
 • 2 Derece Yanıklar: Derinin ilk tabakası ile ikinci tabakada yanmıştır. Bu tür yanıklarda derinin üst bölgesi tamamen harap olmuştur. Deri yüzeyinde kabarcıklar oluşur.
 • 3 Derece Yanıklar: Derini tüm katmanlarını tahrip edilmesi ile oluşan yanık türüdür. Bu tür yanıklarda derinin kömürleşmesi görülmektedir.
Yanığa Ne İyi Gelir

Soğuk Su: Yanmanın hemen sonrasında hemen yanığa maruz kalan bölgenin soğuk su altında soğutulması gerekir. Bunun yanında bu soğutmada buz da kullanılır ve buz sayesinde acı da hafifletilebilir.

Ham Patates: Yanan bölgenin üzerine ham patates koyabilirsiniz. Ham patates kabarcık oluşumunu engellemektedir. Ham patatesi dilim dilim kesip yanığın üzerinde 15-20 dakika bekletin.

Aloe Vera: Bir çok hastalığa faydalı olan aloe vera yaprağı yanık tedavisinde de kullanılmaktadır. Zerdeçal ile karıştırılarak kullanıldığında tedavide daha etkin olmaktadır.

Sirke: Yanık ve enfeksiyon tedavilerinde kullanılır. Saf hali ile kullanılması derideki tahrişi arttıracağından su ile inceltilerek kullanılmalıdır.

Yanığa Ne İyi Gelir
Yumurta Akı:İçinde barındırdığı etkin maddeler sayesinde deri hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Yanık bölgesinin genişliğine göre yumurtanın akını ayırıp yanık bölgesine sürebilirsiniz. Bu sayede deri en kısa zamanda eski haline döner. Ayrıca yumurta akı tedavisi itfaiye gibi yangın müdahale ekiplerine ders olarak anlatılmaktadır.

Kına: Kaynatılıp elde edilen karışım ile yaraya pansuman yapılabilir.

Keten Tohumu: Kaynatılarak karışım elde edilir. Bu karışım temiz bir tülbente batırılıp yara üzerine konulur.

Bunların yanı sıra lavanta yağı, bal, siyah çay poşetleri, Pazı yaprağı, Hindistan cevizi yağı ve limon suyu da yanık tedavilerinde kullanılmaktadır.

Yanmalar da Yapılmaması Gerekenler 
 • Yanık yüzeyine hava üflemeyin.
 • Yoğurt, yağ, diş macunu gibi maddeleri yanığa sürmeyin.
 • Yanıkta oluşan su kabarcıklarını patlatmayın.
]]>
Evde Yanık Tedavisi https://www.yanik.gen.tr/evde-yanik-tedavisi.html Tue, 06 Nov 2018 00:17:50 +0000 Evde yanık tedavisi, yanık çok sık karşılaşılan ve derecesine göre farklı şekillerde ağrıya, acıya sebep olabilen yaralanmalar olarak tanımlanabilir. Hafif dereceli yanıklar evde ufak müdahaleler ile tedavi edileb Evde yanık tedavisi, yanık çok sık karşılaşılan ve derecesine göre farklı şekillerde ağrıya, acıya sebep olabilen yaralanmalar olarak tanımlanabilir. Hafif dereceli yanıklar evde ufak müdahaleler ile tedavi edilebilirsen, şiddetli yanıklarda enfeksiyon riski olduğu için ve yaşanan acıyı azaltmak için mutlaka tıbbi tedavi gerekir. Yanıklarda uygun tedavi seçeneğini belirlemek için öncelikli olarak yanığın derecesini bilmek gerekir. Birinci derecedeki yanıklar en sık görülen hafif yanıklardır. Soba, çay, kaynar su, tencere, ütü gibi sıcak şeylere temas edildiğinde ya da aşırı ve korunmasız güneşe maruz kalındığında birinci derece yanıklar oluşabilir. Birinci derece yanıklarda yalnızca cildin üst katmanı zarar görür. Ciltte kızarıklık, şişlik ve çok şiddetli olmayan ağrılar meydana gelir. Yanık nedeniyle zarar görmüş derinin üst tabakası kendini tedavi edebilme kabiliyetine sahiptir. Bu tür yanıklar evde bazı uygulamalar ile tedavi edilebilir.

Evde yanık tedavisi

Birinci derece yanıklarda ilk olarak yanık bölgenin soğuk suyun altına tutulması gerekir. Bu cildin fazla zarar görmesini engeller. Yanığa maruz kalan bölge çeşmeden akan suyun altına 5-10 dakika süre ile tutulmalıdır. Su aşırı soğuk olmamalıdır, aksi takdirde yanık yerin çevresindeki bölgeler de hasar görebilir. Soğuk su yerine bölgeye soğuk kompres de uygulanabilir. Temiz bir havluya buz sarılarak yanan bölgeye tutulabilir. 15 dakikalık bir kompresten sonra 30 dakika ara verilerek devamlı tekrarlanabilir. Bölgeye direkt olarak buz koymak cildin çok daha fazla zarar görmesine neden olur.

Yanık bölge kıyafetin altında kalmışsa hemen kıyafet çıkarılmalıdır. Aksi halde cilt yanığa bağlı şiştiğinde kıyafetleri çıkarmak daha zor olabilir. Kıyafetin ya da takıların çıkarılması yanan bölgedeki kan akışını sağlayarak iyileşme başlayabilir.

İlk tedaviler gerçekleştikten sonra ağrı ve acıyı hafifletmek için ağrı kesiciler kullanılabilir. Eğer yanık nedeniyle çok fazla ağrı yaşanıyorsa ibufrofen, aspirin tarzı ağrı kesiciler içilebilir.

Evde Yanık Tedavisi

Yanık bölgenin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Aksi halde yanığın şiddeti az olsa bile enfeksiyon kapma riski artabilir. Bölgeyi temizlemek için su ve sabun kullanılmalıdır. Bölge güzelce temizlendikten sonra enfeksiyon riskini azaltmak için antibiyotik özelliği olan merhemlerden sürülmelidir. Aloe vera jeli de bölgenin rahatlamasını sağlayabilir. Bölgede oluşan kabarcıkların patlatılmaması gerekir. Yanık iyileştikçe kabarcıklar kendiliğinden geçecektir.

Yanık bölge temizlenip, antibiyotikli merhem sürüldükten sonra çok sıkı olmayacak şekilde temiz bir sargı bezi ile sarılmalıdır. Yanık bölgede kabarcık yoksa ya da cilt çok zarar görmemişse sargı bezi kullanmaya gerek yoktur. Fakat kabarcıklı ve cildin zarar gördüğü yanıklarda enfeksiyon riskini azaltmak için sargı bezi kullanmak daha doğru olur. Sargı ve her temizleme işleminden sonra değiştirilmelidir. Direkt olarak sargı bezi yaranın üzerine kapatılmamalıdır. Bu şekilde bez yaraya yapışarak kalkması zor olur. Krem sürdükten sonra sargı bezi ile yara kapatılmalıdır.

Yanık bölgenin enfeksiyon riskine karşı belli aralıklar ile kontrol edilmesi gerekir. Eğer yanığın olduğu yer, kararmış, kızarmışsa bu durumda dikkat edilmelidir. Yanık uygulanan tedavilere rağmen bir kaç hafta içinde hiç iyileşme göstermiyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Tedaviye rağmen iyileşmeyen ya da direnç gösteren yanıklarda enfeksiyon, komplikasyon gelişme olasılığı çok yüksektir. Bölgede hassasiyet, sıcaklık hissi, yara alanında sertleşme gibi durumlar ciddi bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Bu durumda tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyulabilir.

Yanık bölgede iyileşme başladığında bölgede ciddi anlamda kaşıntı oluşabilir. Kaşıntıyı önlemek için aloe vera ve vazelin gibi topikaller kullanılabilir. Bu ürünler kaşıntıyı yatıştırıcı etkiye sahiptir.

]]>
2 Derece Yanık https://www.yanik.gen.tr/2-derece-yanik.html Tue, 06 Nov 2018 04:45:41 +0000 2 Derece Yanık, Yanık, organizmanın bölgesel olarak ateş, buhar, kimyasal madde, sıcak gibi etkilerden dolayı oluşan doku harabiyetidir. Yanığın derecesi ise dokuda oluşan yanığın derinliği, vücudu ne kadar etkilediği ve yan 2 Derece Yanık, Yanık, organizmanın bölgesel olarak ateş, buhar, kimyasal madde, sıcak gibi etkilerden dolayı oluşan doku harabiyetidir. Yanığın derecesi ise dokuda oluşan yanığın derinliği, vücudu ne kadar etkilediği ve yanığın yeri göz önünde bulundurulur. İkinci derece yanıklar ise genelde sıcak suyla haşlama, sıcak bir cisimle ve ateşle temasla oluşan yanıklardır. Cilt kızarık ve nemli görünür. Cilt altında halk arasında su toplaması denilen bül adlı içi sıvı dolu kesecikler oluşur. Çok ağrılıdır. Ciltte kahverengilik ve iz bırakabilir.

Tedavisi ise hasta ilk önce ateş kaynağından uzaklaştırıldıktan sonra yanık bölgeyi soğuk suyla yıkamak ve ya soğuk su dolu kapta bekletmek uygundur. Yanık kol ve ya bacakta ise kalp seviyesinden yüksekte tutmak gerekir. Ciltte yabancı bir madde var ise sabunlu su ile dikkatli bir şekilde temizlendikten sonra yanık alan temiz bir örtü ile kapatılmalıdır. Ağrı 1-2 güne geçmezse acilen bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Yanık tedavisi uygulanırken yanık üzerine buz tutulmamalıdır. Buz duyu azalmasına yol  açar. Bu sebeple vücutta donuk oluşturabilir. Yaraya yapışmış giysi kesinlikle çıkartılmamalıdır. Giysinin etrafı kesilip o bölge olduğu gibi bırakılmalıdır. Yanığın üstüne kesinlikle salça, yağ, yoğurt, krem ve diş macunu sürülmemelidir. 

2 Derece Yanık
Genel olarak yanık yaraları kapalı olarak tedavi edilmelidir. Yağlı kremler ve antibiyotikli kremler sürüldükten sonra yara gazlı bezle kapatılmalıdır. İkinci derece yanıklar yaklaşık olarak 2-3 hafta içinde iyileşmektedir. İz kalması durumunda ise birçok estetik amaçlı klinik kremler bulunur. İlerleyen makyaj uygulamaları sayesinde bu izler uzmanlıkla kapatılabilir.
]]>
Yanık Sonrası Kızarıklık https://www.yanik.gen.tr/yanik-sonrasi-kizariklik.html Tue, 06 Nov 2018 09:44:34 +0000 Yanık sonrası kızarıklık yanığın iz bırakarak iyileşmesi sonrasında görülmektedir. Tüm izlerde meydana geldiği gibi yanık izlerini de tamamiyle ortadan kaldırmak mümkün değildir. Tam aksine estetik açıdan yanığa ya Yanık sonrası kızarıklık yanığın iz bırakarak iyileşmesi sonrasında görülmektedir. Tüm izlerde meydana geldiği gibi yanık izlerini de tamamiyle ortadan kaldırmak mümkün değildir. Tam aksine estetik açıdan yanığa yapılabilecek kısıtlı düzeltme olanağı vardır. Eğer yanık saçlı alanlarda kısmi şekilde kayıplar oluşturmuşsa, yüzde, göz etrafında, ağız kenarlarında çekintiler ve biçim bozuklukları oluşturmuşsa, eklemlerin hareketini engelleyen, çocuklarda büyümeyi engelleyen çekintiler oluşturmuş ise müdahale söz konusu olur. Yanık alanlarda ileri derece kabarıklık, açılıp kapanan yara veya belirgin nitelik değişiklikleri varsa tekrardan müdahale edilebilir. 
 
Yanım Sonrası Kızarıklık Nedenleri,

Yanık belirtilerini birçok yanıkların şiddetinden değil sonrasında tatbik edilen hata yöntemlerden ötürü kaynaklanmaktadır. Evlerdeki kaza olaylarında en fazla yanık sebeplerinden meydana geldiğini düşünürseniz herkesin bu iyileştirme ile ilgili bir düşünce sahibi olması gerektiğini anlayacaksınız. Ülkemizde evlerde yapılmış olan yanık tedavilerinde karşılaşılan en kocaman yanlışlardan bir tanesi yanan bölgeye farklı maddeler sürmektir. Bunların en başında diş macunu, yumurta akı ve gibi bir şeyler gelir ve olan izlerin en önemli sorumlularından birisi de bunlardır. Bilhassa çok fazla derin ve kuvvetli olmamış yanıkların derin ve kuvvetli duruma gelmesine yol açan bu yollar denenmemeli daha basit olan yanık bölgeyi su altına tutmaktır. Fakat kısa müddetli bir suya tutmadan ziyade yanan bölge en az 1/2 saat süresince su ile soğutulmalı ve böylelikle yanığın daha derinlere ilerlemesi engellenmelidir. Olması gerektiği kadar soğutulan ve uzunca süre musluk suyu alt kısmında bekleyen yerinizi her vakit temiz tutmaya çalışmanız da mühim. Musluk suyu dışındaki çok fazla sıcak olan olmayan su veya buzlara maruz bırakmanız ise işe yaramaktan ziyade yanığı hepten  kötüleştirecektir. Eğer yanık çok fazla veya vücudunuzun yüzde onundan daha çoğunu kaplıyorsa 1/2 saatlik musluk suyu rehabilitasyonunun sonrasında anında bir sıhhat kuruluşuna gitmeli ve tıbbi destek almalısınız. Çünkü hangi derecede bir yanığın meydana geldiğini ve bunun tam şekilde nereleri etkilediğini kendi kendinize saptamak hemen hemen olanaksızdır. Yapılmış olan araştırmalar rastgele bir ilacın yanıklara karşın önce müdahalede gösterişli olamadığını ve yarayı soğutmanın izleri önlemek amaçlı tek çare olduğunun altını çizmektedir. Bu nedenle doktorunuz önermedikçe su haricinde bir medikal malzeme kullanmamalı ve yanan bölgenin nemli, serin ve temiz kalması gerektiğini unutmamalısınız. Yanık tedavisi profesyonel çok fazla kişiden meydana gelen bir ekip aracılığıyla yürütülür. Yanıklı hastayı iyileştirme eden ekibin başarısı, fakat  iyileştirme bir tüm şekilde onay edildiğinde, başka bir deyişle, hastanın iyileştirme sonucu ve tedavinin  etkinliğine yönelik değerlendirilir.

Yanık Sonrası Kızarıklık
Yanık İzi Nedenleri,

Sıcak yaralanmalarında yakıcı faktör veya ısı kaynağı alev, yanan bir cisim, soba, mangal, sıcak olan su veya öbür sıvılar olabilmektedir. Bununla birlikte cereyan çarpmaları, kimyevi maddeler ve ışınım gibi çok fazla etkende yanık gibi kayıp verir.
Sıcak yaralanmalarında doku hasarının derecesi, ısının yüksekliğine ve temas müddetine bağlıdır. Yanıklı hastada yaralanmanın ciddiyeti yanık yarasının derinliği ve genişliği ile belirlenir. Bununla birlikte solunum yolu yanığının olması ciddiyeti hepten arttırır. Birtakım özel bölgelerin yanıkları da yaralanmanın ölümcül açıdan olmasa dahi sakat kalma bakımından ciddiyetini arttırır. Yanık şoku rehabilitasyonundaki son gelişmeler, hasta kişi nakli, önce aciliyetli destek ve destekleyen tedavideki ilerlemeler, yayvan ve önemli yanıklarda erken ölümleri çok azaltmıştır. Bunun sonucu olarak ta sepsis ve geç sakatlık yaşaması sorunları ortaya çıkmıştır. Böylel]]> Ağız İçi Yanık Tedavisi https://www.yanik.gen.tr/agiz-ici-yanik-tedavisi.html Wed, 07 Nov 2018 00:56:21 +0000 Ağız İçi Yanık Tedavisi, Ağız içi yanıkların tıptaki adına AFT denir. AFT ağız içerisinde oluşan dil yüzeyi, iç yanak kısımları ve diş etleri üzerinde görülen ağrılı genellikle solgun beyaz, gri renklerde, çevr Ağız İçi Yanık Tedavisi, Ağız içi yanıkların tıptaki adına AFT denir. AFT ağız içerisinde oluşan dil yüzeyi, iç yanak kısımları ve diş etleri üzerinde görülen ağrılı genellikle solgun beyaz, gri renklerde, çevresinde yoğun kızarıklıklar olan ağrılı oluşumlara verilen ada AFT denir. AFT''lerin oluşmasının nedenleri; aşırı tuzlu ve baharatlı yiyecekler, stres, diş macunu ve en önemli etken ise uyku bozukluğudur. neden uyku bozukluğu diye soracak olursanız uyku sırasında kaç kez uyanıyoruz, ne kadar sağlıklı oksijen almışız, bedeniniz ve ruhunuz ne kadar dinlenmiş  buna kalbinizin tepkisi ne olmuştur vs gibi sebebi ne olursa olsun vücudumuz yeterince uyku ve dinlenmeyi karşılamadığından dolayı bir yerden patlak veriyor. Ağız içi yanıklar(AFT) aslında bedenimizin bir sigortası olarak çalışıyor, farkında değiliz vücudumuz alarm veriyor. Bu alarm da ağzımızda, dilimizde içinde AFT yarası olarak beliriyor vücut direncimiz düşüyor ve vücut kendini korumak için istirahat alma yolunu seçiyor bunu da AFT yarası yoluyla sağlayarak bedeni esir edip ızdırapla da olsa vücudu dinlendirme yoluna gidiyor. Eğer vücut yani sistem bunu yapmasa daha kötü rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. 

Ağız İçi Yanık Tedavisi

Ağız içi yanıklar herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmadan 7 ile 10 gün arasında kendiliğinden iyileşmektedir. Ama bunun yanı sıra ağrıyı hafifletmek için birçok yöntem bulunmaktadır

Ağız İçi Yanık Ağrılarını Azaltmak İçin Yöntemler,

 • Sıcak içecekler ve aşırı baharatlı yiyeceklerden kaçınmak
 • Su ve karbonat karışımı ile ağız  içini çalkalamak
 • Ağrının çok rahatsız ettiği durumlarda eczanelerde satılan solüsyon ve ağız içi gargaraları kullanmak.

Ağız içi yanıklarda en etkili yöntem iyi dinlenmek, uykuyu tam almak, varsa uyku problemi doktora baş vurmak, gece yatarken serin yerde uyumak ve pencere kenarında başınız pencereye dönmüş vaziyette pencere mevsim vaziyetine göre açık ve ya yarım açık olsun (böylece bol oksijen alır ve dinç uyanırsınız). En son olarak söylemek istediğim stresten uzak durun çünkü her hastalığın başı strestir.

]]>
Su Yanığına Ne İyi Gelir https://www.yanik.gen.tr/su-yanigina-ne-iyi-gelir.html Wed, 07 Nov 2018 08:46:05 +0000 Su yanığına ne iyi gelir, yanık vücutta bir bölgenin yüksek ısıya maruz kalması olarak tanımlanabilir. Yanık şiddetine göre kişinin yaşamını ciddi anlamda tehdit edebilir ve yine derecesine göre estetik anlamda Su yanığına ne iyi gelir, yanık vücutta bir bölgenin yüksek ısıya maruz kalması olarak tanımlanabilir. Yanık şiddetine göre kişinin yaşamını ciddi anlamda tehdit edebilir ve yine derecesine göre estetik anlamda ciddi hasarlar bırakabilir. Bu nedenle mutlaka acil tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Yanık tedavisinde en önemli yaklaşık yanık oluşan bölgedeki dokuların fazla zarar görmesini engellemektir. Vücuda sıcak su döküldüğünde yapılması gereken ilk adın yanan yeri soğuk su ile soğutmaktır. Ayrıca bölgeye buz kompresi uygulanabilir. Bu uygulamalar ile bölgede acı, ağrı hafifletilebilir ve dokular daha az hasar alabilir.

Su yanığına ne iyi gelir

Lavanta yağı: Lavanta yağı vücutta oluşan acıları hafifletmek için kullanılabilir. Ayrıca su yanıklarında ve diğer yanıklarda yanığın daha çabuk iyileşmesini sağlar. Lavanta yağı yanığa uygulanmadan önce yanık bölge ılık su ve sabun ile dezenfekte edilmelidir. Aynı ölçülerde zeytinyağı, lavanta yağı ve badem yağı homojen bir şekilde karıştırıldıktan sonra yanık bölgeye sürülmelidir. İşlem günde 3 defa uygulanabilir.

Patates: Patatesin kabukları soyulduktan sonra yuvarlak şekilde doğranır ve yanık bölgeye uygulanır. Patatesin içinde barındırdığı maddeler yanığın iyileşme sürecini kısaltır ve yanık nedeniyle oluşan ağrının hafiflemesini sağlar. Ayrıca yanık izlerini de önleyici etkisi bulunmaktadır.

E vitamini kapsülü: E vitamini kapsülü yanıkların iyileşme sürecini kısaltır ve yanık nedeniyle oluşabilecek izleri engeller. Kapsül direkt olarak yanık bölgeye sürülebilir.

Su Yanığına Ne İyi Gelir

Yumurta akı: Yumurta akının içinde barındırdığı maddeler cildin hızla yenilenmesini sağlar. Yanık bölgenin büyüklüğü göz önünde bulundurularak yeterince yumurta akı bir kabın içine alınıp çırpılır. Çırpılan yumurta akı yanık bölgeye sürülür. Yumurta akı bölgede kuruyacaktır. Yumurta akı yanığın hızla iyileşmesini sağlar ve iz kalmasını önler.

Mantar: Sıcak su yanıklarında mantar ile yanan bölge hafif hareketler ile ovulabilir. Cilde batarak acı hissine neden olsa da mantar yanık nedeniyle meydana gelen ağrı hissini azaltır ve yanık izlerine karşı iyi gelir.

Yanık kremleri: Eczanelerden reçetesiz olarak alınabilecek birçok yanık kremi su yanığı için kullanılabilir. Silverdin adlı markanın yanık kremi su yanıklarında oldukça başarılı sonuçlar alınmasına yardımcı olur. Şayet su yanığı şiddetli ise doktor yanık kreminin yanı sıra antibiyotik tedavisine de gerek duyabilir. Antibiyotik etkili kremler yanığın enfekte olmasını engeller.

Süt: Hafif dereceli su yanıklarında süt kullanılabilir. Yanık bölge sütle silindiğinde ağrı ve acı hissi azalabilir. Süt yanık bölgede yarım saat kadar bekletilmelidir.

Sabun: Yanık meydana geldikten 24 saat sonra bölge hijyenik, kullanılmamış bir sabun ile yıkanabilir. Bölgeye bastırmadan işlem her gün tekrarlanabilir.

Aloe vera: Yanık için yaygın bir şekilde kullanılan bir bitkidir. Yanık bölgenin iyileşme sürecini kısaltır, yanık nedeniyle oluşan ağrı ve sancıyı hafifletici etkisi vardır. Aloe vera yaprağı içinde bulunan jel bölgeye uygulanır.

]]>
Güneş Yanıkları https://www.yanik.gen.tr/gunes-yaniklari.html Thu, 08 Nov 2018 01:52:25 +0000 Güneş Yanıkları; Güneş yanıkları özellikle yaz aylarında bir çok insanın başına dert olan ve tedavi süreci çok zor ve uzun olan bir problemdir. Böyle durumlar insanları hem psikolojik açıdan yıkan hemde bir çok tedavisi Güneş Yanıkları; Güneş yanıkları özellikle yaz aylarında bir çok insanın başına dert olan ve tedavi süreci çok zor ve uzun olan bir problemdir. Böyle durumlar insanları hem psikolojik açıdan yıkan hemde bir çok tedavisi zor hastalığa yol açar. Güneş yanıkları genel olarak aslında cildin güneşin zararlı ışınlarına fazlaca maruz kalması sonucunda ortaya çıkan bir cilt hastalığı çeşitidir. Çeşitli sebeplerle, işi gereği güneşin altında çok uzun süre kalan veya tatilde güneşin altında abartılarak yapılan güneş banyosu hassas tenli cilde sahip olan insanlarda görülen bir cilt sorunudur. Güneş yanıkları dayanılmaz bir acı da verir. Son dönemlerde kozmetik firmalarının ürettiği yüksek koruma faktörlü güneş kremleri güneş yanıklarını önleme konusunda etkilidir. Ancak önemli derecede bir aşama katedilmiş olsa da öğle saatlerindeki ultraviyole ışınlarının daha dik ve yakıcı etkisi bu tür güneş kremleri ile tam manasıyla önlemek çok zordur. Fakat yinede güneş kremi kullanılmadığı zaman güneş yanığı oluşumu çok hızlı ve şiddetli ağrılı bir hal alır.

Güneş yanıklarının ilk göze çarpan aşaması ciltte oluşan kızarıklıktır. Bu kızarıklık güneş yanığının oluşmaya başladığı ilk evrede sıcağı sıcağına ağrılı bir hal almaz. İlerleyen saat dilimi içerisinde yanık bölgesinde şiddetli kaşıntılar olur. Akşam saatlerinde özellikle de yanık sırt ve omuz bölgesinde oluşmuş ise bu alana elbise ve yastık gibi nesnelerin teması ile şiddetli bir sancı ve ağrı gözlemlenir. Geceleri yüksek ateş, terleme ve ruh sıkıntısı güneş yanıklarının belirtileri arasında en yaygın şekilde görülmektedir.

Güneş yanıklarının oluştuğu bölgede oluşan hasar aslında yüksek ısıdaki su veya ateş temasından dolayı oluşan cilt yanıklarından fazla bir farkı olmayan bir cilt yanığı çeşitidir. Yanığın ciddiyeti ve biliniyor ise derecesine göre evde kendi imkanları ile tedavi veya bir hastanede yanık tedavisi olmak şarttır. Biranda oluşan ve şiddetli bir ağrı veya yara oluşturan güneş yanıkları en tehlikeli sayılan yanık türlerinden olmakla beraber bir yanık merkezinde veya uzman cildiyeci hekim tarafından tedavi edilmesinde fayda vardır. Hastanelerin acil servislerinde güneş yanıklarına ilk yardım müdahalesi bulunma yetkisine ve kapasitesine sahiptirler.

Güneş Yanıkları

Güneş Yanıklarının Evde Tedavisi,

Güneş yanığı tedavisi eğer ki evde yapılacaksa öncelikle vücudun olası sıvı kaybını engellemek ve en aza indirmek amacıyla bol su içilmesine önemli derecede özen gösterilmesi gerekir. Su vücudun direncini arttırdığı gibi güneş yanıklarının iyileşme sürecinin hızlanmasında fayda sağlar. Güneş yanıklarında aspirin türü kan sulandırıcı ilaçların tüketimi yanlış olacağı gibi tavsiye de edilmez. Bu ilaçların yerine diğer ağrı kesici türlerinden faydalanılabilir.

Bir bezin arasına buz konularak güneş yanıkları olan bölgeye buz masajı uygulamak ağrının azalmasına ve yanığın iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olur. Buzu direk yanığın üzerine bastırmak yanlış bir davranış olacağı gibi bir bez içerisinde yanık olan bölgeye masaj olarak uygulanabilir. Yine bir bezi nemlendirici krem ve soğuk su ile ıslatıp yanık oluşan bölgeye uygulamak tedavide yardımcı bir rol oynar. Alternatif olarak yoğurt sürmekte yanık kremi olmadığı durumlarda aynı etkiyi verebilir. Güneş yanıklarından sonra cilt su toplamışsa, su toplayan bölgeyi güzel bir şekilde dezenfekte edilmiş bir iğne yardımı ile patlatıp içindeki suyu boşaltmak iyileşmenin hızlanması için faydalıdır.

]]>
3 Derece Yanık https://www.yanik.gen.tr/3-derece-yanik.html Thu, 08 Nov 2018 11:46:48 +0000 3. derece yanık, insan hayatında, hayati tehlikelere neden olabilecek durumlardan biridir. Bu yanık türü, insanlarda çok ciddi yaralanmalara neden olmaktadır. Tanık dereceler arasında önemli bir yanık çeşidi olan bu yanıklarda in 3. derece yanık, insan hayatında, hayati tehlikelere neden olabilecek durumlardan biridir. Bu yanık türü, insanlarda çok ciddi yaralanmalara neden olmaktadır. Tanık dereceler arasında önemli bir yanık çeşidi olan bu yanıklarda insanlar çok ciddi sağlık problemleri yaşar. Üçüncü dere yanıklarda, deri üzerinde ciddi su toplanmaları görülmektedir. Bu durumda oluşmuş olan baloncukların patlatılmaması gerekmektedir. Çünkü bu durum çok yaygın bir şekilde görülür.  Aksi durumlarda sorun çok daha fazla büyüyecektir. Üçüncü derece yanıkları, birçok farklı yanma etkisi gösteren durumlarda meydana gelebilmektedir. bu yanık türü, kimi zaman kimyasal olan ve insanlarda yanma etkileri gösteren maddelerden dolayı meydana gelse bile kimi insanlarda elektrikten kaynaklanan yanıklar ile meydana gelebilmektedir. Bu nedenle farklı kaynakların 3. derece yanıklara neden olduğunu söylemek mümkündür. Bu konuya gelmişken yanığın ne olduğuna da bakalım.

Yanık: Yanık, insan vücudunda ısı, ışın ya da elektrik gibi kaynaklardan dolayı, kişilerin deri ve derilerinin alt bölgelerinde meydana gelen farklı yaralanma durumlardır. Yanıklar 1. 2. 3. 4. ve 5. dereceden olmak üzere çok farklı sınıflar içerisinde değerlendirilir. Çünkü çok farklı yanma sınıfı bulunur. Bu sınıflara göre insanlarda uygulanan tedaviler değişmektedir. 

3 Derece Yanık
3. derece yanıklar,

İnsan vücudunda tüm deriyi kapsayan yanıkları içine almaktadır. Yani üçüncü derece yanıklar için, insanların üzerinde görülebilecek yanık türlerinden en şiddetli olanıdır demek yanlış olmayacaktır. Bu durum nedeni ile daha önce de belirttiğimiz gibi üçüncü derece yanıkların en şiddetli yanık türü olduğunu söylemek mümkündür. 3. derece yanık sorunu yaşan kişilerde görülen yanma etkisi, kişinin deri altlarına kadar ilerlemiştir. Bu kadar ilerlemiş olan yanıklar, insanlarda dokuların zarar görmesine neden olmaktadır. Çünkü bu yanık türü bazen, insanlarda kemiklerin bile zarar görmesine neden olur. Bu durum nedeni ile insanların büyük yangınlardan yaralanmalarında bu gibi yanıklar meydana gelir. Üçüncü dereceden yanıklardan etkilen insanlarda kemiklerin bile kahverengine döndüğü anlaşılmaktadır. Bu gibi durumlarda kişinin kemiklerinin zarar görmesi nedeni ile kişinin kemik gelişimi durmuştur. 3. derece yanıklar, kişilerde derinin sertleşmesine ve kurumasına neden olur. Meydana gelen deri tahribatı nedeni ile bu bölgelerde kalıcı izler meydana gelmektedir. Kişilerin üçüncü derece yanıklarından etkilenmesi nedeni ile kan damarları da olumsuz bir şekilde etkilenir ve kişideki dolaşım sistemi zarar görür. Bu gibi durumlar nedeni ile kişinin yaşamı zorlaşır. Birçok kişi bu nedene bağlı olarak yaşamını yitirmektedir. 

İnsanlarda görülen şiddetli yanıklarda, sinir uçları ve kan damarlarının zararı nedeni ile bölgesel olarak hissizlik durumları meydana gelir. Bu gibi durumlar nedeni ile kişide çok ciddi problemler meydana gelir. 3. derece yanık sorunu olan kişilerin çok hızlı bir şekilde bir yanıl merkezine ya da hastaneye yetiştirilmeleri gerekmektedir. Çünkü bu kişilerde vücut çok zarar görmüştür ve acil müdahaleler gerekir. 3. derece yanık, genellikle açık yanıklardır. Bu  yaralar, hava ile temas ettikçe kişilerde çok şiddetli ağrılara neden olur. Bu ağrıların engellenmesi için uzman doktorların müdahalesi şarttır. Bu gibi bir durumda yaralı bölgenin nemli bezler ile kapatılması durumunda herhangi bir zararla karşılaşmazsınız. 
]]>
Yanık Dereceleri https://www.yanik.gen.tr/yanik-dereceleri.html Thu, 08 Nov 2018 21:37:19 +0000 Yanık dereceleri, ilk yardım eğitimi alması gereken herkesin bilmesi gereken durumlardan biridir. Çünkü insan vücudunda basit ya da zorlu olmak üzere meydana gelen yanıklar farklı sınıflarda incelenmektedir. Yanık derecelerine g Yanık dereceleri, ilk yardım eğitimi alması gereken herkesin bilmesi gereken durumlardan biridir. Çünkü insan vücudunda basit ya da zorlu olmak üzere meydana gelen yanıklar farklı sınıflarda incelenmektedir. Yanık derecelerine göre insanlarda yanık tedavileri uygulanmaktadır. Yanık dereceleri aslında her yanık çeşidi üzerinde geçerlidir. Özellikle ısı yanıklarında yanık dereceleri çok önem taşımaktadır. Bu yanık dereceleri, insanlardaki yanığın şiddetine bağlı olarak değişiklikler görülmektedir. Yanık dereceleri üç ayrı şekilde gruplara ayrılmıştır. Bu dereceler 1. derece yanıklar, 2. derece yanıklar ve 3. derece yanıklar olmak üzere farklı şekillerde incelenmektedir. 

1. Derece yanıklar: Yanık dereceleri arasında çok önemli yer alan birinci derece yanıklarda çok ciddi olmayan yanıklar ele  alınmaktadır. Birinci derece yanıklar, genel olarak herkesin başına gelen bir durumdur. Oldukça yaygın olarak karşılaşılan yanıklardan biri olan bu yanık derecesi, hemen hemen herkesin başına gelmiştir. Çünkü bu yanık derecesi en küçük temas yanmasında bile insanlarda etkili olur. Birinci derece yanığı, karşılaşılabilecek en basit yanıklardır. Örneğin bir kişinin yanlışlıkla tavanın sıcak kulpunu tutması durumunda birinci derece yanıkları ortaya çıkar. Bu durumda yapılacak olan tedavi tabi ki diğer yanık dereceleri ile farklılıklar gösterir. 

Yanık Dereceleri
1. derece yanıklarda dikkat edilmesi gereken durumlar:
 • Bu yanık türlerinde yanmış olan bölgeye kesinlikle yoğurt, salça ya da diş macunu gibi yabancı maddeleri sürmemeniz gerekmektedir. Maalesef, toplumun bilgisizliği nedeni ile bu maddeler hemen hemen her yanıkta kullanılır. Bu malzemeler daha çok güneş yanıklarında kullanılabilir. 
 • 1. derece yanıklarda en az 10 dakika kadar bir süre kişinin yanmış olan bölgesi soğuk suda tutulur. Bu sayede hem ağrı azaltılacaktır hem de yanık sorunu ilerlemeyecektir.
 • Bu yanık türlerinde eğer varsa kişinin yanmış olan bölgesine yanık kremi sürülebilir. Eğer yanık kremi yoksa isterseniz az yağlı krem kullanabilirsiniz.
 • Eğer kişideki yanık çok büyükse bol bol sıvı tüketerek vücudunuzun bol bol sıvı içebilirsiniz. 
2. derece yanıklar: Yanık dereceleri, derinin üst tabakalarında ve farklı bölgelerde alt tabakalara da ulaştığı yanık türleridir. bu yanık derecesinde kişinin yanmış olan bölgesinde alt  dokular tahrip olduğu için uzun süreli izler bölgede kalabilir. Bu durumda da yapılacak olan bazı şeyler bulunur. İkinci derece yanıklarda deride gerginlik ve su toplaması sorunları meydana gelebilmektedir. 

2. derece yanıklarda dikkat edilmesi gereken durumlar:
 • Bu yanıklarda yapılan tedaviler genel olarak birinci derece yanıklarında yapılan tedaviler ile aynıdır. 
 • Kişinin ikinci derecede yanıklarda oluşan baloncukların kesinlikle patlatılmaması ve bol bol buz tedavisi yapılması gerekmektedir. Aksi durumlarda enfeksiyonel problemler meydana gelebilir. 
 • Eğer yanık çok alan kaplıyorsa kesinlikle uzman bir doktor muayenesi gerekmektedir. Yanık dereceleri arasında ikinci derece yanıklar, önemli yer alır. 
3. derece yanıklar: Bu yanık türünde derinin altı ve derinin üstü yanmaktadır. Bu nedenle çok ciddi sağlık sorunları meydana gelir. Bazı insanlarda 3. derece yanıklarda deri altının yanı sıra kemiklerde bile yanmalar meydana gelmektedir. Üçüncü derece yanıklar, Aslında meydana gelebilecek olan en şiddetli yanıklardır. Yanık dereceleri arasında bu derece son derece büyük hayati sorunlara neden olur. 

3. derece yanıklarda dikkat edilmesi gereken durumlar: 
 • Bu yanık derecesinde kişinin kesinlikle zaman kaybetmeden uzman doktora gitmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda çok büyük problemler ortaya çıkacaktır. Çünkü bu yanık derecesi hayati tehlike arz eder. 
 • Bu yanık]]> Cilt Yanığı https://www.yanik.gen.tr/cilt-yanigi.html Fri, 09 Nov 2018 13:08:24 +0000 Yanık : İnsan vücudunun kendisini absorbe edemeyecek kadar yüksek enerjiyle karşılaşmasıyla doku bütünlüğünün bozulması durumudur. Çeşitli nedenlerden dolayı olabilir. Örneğin termal (alev, haşlanma,donma vs. ), inhal Yanık : İnsan vücudunun kendisini absorbe edemeyecek kadar yüksek enerjiyle karşılaşmasıyla doku bütünlüğünün bozulması durumudur. Çeşitli nedenlerden dolayı olabilir. Örneğin termal (alev, haşlanma,donma vs. ), inhalasyon, elektrik ve kimyasal yanıklar şeklinde olabilir. Yanıkların etkileri bulundukları yerle sınırlı değildir. Vücut derisi yandığında bunun sistemik etkileri olabilir. Yanığın ciddiyetiyle orantılı olarak ilk yirmi dört saat bizim için çok önemlidir. Çünkü kaybedilen hastaların çoğu bu aralıktadır. İlk yirmi dört saatteki en sık ölüm nedeni ise hipovolemidir. (vücut sıvısının az olması demektir ).  Çünkü  yanık patofizyolojisinde rol alan damarların vazodilatasyonu rol almaktadır ve vücut boşluklarına sıvı geçişi artıyor.

Cilt yanıkları : 

Cildimiz yanık etmenlarine en  fazla maruz kalan organımızdır. Ciltte değişik derecelerde yanıklar oluşabilir.Ve bu dereceler yanığın ciddiyeti hakkında sınıflandırmaya sebep olmuştur. Yanık ciddiyeti üç şekilde sınıflandırılır. Birinci derece yanıkta, derinin sadece üst kısmı yanmıştır. Deri bölgesi ağrılı ve kırmızıdır. Hiçbir şey yapmadan da kendiliğinden iyileşir. İkinci derece yanıkta, derinin dermis tabakasına kadar ilerlediği yanıklardır. Yine deri bölgesi ağrılıdır, üstünde büller oluşmuştur. Bu da 10-20 gün içinde herhangi bir yara izi bırakmadan iyileşebilir. Üçüncü derece yanıkta ise derinin tüm katları yanmıştır. Deri kuru ve deride his kusuru  olabilir. Tedavi edilmediğinde ciddi cilt bozukluklarına sebep olabilir.

Cilt Yanıkları Üç Gruptur; 
 • Termal yanıklar, 
 • Elektrik yanıkları 
 • Kimyasal yanıklar

Termal yanıklarda, deri aşırı ısıya maruz kalır ve doku bütünlüğü bozulur. Haşlanma veya alev yanıkları şeklinde olabilir.  Çocuklardaki yanıkların çoğunu haşlanma şeklinde yanıklar oluşturur. Yani sıcak içecek veya banyoda sıcak suya maruz kalmayla oluşurlar. Bunlar genellikle yüzeysel yanıklardır. Alev yanıkları olabilir. Bunlar da erişkinlerde yarısından fazlasını oluşturur. Alev yanıkları daha çok ikinci veya üçüncü derece yanıklar oluşturur. Dolayısıyla daha ciddi yanıklardır.

Cilt Yanığı
 Elektrik yanıklarında mekanizma iki şekildedir. Birincisi elektriğin dokudan geçerken vücutta direkt yaptığı hasar, ikincisi elektiriğin dokulardan geçerken ortaya çıkardığı ısının hücre hasarına sebep olması. Elektrik yanıklarında elektriğin geçtiği yol boyunca hasar oluşacağı için tüm vücut kontrol edilmelidir. Özellikle kalp durması yapıp ölüme sebebiyet vereceği için kişinin EKG si çekilip bakılmalıdır. Bunun dışında elektriğin giriş ve çıkış yerlerinde deri yanıkları oluşur.

Kimyasal yanıklar, genellikle güçlü asit veya baz ile cildin temas etmesi sonucu oluşan yanıklardır. Bu maddeler ile temas edildiğinde sadece deri hasarı görülmez. Beraberinde kimyasal maddenin deri yoluyla emilip çeşitli organ fonksiyonlarını bozabilir. Yanın ciddiyeti, kimyasal maddenin toksisitesi,deriyle temas etme süresi, yanık derecesi, temas ettiği deri bölgesi gibi faktörlere bağlıdır. Alkali yanıklar asit yanıklardan daha tehlikelidir. Çünkü alkali maddelerin deri tabakasını geçip daha derin bölgelere ulaşma potansiyelleri vardır. Asitlerde böyle bir durumla çok karşılaşılmaz. Genellikle kendini o bölgeyle sınırlandırır. 
Bir de inhalasyon yanıkları vardır. Fakat bu yanıklar daha çok solunum yollarını etkiledikleri için deriyle bir bağlantıları yoktur.
]]>
Yanık Çeşitleri https://www.yanik.gen.tr/yanik-cesitleri.html Fri, 09 Nov 2018 17:02:52 +0000 Yanık, ısı, elektrik, radyasyon ve benzeri maddelerin etkisi ile vücutta meydana gelen yaralara denir. Her birey hayatı boyunca birçok kez ufak tefek de olsa yanık etkisiyle karşı karşıya kalmıştır. Ender olarak da yaşamım Yanık, ısı, elektrik, radyasyon ve benzeri maddelerin etkisi ile vücutta meydana gelen yaralara denir. Her birey hayatı boyunca birçok kez ufak tefek de olsa yanık etkisiyle karşı karşıya kalmıştır. Ender olarak da yaşamımızı  etkileyecek kadar büyük yanıklarla karşı karşıya kalmışızdır. Yanık bölgenin geniş ve derin olması iyileşmeyi ve geciktirmekte, şekil bozukluklarının oluşmasına, organlarda hasara  hatta ölümlere sebep olabilmektedir. Yanıkların da yanma  dereceleri vardır. Sadece yüzeysel yanıklar birinci dereceden yanıklar olarak adlandırılır. Yanığın derinin ikinci katmanına geçmesi durumu ikinci dereceden yanığa işarettir.  Yanığın daha derine inmiş haline ise üçüncü dereceden yanık adı verilir. En tehlikeli ve büyük hasarlar bırakan yanık derecesi de dördüncü dereceden olan yanıklardır. Bu yanıkların ortaya çıkmasına sebep olan birçok faktör vardır. Birçok yanık türü vardır. Bu yanıklar elektrik yanığı, haşlanma yanığı, alev yanıkları, sıcak cisimlere temas  gibi  şekillerde oluşan yanıklar vardır. 

Yanık Çeşitleri,

Alev yanığı: Doku tahribi, yanan gazların vücut üzerine doğrudan tesiri ile oluşmaktadır. Alev yanıkları  çoğunlukla derin olup, yüksek ısı gerektirir. Bu yanıkları beraberinde inhalasyon yaralanmalarını da getirebilmektedir. Kişinin iyileşme süreci  yanık alanın genişliğine göre değişebilmektedir.

Haşlanma yanığı: Bu yanıklar sıcak sıvılar ya da buharla oluşan yanıklardır. Bu yanıkların derinliği ve şiddeti, temas zamanına ve yanıktan hemen sonra yapılan  ilk yardım uygulamalarına göre değişebilmektedir

Temas yanıkları: Vücudun sıcak maddelerle  doğrudan münasebeti  ile oluşabilen yanıklara temas yanıkları denmektedir. Bir anda geri çekme hareketi  temasın çoğunlukla kısa olduğu anlamına gelmektedir. Lakin bilinç kayıpları  veya iş yerlerindeki mekanik yaralanmalarda dokunma ya da temas yanıkları derin olabilmektedir.

Yanık ÇeşitleriElektrik yanıkları: Bu yanıkta ise elektrik akımında bulunan voltajı, amperi, temas noktasındaki dokuların direnci ve zamanı yanığın şiddetini belirler. Elektrik enerjisi ısı yaralanmalarına dönüşür, ufak fakat derince olan  yanıklara sebep olabilmektedir. Elektrik yanıklarına yüzey bölgesinden  bakıldığında, akımın giriş ve çıkış yerlerini görmek mümkündür.  Bu durum çok kapsamlı  olan cilt altı dokusundaki tahrişi örter. 

Kimyasal yanıklar: Bu kimyasal yanıkların nedeni asit ya da alkali cisimler olabilmektedir. Kimyasal yanığın şiddeti kimyasal cismin yoğunluğu ve etki zamanına bağlıdır. Kimyasal yanıklar yaralanma açısından ısı yaralanmalara benzerdir  fakat verdikleri tahriş kimyasal cisim uzaklaştırılana değin devam etmektedir. Bu yanıklar laboratuvar kazaları, iş  kazalar sonucunda görülebilmektedir.

Donmalar:  Donma ile oluşan yaralanmalar yanık ile oluşan yaralanma kazalarına benzer. Soğuğun derecesi, soğuğa maruz kalma zamanı ve nemliliğe göre donmanın derinliği  ve genişliği belirlenmektedir. Termal  ya da ısı yaralanmalarından farklı olarak ilk görüldüğünden daha küçük ve daha az doku kaybı oluşmaktadır. Donmuş alan normal sıcaklığına geldiği zaman kızarır, dokuda kanlanma görüldüğü gibi  ödem oluşumu  da başlar.

İnhalasyon yanığı: İnhalasyon yanıkları, yanık sonucu meydana gelen duman zehirli gazlar, sıcak hava ve buharın teneffüs edilmesi sonucu ortaya çıkar. Solunum yollarında bölgesinde doku  tahribatına neden olur. Genellikle nefes borusunun ağzına yakınlığına göre sınıflandırılır. Özellikle kapalı yerlerde meydana gelen büyük çaptaki yangınlardan sonra inhalasyon yanıkları ortaya çıkmaktadır. 

Radyasyon yanıkları: Biyolojik bakımdan nükleer tepki ile ortalama sayılabilecek yüksek bir ısı ve iyonize radyasyon salınımı olmaktadır. Patlama sonucunda bulunulan alana yayılan ısı ile bir tür patlama]]> Yanık Yarası https://www.yanik.gen.tr/yanik-yarasi.html Fri, 09 Nov 2018 20:53:54 +0000 Yanık  Yarası: Yanık deyince ilk aklan gelen sıcak su veya sıcak bir şeyden insan vücudunun yanmasıdır. Yanık insan vücudunda kalıcı izler bırakabilir. Ama kimi yanıklarda ameliyat veya yanık kremi yardımıyla geçebilir. Tab Yanık  Yarası: Yanık deyince ilk aklan gelen sıcak su veya sıcak bir şeyden insan vücudunun yanmasıdır. Yanık insan vücudunda kalıcı izler bırakabilir. Ama kimi yanıklarda ameliyat veya yanık kremi yardımıyla geçebilir. Tabi yanığın kalıcı olup olmadığını yanığın derecesi belirler. İnsan vücudunda iz kalmasın diye ilk yanık olduğu zaman ilk müdahale olarak soğuk su, buz veya şeker dökülür yanığın üzerine hem yanığın acısını azaltmak için hemde yanığın vücutta iz bırakmaması içindir. İlk müdahale yapıldıktan sonra daha iyi bir müdahale edilmesi için en yakın doktora gidilir.  
Yanık sadece ilk başta bahsettiğimiz gibi olmaz. Isı, elektrik, kimyasal maddeler ve ateş yüzünden de gerçekleşir. Bunların yanı sıra gün yanığı da vardır. Gün yanığı güneş kremi kullanılmadan güneşin altında çok kalarak dokuda oluşan yanıktır. Yoğurt  veya şeker dökülerek yanığa müdahale edilebilir. Yanığın en kötüsü zaten bir ateşle oluşan yanık birde sıcak bir şeyin dökülmesiyle oluşur. Diğer yanık türleri de zararlıdır. Fakat bu yanık türleri vücutta kalıcı hasar ve daha çok dokuya zarar verir.
Yanık sonuçta oluşan yaranın büyüklüğü, genişliği ve acısına bağlı olarak gruplandırılır. Birinci derecede yanıklar, ikinci derecede yanıklar ve üçüncü derecede yanıklar olmak üzere üç gruplandırma yapılır.

Yanık Yarası
Birinci dereceden yanık yarısı,
 • İz bırakmadan iyileşir.
 • 24 saat içinde ağrısı azalır.
 • Yanan doku iyileştikçe soyulur ve yeni doku oluşmaya başlar.
 • 1 hafta içinde iyileşirler. 
 • Güneş yanığı, sıcak su dökülmesi gibi yanıklardır. 
 • Yanık derin olmadığı için enfeksiyon kapma riski azdır. 
İkinci dereceden yanık yarası,
 • Vücudun yarısının yanmasından dolayı oluşur. 
 • İz bırakma riski çok fazladır. 
 • Yanık derin olduğu için enfeksiyon kapma riski fazladır ve müdahale edilmediği zaman üçüncü dereceden yanığa çevirebilir.
 • İyileşme süreci yaranın büyüklüğüne ve yanma derecesine bağlıdır.
 • Haşlanma, parlama gibi yanıklardır.
 • Ağrısı 2-3 gün içerinde azalır.
 • Yanan doku ikinci derecede olduğu için bir süre hareket edemeyebilir. 
Üçüncü dereceden yanık yarası,
 • Vücudun tamamının yanmasından dolayı oluşur.
 • Dokunun hepsi yanıktan etkilenmiş ve büyük yanıklar oluşmuştur.
 • Yanık çok olduğundan ağrı çok fazladır.
 • İyileşme süreci yanık çok olduğunda ve dokuya çok zarar verdiğinden dolayı geç iyileşir.
 • Yüksek volta elektrik, ateşlerin içinde kalma, çok sıcak bir şeylerle etkileşimi sonucunda meydan gelen yanık türüdür.
 • Yaranın büyüklüğü ve çok doku zedelenmesi olduğu için enfeksiyon kapma riski çok fazladır.
 • Yanan doku çok zarar gördüğü için uzun bir süre hareket edemeyebilir.
]]>
Yanık Kremi https://www.yanik.gen.tr/yanik-kremi.html Sat, 10 Nov 2018 03:34:37 +0000 Yanık Kremi: Dokunun ateşle, sıcak bir cisimle, yüksek elektrik voltajı, ısı ve güneşin yakması gibi yanık çeşitlerinde dokunun zarar görmesi demektir. Yanığın büyüklüğüne ve çeşidine göre yanık dereceleri vardır. Ya Yanık Kremi: Dokunun ateşle, sıcak bir cisimle, yüksek elektrik voltajı, ısı ve güneşin yakması gibi yanık çeşitlerinde dokunun zarar görmesi demektir. Yanığın büyüklüğüne ve çeşidine göre yanık dereceleri vardır. Yanığa ilk müdahale çok önemlidir. Öyle bilgisiz bir şekilde müdahale edilmemelidir. Yanıklara müdahale edilmeden önce yanığın derecesi belirlenir. 

Yanıklarda soğuk su, şeker, yoğurt, yanık kremleri ve cerrahi yanık tedavileri gibi yöntemler kullanılır. Yanık kremin etki derecesine göre yanık kremi üç derece yanık türü içinde kullanılır. Yanık kremlerini doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaz. Yan etkisi olup zehirlenmeye kadar sebep olur. Yanlış yanık kremi kullanıldığı zaman yara iyileşmez aksine daha çok yayılır ve enfeksiyon kapar. Böylelikle yanık vücutta daha çok iz bırakır ve dokuya daha çok zarar verir.

Yanık Kremi
Yanık kremlerinden bazıları şöyledir;
 • Contractubex jel yanık kremi
 • Fucidin yanık kremi
 • İlvina salyangoz özlü yanık kremi
 • Madecassol yanık kremi
 • Expiğment yanık kremi
 • Fenirepair jel yanık kremi
 • Zdra ve universal yanık kremi
 • Dermatix sigel ultra jel yanık kremi
 • Mederma yanık kremi
 • Regenia yanık kremi
 • Scarex jel yanık kremi
 • Pohli yanık kremi
 • Scar zoze yanık kremi
 • Xeragel yanık kremi 
 • Oksitin yanık kremi
]]>
Süt Yanığı https://www.yanik.gen.tr/sut-yanigi.html Sat, 10 Nov 2018 13:12:36 +0000 Süt yanığı, bir çok yanık türü arasında en tehlikeli yanık türlerinden sayılmasının sebebi bir çok yanık türüne göre daha yavaş iyileşme sürecine sahip olması ve genellikle ciltte kalıcı yanık izi bırakan bir ya Süt yanığı, bir çok yanık türü arasında en tehlikeli yanık türlerinden sayılmasının sebebi bir çok yanık türüne göre daha yavaş iyileşme sürecine sahip olması ve genellikle ciltte kalıcı yanık izi bırakan bir yanık türü olmasıdır. Yetişkinlerde ve özellikle çocuklarda yaşanan süt yanığı vakaları her zaman hafif kazalar olarak kalmayabilmektedir. Genelde süt yanığına maruz kalmış kişi ve ya kişiler en az ikinci derece yanık teşhisi ile tedaviye başlanmıştır. Bilindiği gibi geç iyileşen ve kalıcı yanıktır ama neredeyse diğer yanık tedavileri ile aynı denilebilir. Yanık acısının hepsi can yakıcıdır ancak bu kaza başa geldikten hemen sonra acı dinsin diye bir şeyler yapılması gerekir. Öncelikle yanık olur olmaz en başta uygulanması gereken şey elin yada yanan bölgenin soğuk su altına sokulmasıdır.  Acı birazda olsa hafifledi ise acilen doktora başvurulmalıdır kesinlikle evde müdahale yapılmamalıdır aksi halde yanığın iyi olmasını geciktirebilir ve iz kalmasına sebep olabilirsiniz. Süt YanığıYanık bölgesine evde uygulama yapılmaması gerek bir kaç şey var bunlardan bir tanesi yumurta akı sürülmesi ve her hangi kocakarı ilaçları denilen ilaçlar kullanılmaması gereklidir. Yanık acısını hem erkek hemde  kadın olarak her insan tatmıştır fakat kadın kısmının görünen yerlerinde olduğu zaman psikolojik açıdan çökme yaşatabilir. Bunun  için yanık konusunda oldukça dikkatli ve titiz davranılması  gerekir çünkü yanlış kullanılan ilaçlar ciddi sorunlara yol açabilir. Yanık yarası kesinikle sarılmamalı ve başvurulan doktorun dedikleri harfi harfine uygulanmalıdır. Yetişkinler kendileri açısından dikkatli çok olabilirler ancak süt yanığı en tehlikeli ve en zor iyi olan yanık olduğundan dolayı çocuklar açısından da dikkat edilmesi gereken bir konudur özellikle bebeklerin gözleri üzerinde olması gerekir çünkü bebek ciltleri hassas yara tutmaya meyilli bir cilttir bunun için zaten geç iyileşen bir yara bebeklerde daha da geç iyileşir dikkat edilmesi büyük önem taşır. Aklınızda bulunması gereken konulardan biri de kendinize kullandığınız yanık ilaçlarını kesinlikle çocuk doktorunuza danışmadan kullanmayınız. 
]]> Yanık Estetiği https://www.yanik.gen.tr/yanik-estetigi.html Sun, 11 Nov 2018 12:43:33 +0000 Yanık estetiği, ciltte her türlü ciddi yanıklarda iz kalması kaçınılmazdır. Toplumda bütün yanık izlerinin, yara izlerinin estetik operasyon sayesinde tamamen yok edildiği düşünülür. Ancak estetik operasyonlar bu tür yara i Yanık estetiği, ciltte her türlü ciddi yanıklarda iz kalması kaçınılmazdır. Toplumda bütün yanık izlerinin, yara izlerinin estetik operasyon sayesinde tamamen yok edildiği düşünülür. Ancak estetik operasyonlar bu tür yara izlerini azaltır ya da izleri gizler. Yanık estetiğinde izler ciltte meydana gelen hasarın derecesine göre belirli oranda azaltılabilir ya da izlerin gizlenmesi amacıyla operasyon yapılır. Estetik cerrahlar izlerin dışarıdan daha iyi görünmesini sağlayacak tekniklerden faydalanır. Fakat dediğimiz gibi ciltteki yanık izleri tamamen iyileşmez.

Skar revizyonu, iz düzeltme ameliyatı gibi isimlerle bilinen yanık estetiği operasyonları genellikle lokal anestezi ile uygulanabilir. Hastalar herhangi bir şekilde acı duymadan, sadece hafif bir yanma hissiyle tedavi olabilirler. Yanık yüzünden ciltte derin bir iz meydana gelmediyse, hastalarda iz kalmadan iyileşmede sağlanabilir. Ancak yanık izlerinin ciltteki tahribatı fazla ise, iyileşme iz kalarak olur. Yanık izleri de diğer yara izleri gibi tamamen iyileştirilemez. Estetik bakımdan yanık izlerine kısıtlı düzeltme olanağı sunulmaktadır. Yanığın saçlı bölgede kısmi kayba yol açması, göz çevresi, yüz, ağız kenarında şekil bozukluğuna yol açması, eklemlerin hareketini kısıtlaması, çocuklarda gelişimi engellemesi halinde, estetik operasyonlardan yararlanılabilir. Ciltte aşırı kabarıklığa, belirgin renk değişimine, kapanmayan yaraya yol açan yanık izleri içinde estetik müdahale yapılabilir.

Yanık Estetiği
Yanık estetiği neden uygulanır

Yanık izlerinin estetik operasyonla giderilmesi için, temel prensip izlerin olgunlaşması amacıyla beklenmesidir. Bu bekleme süresi en az 6 ay olur. Çevresi kızarık, ciltten kabarık olan, kaşıntıya yol açanlar en fazla rahatsızlık veren izlerdir. Bu belirtiler yanık izinin henüz olgunlaşmadığını göstermektedir. Yanık izlerinin bir kısmı sınırları düzensiz iyileşir.

Yanık estetiği ameliyatı nasıl uygulanır

Tedavide hedef yanık izinin çevresinden kesilerek çıkarılması ve yeniden bölgenin ince dikişlerle dikilerek, görünümü daha estetik hale getirmektir. Yanık izinin kötü iyileşmesini sağlayan en önemli etken ciltteki gerginliktir. Dikiş yapılan hat ne kadar gergin olursa, meydana gelen skar izi o derece kötü olur. Bu gergin bölgelerdeki büyük çaplı izlerin yeniden kesilmesi ve dikilmesi de iyi sonuç vermeyecektir. Çünkü gergin bölgeden yanık izinin çıkarılması cildi daha gergin hale getirecektir.

Bu durumda ciltteki gerginliği azaltmak amacıyla doku genişletme yani expander yöntemine başvurulabilir. Yani izin olduğu alanın yakınındaki cilt altına silikon yapıda özel bir balon yerleştirilir. Operasyondan sonra yaklaşık 15 günde yerleştirilen balonun cilt altına yerleştirilen haznesine serum enjekte edilir. Bu sayede balon yavaşça şişirilir. Balonun şişmesiyle üzerinde bulunan cilt genişler ve büyür. Yeteri kadar genişleme elde edildiğinde, ikici bir operasyonla balon yerinden çıkarılır. Yanık izi yerinden çıkarıldıktan sonra, büyümüş cilt bu alanın gerginlik yaratmadan kapatılmasını ve ince dikişlerle dikilmesini sağlar.

Yanık estetiğinde operasyonun süresi tamamen yanık izinin büyüklüğüne, tedavinin sürecine göre değişiklik gösterir. Bu konuda hastalara mutlaka estetik cerrah tarafından aydınlatıcı bilgiler verilir. Operasyon tamamlanınca herhangi bir sorun olmadığı takdirde hastalar evlerine dönebilir. Bölgedeki kabuklanmanın ardından, erken aşamada izlerde hafif bir kızarıklık olur. Bu 12 ay içinde pembeleşmeye başlar. Ortalama 6-12 ayda cilt rengi soluklaşır ve normale dönmeye başlar. Yanık izi yanık estetiği operasyonu sayesinde daha belirsiz hale gelir. Hastalarda kabuklanma gidince iz azaltan kremlerin ya da silikon tedavisinin uygulanması da gerekir. Bu iyileşmenin daha kaliteli olmasına yardımcı olur.
]]>
Yanık Lekesi https://www.yanik.gen.tr/yanik-lekesi.html Mon, 12 Nov 2018 11:29:30 +0000 Yanık Lekesi: Hepimiz hayatı boyunca bir veya bir kaç kez yanığa maruz kalmışızdır. Kaynar bir suyun deri ile temas etmesi ve yahutta sıcak bir nesneye yanlışlıkla dokunulması gibi durumlar deride yanıklara neden olmaktadır. Y Yanık Lekesi: Hepimiz hayatı boyunca bir veya bir kaç kez yanığa maruz kalmışızdır. Kaynar bir suyun deri ile temas etmesi ve yahutta sıcak bir nesneye yanlışlıkla dokunulması gibi durumlar deride yanıklara neden olmaktadır. Yanığın derecesine bağlı olarak çok şiddetli ağrı ve acı hissedilmektedir. Deride oluşan  yanıklar, iyileşme sonrasında bu bölgede lekenin kalıp kalmayacağı sorusunu akıllara getirmektedir. Yanıktan sonra izin kalıcı olup olmayacağı yanığın şiddetine bağlı olsa da, bir takım yöntemler ile leke kalma ihtimalini en aza indirmek elbetteki mümkün olmaktadır. Yanık izi, şiddetine bağlı olarak çoğu zaman uygulanan yanlış yöntemlerden kaynaklanmaktadır. Yanık lekesinin kalmaması için yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi de bu bölgeye çeşitli maddeler sürülmesidir. Özellik ile yumurta akı, domates, diş macunu gibi maddeler yanık bölgeye sık uygulanmaktadır. Maalesef ki, yanık oluşan bölgeye sürülen bu maddelerin yanığa ve yanık lekesine karşı herhangi bir faydası bulunmamaktadır. Yapılan çeşitli araştırmalara göre, yanıktan sonra uygulanabilecek en iyi yöntem, yanık bölgenin soğutulması işlemidir.  Zira yanan bölgenin bir an önce suya tutulması önerilmektedir. Yanık bölgesi, en az 20 ila 30 dakika kadar su altında tutulmalıdır. Uygulanan soğuk su yöntemi ile, yanığın daha derin bölgelere kadar oluşmasını engellenmiş olmaktır. Ancak, normal ısıdaki musluk suyu yerine çok soğuk su veyahutta buz yöntemi uygulaması, faydadan çok o bölgeye zarar verici olmaktadır. Yanan bölge geniş ise, yanık bölgeyi suyun altında bir süre tuttuktan sonra en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gereklidir. Doktorlar tarafından yanan bölgeye gerekli tıbbi müdahaleler yapılacaktır.

Yanık Lekesi
Yanık Lekesi,

Sebebi ve olayın oluşma şekli hangi nedenler yada koşullara bağlı olursa olsun tedavisi, ancak yanık yaralarının iyileşme sürecinden sonrasında gerçekleştirilmesi gereken bir tedavi dönemidir. Kısacası cilt, kendisini yenilediğinde iz kalıyor ise işte o zaman yanık izi tedavisi yapılabilir. İyileşme sürecinin ardından yaranın boyutu ve derinliğine bağlı olarak tedaviler değişir. Örnek olarak, derin yanıklar ve izler var ise, estetik cerrahi yada plastik cerrahi tarafından ameliyat ile yanık tedavisi yapılabilir. Ancak daha ufak ve derin olmayan leke ve iz oluşmuş ise bunun yerine daha çok ciltteki deriyi soyarak  tedavi edilmesi yöntemi izlenebilir. Yanık Leke tedavisinde kullanılan bazı yöntemler şöyledir;
 • Lazer tedavisi: değişik lazer uygulamaları ile derinin alt tabakalarına yönelik bir müdahale ile doku dengesinin sağlanması amaçlanmaktadır. 3 ila 5 hafta aralıklar ile, 4-6 seans olarak uygulanan lazer uygulamaları genelde önerilen ilk yöntem olmak ile beraber, cilt yapısının kişilerde değişik olmasının  sonucu olarak, izin tamamen yok olması veyahutta sorunun tamamen çözümü noktasında istenilen derecede başarı elde edilemeye bilmektedir.
 • Mikro dermabrazyon uygulaması: kontrollü olarak derinin üst tabakasının bir çeşit zımparalanarak yapılan uygulamadır. Bu yöntem ile amaç, cilt yüzeyinde bulunan engebeler ve izler yumuşatılıp cilde daha düzgün bir görünüm kazandırmaktır. Ayrıca lekelerin de geçmesi amaçlanmaktadır. Ancak lazer uygulamalarında olduğu gibi bu yöntemde de seans sürelerinin çokluğu ve lokal anestezi gerektirdiği için uğraştırıcı bir uygulama olarak görülmektedir.
 • Kimyasal peeling tedavisinde TCA asit uygulaması: Evvela, kullanılacak asit ve oranına karar verilmelidir. Tca kullanmak ister iseniz oran olarak %25 oranı pek geçmemek gereklidir. %25 oranında tca yı lekenin olduğu bölüme sürerek 1 ile 2 dakika arasında bekletin. Daha sonrasında bol su ile yıkayın. Yıkama sonunda  madecassol bepanten ve kremleri karıştırıp bu uygulama yaptığınız bölgelere sürün.
  Asit uygulanan bölgede  bir hafta içinde soyulma olacaktır. Kendi kendine soyulmasını bekleyin. 
]]>
Sigara Yanığı https://www.yanik.gen.tr/sigara-yanigi.html Mon, 12 Nov 2018 18:42:54 +0000 Sigara Yanıkları,Sigara insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir zehirdir. Malesef sigara kullanıcısı ülkemizde oldukça fazladır. Bu nedenle yanma, yangın ve benzeri durumlarla karşılaşabiliyoruz. Sigara bağımlıların Sigara Yanıkları,Sigara insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir zehirdir. Malesef sigara kullanıcısı ülkemizde oldukça fazladır. Bu nedenle yanma, yangın ve benzeri durumlarla karşılaşabiliyoruz. Sigara bağımlılarına, sigara tiryakisi de deniliyor. Özenti olarak başlanıp daha sonrada bağımlı haline geliniyor. Sigara yanıkları, arkadaşlar arasında şakalaşma, farkında olmadan dokunma, malesef bilerek ve isteyerek işkence yöntemi olarak bile kullanılabiliyor. Gerek televizyon haberlerinde gerek yaşadığınız bölgelerde bu tür olumsuz olaylarla karşılaşabiliyoruz. Sigara yanıkları farkında olmadan dokunma yolu ile olmuşsa iz kalmayabilir, ama işkence yöntemi ile baskı uygulanarak yapılan yanıklarda izi kalabilir.

Sigara yanık tedavi yöntemleri;
 • Yanan kişi yakıcı maddeden ayırt edilmeli ; Sigara söndürülerek başka yerlerin yanmasınıda engellenmeli.
 • Yıkama; Yanan bölge bol su ile yıkanmalı sigara küllerinin yanın bölgeye zarar vermeden temizlenmesi
 • Soğutma ;Temiz bir torbaya konulmuş buz ile  yanan bölgeyi soğutmak. Acıyı hafifletmek acısından faydalı olacaktır.
 • Yanık kremi ; Eğer var ise yanık kremi yanan bölgeye uygulanır.
 • Durum kontrolü :Sigaradan yanan cilt kontrol edilir, derecesine göre durup tespiti yapılır. Uygulanacak tedaviyi belirlemede yardımcı olacaktır..
 • Hastaneye sevki sağlanır; Eğer yanıklar derin ve birden fazla ve işkence yolu ile aşırı derecede ise hemen bir hastaneye sevki sağlanır.
Sigara YanığıSigara iç organlarımızı yaktığı gibi cildimizde de olumsuz nedenlere sebep olabiliyor. Sigara yanıkları sadece bir dokunma yoluyla olmuş ise 3 ile 7 günde iyileşecektir. Ama kasıt kullanılarak yapılıp, üzerine bastırarak yapılmış yanıklar bu kadar kısa sürede iyileşmediği gibi işkence yapılan kişinin psikolojik tedavi görmesi de gerekebilir. Sigara alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak gerekir. Sigara kendi sağlığınıza olduğu gibi yanınızda yaşayan kişilerin sağlığı acısından da çok zararlıdır. Sigara kullanmayınız ve kullananlarıda uyarınız. Sağlıklık ve mutluluk dilekleri ile iyi günler. 
]]>
Kaynar Su Yanık Tedavisi https://www.yanik.gen.tr/kaynar-su-yanik-tedavisi.html Tue, 13 Nov 2018 03:52:59 +0000 Kaynar Su Yanık Tedavisi,, Yanık meydana gelmeden önce yanığa yol açacak nedenleri ortadan kaldırmaya çalışmalı ve dikkatli olmalıyız, yanık tedavisinde en önemli aşama yanan hücrelerin daha fazla zarar görmeden bir an önce Kaynar Su Yanık Tedavisi,, Yanık meydana gelmeden önce yanığa yol açacak nedenleri ortadan kaldırmaya çalışmalı ve dikkatli olmalıyız, yanık tedavisinde en önemli aşama yanan hücrelerin daha fazla zarar görmeden bir an önce tedbir almaktır. Dolayısı ile kaynar su (sıcak çay, sıcak süt, sıcak yemek) dökülmesi ile meydana gelen yanığın bir an önce soğutulması ilk aşamadır, eğer soğutmadan başka işlemlere başlarsak geç kalmış olabiliriz. 

Yanığa maruz kalan bölgenin öncelikle soğuk temiz su veya buz kompres ile soğutulması gerekir. Bunun için elde kolda yüzde ayak ve bacakta oluşan yanıklar hemen soğuk su musluğu altına tutulmalıdır, eğer vücudun bir bölümü yanmış ise kova veya sürahi ile üzerine soğuk su dökülmelidir. Baştan aşağı yanıklar da yanımızda ki soğuk su kaynağını bol bol kullanmaktan çekinmemeliyiz. 

Yanıkta kabarma ve su toplama meydana gelmiş ise soğuk su veya buz kullanmalıyız. Ancak su toplamış deri de buz kullanmak cilt dokusunu bozacağından, bu daha çok kızarıklık için kullanılmalıdır.Bu şekilde ki işlem hem yanığın soğuması hem de yanık nedeniyle zarar gören hücrelerin fazla zarar görmeden kendisini toparlamasına yardım edecektir. Böylece devam eden yanık etkisi azalacak ve ağrı hafifleyecektir. Yanıklar önemli yaralanmalardır bu nedenle tedavi süreci de profesyonelce olmalıdır. En kısa zamanda acil koduyla hastaneye yetiştirilir. Yanığın iyileşmesi için yanan kişinin hastane de tedavi olması gerekir, ev ortamında yapılan müdahale ilk andaki soğutma işleminden başka bir işlem olmamalıdır. Hastaneye götürmeden ev ortamında tedavi yanığın enfeksiyon kapmasına hatta ölümcül sonuçlar ortaya çıkmasına neden olabilir.  Öncelikle yanık durumunu değerlendirerek kaçıncı derece yanık olduğunu tespit etmeliyiz.

Kaynar Su Yanık Tedavisi
Yanıkların Sınıflandırılması,

Yanık çeşitleri ciddiyet durumlarına göre en hafif olanları birinci derece yanık, normal yanıklar ikinci derece yanık, ağır yanıklar ise üçüncü derece yanık olarak sınıflandırırız.
 • Birinci derece yanık; yanık bölge de şiddetli ağrı hissedilir, ağrının şiddetli olması yanan bölge de dokunun halen canlı olduğunun işaretidir. Bu yanıklar da yanan bölge kızarıktır. Bu yanıklarda antibiyotik kremler kullanılmalıdır, bu kremler bakterilerin bozulmuş olan cilt dokusundan içeri girmesini önleyecektir. Bu kremler yanığın üzerini kapatarak deri dokusunun kendisini onarmasını kolaylaştıracaktır. Eczanelerden reçetesiz olarak alınabilir.
 • İkinci derece yanık; Bu yanık çeşidinde de ağrı vardır. Bu yanıklar da kızarıklık ve yer yer kabarıklıklar vardır. Deri yanığa tepki olarak yanan bölgeye su toplamış ve ve su kabarcıkları ortaya çıkmıştır. Bu kabarcıklar patlatılmamalıdır. İkinci derece yanıklar da bir başka aşamaya geçmek durumundayız o aşama sargı aşamasıdır. Yanan bölge antibiyotik kremler kullanılarak steril gazlı bez ile sarılır, yanığa yapışacak pamuk, peçete gibi ürünler kullanılmaz. Sargı bezi cilt dokusunu bozmayacak şekilde hafifçe sarılmalıdır. Yanan bölge de kırmızı çizgiler, akıntı, şişme ve vücudun ateşlenmesi yanığın enfeksiyon kaptığının işaretidir. Bu durumda mutlaka uzman hekim ile irtibata geçilmelidir.
 • Üçünce derece yanık; Bu yanıklar en büyük hasarın olduğu yanıklardır, kaynar suyun dökülmesi ile üçüncü derece yanık olması çok zordur, yine de kaynar suyun çok fazla dökülmesi üçüncü derece yanığa neden olabilir. Bu yanık şeklinin olabilmesi için genellikle yanan bölgenin ısı kaynağına tam olarak bir kaç saniye temas etmesi gerekir, yine de kaynar su bu etkiyi gösterebilir. Bu yanıkta yanan bölge beyaz ve cilt dokusu yer yer siyahtır. Bu durum da suyun döküldüğü yerde ağrı hissedilmiyor ise bu bölge de sinir uçları yanmış olduğundan ağrı hissedilmez ve üçüncü derece yanık teşhisi konur. İlk soğutma işleminden sonra acil koduyla yanan kişi hastaneye yetiştirilmelidir. Yanıkta İlk Yardım https://www.yanik.gen.tr/yanikta-ilk-yardim.html Tue, 13 Nov 2018 10:58:54 +0000 Yanıkta İlk Yardım, vücut dokularında sıcaklık, ateş veya kimyasal maddelerin yanı sıra radyasyonun sebep olduğu yanık içerikli rahatsızlıklardır. Buhar veya kaynar sıvılar benzeri ıslak sıcaklıkların neden o Yanıkta İlk Yardım, vücut dokularında sıcaklık, ateş veya kimyasal maddelerin yanı sıra radyasyonun sebep olduğu yanık içerikli rahatsızlıklardır. Buhar veya kaynar sıvılar benzeri ıslak sıcaklıkların neden olduğu yanıklar haşlanma olarak adlandırılır. Yanıklar yanığın şiddetine, derinliğine ve büyüklüğüne farklılıklar gösterirler ve bu yanıklar cilde olduğu kadar vücudun deri altı dokularına da zarar verebilirler. Özellikle kimyasal içerikli kuvvetli yakıcılar sanayide bulunur ancak, kostik soda, ağartıcı temizlik maddelerinin yanı sıra boya temizleyici  yani tiner gibi maddeler de kimyasal yanıklara sebep olabilmektedir. Bu şekilde meydana gelen yanıklara oldukça çabuk hareket etmek çok önemlidir ve bu tür kimyasal yanıklarda gereken ilk yardımın arkasından mutlaka bir sağlık kuruluşuna kısa sürede başvurmak gerekmektedir.

  Haşlanmalar Ve Kuru Yanıklar,

   Haşlanmalar ve kuru yanıklarla, hem ev kazalarında hem de sanayi bölgeleri yani iş yerlerinde sıklıkla yaşanmaktadır ve bu kazalar özellikle yaşlılar ve çocuklarda ölümle sonuçlanabilecek önemli kazaların arasında yer almaktadır. Bu türlü yanıklarda deri altındaki dokulara fazla zarar vermemesi için ve şok olasılığını, ağrıyı, şişmeyi önlemek adına yanan bölgenin vakit kaybedilmeden soğutulması yapılacak ilk yardım adına oldukça önemlidir. Bu soğutma işlemi ise derhal yanık bölgenin soğuk su yardımıyla yavaş yavaş ıslatılması gereklidir. Çok küçük haşlamalar ve yanıklara kişinin bulunduğu yerde tedavi altına alınabilmesinin yanı sıra yanığın büyüklük derecesi hakkında kuşkularınız varsa veya kazayı geçiren kişi yaşlı ya da bebekse böyle durumlarda kesinlikle tıbbi yardım isteminiz en doğrusu olacaktır.

  Yanıkta İlk Yardım

  Ufak Yanıklar İçin Gereken İlk Yardım: Ufak yanıklar yapılacak ilk yardım yöntemleri ise şöyledir.

  • Küçük yanıklarda yanan bölge şişmeye başlamadan hemen önce bu bölgede bulunan yüzük, bilezik, saat, künye, kemer ve ayakkabı gibi o bölgeyi sıkacak giyecek ve takıları vakit kaybetmeden yavaşça çıkartın.
  • Yanan bölgeyi özellikle steril, temiz ve tüysüz özellikte bir bez yardımıyla kapatınız ve hiç bir şekilde yapışkan sargılar kullanmayınız.
  • Yanan bölge üzerine kesinlikle her hangi bir yağ, losyon veya merhem sürmeyiniz. Ayrıca yanık nedeni ile meydana gelen kabarcıkları patlatmayınız ve yara üzerindeki kalkmış deriyi kesinlikle koparmayınız.
  • Şayet meydana gelen yanığın ağırlık derecesi hakkında şüpheleriniz varsa mutlaka bir sağlık merkezine başvurunuz.

  Ağır Dereceli Yanıklarda İlk Yardım

  • Ağır yanıklarda kazaya uğrayan kişiyi vakit kaybetmeden yere uzatarak rahatlamasını sağlayınız ve mümkün olduğu kadar yanan bölgeyi yere değdirmemeye dikkat ediniz.
  • Yanan bölge sıcağın etkisi ile şişmeye başlamadan hemen önce bölgede olan kemer, saat, yüzük veya dar giysileri yarayı zedelemeden yavaşça çıkartınız ya da bir makas yardımıyla keserek bölgeyi açığa çıkarınız.
  • Sıcak sıvı dökülmesi sonucunda ıslanmış olan her giysiyi ilk sıcaklığı çıktıktan sonra vakit kaybetmeden dikkatli bir şekilde yanığa zarar vermeden yavaşça çıkartın. Şayet giysi yanık bölgeye yapışmış ise yapışan hiç bir giysiyi çıkartmaya çalışmayın.
  • Ağır yüz yanıklarında ilk yardım amaçlı kuru ve temiz steril olduğundan emin olduğunuz bir bezi maske şekline getirerek, yani ağız, göz ve burunu açığa çıkaracak delikler açın. Bu maskeyi temiz bir yastık kılıfından da vakit kaybetmeden hazırlayabilirsiniz.
  • İleri derecede yanmış bacaklar ve kolları hareket etmeyecek bir pozisyon aldırınız.
  • Ağır yanıklarda hastanın bilinci kapalı değilse, sıvı kaybını önlemek amaçlı ağzına sıklıkla yavaş yavaş su vermeyi ihmal etmeyiniz.

  Şayet hastanın kalp atışları ve solunumu alınamıyorsa vakit kaybetmeden hastayı geri döndürmeye uygulamalarına başlayabilirsiniz. Eğer hastada bilinç kaybı olduğu halde normal nefes alıp]]> Yağ Yanığı https://www.yanik.gen.tr/yag-yanigi.html Tue, 13 Nov 2018 12:04:38 +0000 Yağ Yanığı, evin mutfak bölümünde sık sık meydana gelen bir ev kazasıdır. Yağ yanığı direk ısı kaynağı yanığından sonra ikinci sırada yer alır. Hatta bazen yağ yanığı, insana vereceği zarar bakımından yanıklar Yağ Yanığı, evin mutfak bölümünde sık sık meydana gelen bir ev kazasıdır. Yağ yanığı direk ısı kaynağı yanığından sonra ikinci sırada yer alır. Hatta bazen yağ yanığı, insana vereceği zarar bakımından yanıklar içinde ilk sırayı bile alabilir. Öyle ki antik çağlarda kalelere saldıran askerlerin üzerine kızgın yağ dökülerek imha edilmesi, kızgın yağın silah olarak kullanılmasına neden olmuştur. Bunun nedeni yağın kaynama noktasının 200 derece olmasıdır. Yağ yanığı genellikle evde yemek yaparken tavadan yağ sıçraması şeklinde olduğundan birinci veya ikinci derece yanık grubunda değerlendirilir. Fakat kızartma sıcaklığına ulaşmış yağın, insanın her hangi bir yerine sıçrayarak değilde dökülerek temas etmesi durumunda üçüncü derece yanık etkileri ortaya çıkar ki, bu durumda yanan kişi şoka girebilir. Yağ yanığı meydana gelmeden önce yanığa yol açacak sebepleri ortadan kaldırmaya çalışmalı ve dikkatli olmalıyız, yanık tedavisinde en önemli aşama yanan hücrelerin daha fazla zarar görmeden bir an önce tedbir almaktır. Dolayısı ile kızartma sıcaklığına ulaşmış yağın dökülmesi ile meydana gelen yanığın bir an önce soğutulması ilk aşamadır, acil kodu ile değerlendirilerek kaçıncı derece yağ yanığı olduğuna geç kalmadan karar verilir. 


  Yağ Yanığı
  Yağ yanığından nasıl korunmalıyız
  • Evde yemek yaparken ısınmış yağa ihtiyacımız oluyor ise;
  • Mutfak önlüğü kullanmalıyız,
  • Dişçi gözlüğü kullanmalıyız,
  • Islak el ile yağ tavasına dokunmamalıyız,
  • Çocukları ocak yanlarından uzak tutmalıyız,
  • Kullandığımız tavanın sapının çıkacağını unutmamalıyız,
  • Kızgın yağın içine su damlatmamalıyız, damlatırsak yağ etrafa sıçrayacaktır. Bu durumdan bedenimizin her hangi bir yeri de nasibini alacağından panik yaparak yağın daha fazla zarar verecek şekilde dökülmesine yol açabiliriz.
  • Yağın fazla ısıtıldığında kendiliğinden tutuşabileceğini bilmeliyiz.
  Yağ yanığı nasıl tedavi edilmelidir
  • Yanıklar önemli yaralanmalardır bu nedenle tedavi süreci de profesyonelce olmalıdır.
  • Öncelikle yanık durumunu değerlendirerek kaçıncı derece yanık olduğunu tespit etmeliyiz.
  • Yanığın iyileşmesi için yanan kişinin hastane de tedavi olması gerekir, ev ortamında yapılan müdahale ilk andaki soğutma işleminden başka bir işlem olmamalıdır.
  • Hastaneye götürmeden ev ortamında tedavi yanığın enfeksiyon kapmasına hatta ölümcül sonuçlar ortaya çıkmasına neden olabilir.
  • Yanığa maruz kalan bölgenin öncelikle soğuk temiz su veya buz kompres ile soğutulması gerekir. 
  • Yanıkta kabarma ve su toplama meydana gelmiş ise soğuk su veya buz kullanmalıyız. 
  • su toplamış deri de buz kullanmak cilt dokusunu bozacağından, bu daha çok kızarıklık için kullanılmalıdır.
  • Bunun için elde kolda yüzde ayak ve bacakta oluşan yanıklar hemen soğuk su musluğu altına tutulmalıdır.
  • Su kuruduktan sonra Silverdin krem,Sudocream, Halibut sprey, Madecassol krem, Bepanthen plus krem,  Hametan krem, Anestol pomat, Fito krem vb. yanık iyileştirmeye yardımcı kremler sürülür. Daha sonra gazlı bez ile hafifçe sarılır.
  • Bu şekilde ki işlem hem yanığın soğuması hem de yanık nedeniyle zarar gören hücrelerin fazla zarar görmeden kendisini toparlamasına yardım edecektir.
  • Böylece devam eden yanık etkisi azalacak ve ağrı hafifleyecektir.
  • Eğer vücudun bir bölümü yanmış ise kova veya sürahi ile üzerine soğuk su dökülmelidir. 
  • Baştan aşağı yanıklar da yanımızda ki soğuk suyu baştan aşağı dökmeliyiz.
  • En kısa zamanda acil koduyla hastaneye yetiştirilir.
  Yağ yanıkların sınıflandırılması nasıl yapılır

  Yağ yanık çeşitleri ciddiyet durumlarına göre en hafif olanları birinci derece yanık, normal yanıklar ikinci derece yanık, ağır yanıklar ise üçüncü derece yanık olarak sınıflandırırız.
  • Birinci derece yanık;  yağın yaktığı bölge de şiddetli ağrı]]> Ütü Yanık İzi Nasıl Geçer https://www.yanik.gen.tr/utu-yanik-izi-nasil-gecer.html Tue, 13 Nov 2018 18:54:17 +0000 Ütü yanık izi nasıl geçer, Ütü, ev işlerinin en yorucusu olan ve oldukça zorlayıcı olan işlerin başındadır. Ütü yapılırken insanlar çok yorulurlar ve bu yorulmaya bağlı olarak beyin olarak da yorgunluk yaşarlar Ütü yanık izi nasıl geçer, Ütü, ev işlerinin en yorucusu olan ve oldukça zorlayıcı olan işlerin başındadır. Ütü yapılırken insanlar çok yorulurlar ve bu yorulmaya bağlı olarak beyin olarak da yorgunluk yaşarlar. Bu yorgunluğa bağlı olarak bir anlık dalgınlık sonucun da ütülenen kıyafet yanabilir ve bundan dolayı kıyafette yanık izi çıkabilir. Eğer kıyafet yanmamış ise sadece yanık izi çıkmış ise bu kıyafetinin basit işlemler ile kurtarabilirsiniz. Yapacağınız işlemi zamanında ve doğru olarak yaparsanız severek giydiğiniz kıyafeti çöpe atmaktan kurtarabilirsiniz. Çünkü yanlışlık yapılırsa kurtarmak yerine iyice batırabilirsiniz.

   Yanık izi olan kıyafetinizi kurtarmak için gerekli olan malzemeniz su ve oksijen suyudur. Yarım bardak suya yarım bardak oksijen suyu ekleyerek bir karışım hazırlayın. İyice karıştırdığınız bu karışımı bir bez yardımı ile kullanabilirsiniz. Hazırladığınız su karışımına bezi koyarak bezi iyice ıslatın. Kıyafette bulunan ütü yanık izini ıslatmış olduğunuz bezle silin. Yavaş yavaş bu izin geçtiğini göreceksiniz. Bu işlemi dikkatli yapmalısınız ve hazırlamış olduğunuz karışımında ölçülerinin tam ayarında olduğuna dikkat etmelisiniz. Bu şekilde uygulayacağınız işlem sayesinde hem izden kurtulur hemde kıyafetinizi çöpe atmaktan kurtarabilirsiniz. Bu su ile yaptığınız işlemin yanında kıyafetinizdeki ütü yanık izini başka bir yöntemle daha kurtarabilirsiniz.

   Yanık izi olan kıyafetinizi kurtarmak için gerekli olan bir diğer malzeme ise sirke ve su olmaktadır. Yarım su bardağı sirke ve yarım su bardağı suyu bir kabın içerisine koyup iyice karıştırarak bir karışım elde edin. Daha sonra hazırlamış olduğunuz bu sirkeli su karışımına bir tülbentti iyice ıslatın. Islatmış olduğunuz bu tülbentti kıyafette ki yanık izi olan yere sürerek silin ve üzerinde bekletin biraz zaman geçtikten sonra izin yavaş yavaş kaybolduğunu göreceksiniz.

   Ütü Yanık İzi Nasıl Geçer

   Bu iki yöntemi zamanında uygulamanız gerekmektedir yoksa almak istediğiniz sonucu alamazsınız. Ayrıca yapmış olduğunuz karışımlarda ki miktarları tam ölçüsüne göre koyup silme işlemini de kıyafeti yıpratmadan yavaşça yapmalısınız. Aksi takdirde kıyafeti kurtarmak yerine daha da kullanılmaz hale gelmesine neden olabilirsiniz. Artık severek giydiğiniz kıyafetleri zorlu ve yorucu ütüyü yaparken bir anlık dikkatsizliğiniz sonucun da üzerin de ütü izi bırakmanızdan dolayı çöpe atmayacaksınız. Söylemiş olduğumuz bu iki yöntem sayesinde kıyafetleriniz kurtaracaksınız. Sizde bu şekil de ütü yanık izi çıkan kıyafetlerinin vakit kaybetmeden bu karışımlardan birini hazırlayarak çöpe atmaktan kurtarabilirsiniz. Ancak bahsettiğimiz yanık izi ileri derece de yanmış olmayan izler için geçerlidir. İleri derece de yanık olan ve siyahlaşma derecesine kadar yanık izi olan kıyafetleriniz bu şekil de kurtaramazsınız. O kıyafetleriniz için yapabileceğiniz pek bir işlem yoktur. Hafif izler için kullanacağınız bu yöntemleride doğru kullanımla ve doğru zamanlamayla yapmanız takdir de kurtarabilirsiniz. Bu püf noktalarıda aklınızda bulundurmanızda fayda vardır. Artık ütüden dolayı yanık izi oluşan kıyafetleriniz çöpe atmak yerine bu basit yöntemler sayesinde kurtarabilirsiniz. 

   ]]>
   1. Derece Yanık https://www.yanik.gen.tr/1.-derece-yanik.html Wed, 14 Nov 2018 14:04:41 +0000 1. Derece Yanık, Yanık vücuda ısı yoluyla temas halinde oluşan deri rahatsızlığıdır. Oluşan deri rahatsızlığı beş kademede oluşur. Bu yanıkların en hafifi 1. derecede olan yanıklardır. 1. dereceden yanıklar 1. Derece Yanık, Yanık vücuda ısı yoluyla temas halinde oluşan deri rahatsızlığıdır. Oluşan deri rahatsızlığı beş kademede oluşur. Bu yanıkların en hafifi 1. derecede olan yanıklardır. 1. dereceden yanıklar vücudun üst yüzeyince oluşan hafif acıyla atlatılan yanıklardır. 1. derecede yanıklarda derinin üst yüzeyinde kızarıklık çok fazla görülür. Ancak ağrısı diğer yanık gruplarına göre daha azdır. Çünkü sadece derinin üst yüzeyinde olmasından kaynaklanır. Deride gerginlik fazlaca olabilir. 1. derece yanıklar en hızlı iyileşen ve tıbbi müdahalenin en az gerektiği yanıklardır. Sadece yanık kremi ile bu yanıklar iyileşebilir.

   1. derece yanıkların en başında güneş yanıkları yer alır. Güneş yanıklarında tıbbi müdahaleden çok evde uygulanacak yöntemlerle iyileşme sağlanabilir. Bu yanıklarda soğuk su en iyi çözümdür. Oluşan gerginliği gidermek için yanık kremi kullanılmalıdır. Bol miktarda sıvı tüketilmelidir. Ve asla 1. derece yanıklarda yaraya yoğurt, salça, macun gibi şeyler sürülmemelidir. 1 dereceden yanıklar çok hassastır. Yanık çok derin olmasa da ağrısı çok fazladır. Ve yanan bölgede kızarıklık ve şişlik fazladır. 1 derecede yanıklarda yanık hafif olduğu için yapılacak ilk müdahale soğuk sudur. Soğuk su 1. derecedeki gibi hafif ama ağrılı yanıklarda en iyi yöntemdir. Su 1. derecede yanıklarda yanık çok derin olmadığı için sadece deri yüzeyi zarar gördüğü için oluşan ağrıyı ve sızıyı alacaktır.

   1. Derece Yanık

   Evde uygulanan yöntemlerden biride şekerdir. Yanık yerin üzerine şeker koymak yanan bölgenin ilk etapta olduğundan biraz fazla acı hissi oluşturur ancak sonrası için yanıktaki acının azalmasında yardımcı olacaktır. 1. derece yanıklarda vücutta deri üzerinde çok fazla iz kalmaz. Çünkü bu yanık en yüzeysel olanıdır. Elmanın kabuğunu soyup yanık bölgeye sürmekte yanık üzerinde iz kalmasını engelleyecektir. 1. derecede yanık yanıkların içinde yüzeysel olsa da en ağrılı olanıdır. Çünkü diğer yanıklarda vücutta sinirler etkilendiği için çok fazla acı olmaz. 1. derecede yanık rengi kırmızı ve kabarcıklı olur. İlkyardım ile tedavisi mümkün tek yanık türüdür.

   ]]>
   Soğuk Yanığı https://www.yanik.gen.tr/soguk-yanigi.html Wed, 14 Nov 2018 16:33:02 +0000 Soğuk Yanığı: Yanık insan vücudunda ısı yoluyla, soğuk yoluyla ve kimyasal ürünler yoluyla oluşan deri rahatsızlığıdır. Soğuk yanıkları adından da anlaşılacağı gibi kış aylarında genel olarak meydana gelir. Soğuk y Soğuk Yanığı: Yanık insan vücudunda ısı yoluyla, soğuk yoluyla ve kimyasal ürünler yoluyla oluşan deri rahatsızlığıdır. Soğuk yanıkları adından da anlaşılacağı gibi kış aylarında genel olarak meydana gelir. Soğuk yanıkları da en az sıcaktan oluşan yanıklar kadar tehlike arz eder. Güneş ışınları yazın olduğu kadar kışında tehlikelidir. Güneş ışınları kışın karla birlikte daha tehlikelidir. Dışarıya çıkmadan önce vücusun açık yerlerine nemlendirici kullanılmalıdır. Kuru ciltler soğuktan daha çabuk etkilenir. Ve mutlaka güneş kremi yazın olduğu gibi kışında kullanılmalıdır. Soğuk yanığına kış ayını ağır geçiren bölgelerde ve kayak merkezlerinde daha çok rastlanır. Soğuk yanıkları vücudu ciddi anlamda olumsuz etkiler. Soğuk yanığına maruz kalan kişi mutlaka bir doktora görünmeli. Doktora görünene kadar vücuduna uygun nemlendirici kullanmalıdır. Güneş kremi sadece yaz aylarında kullanılmaz kış aylarında da soğuk yanıklarında korunmak için kullanılır. Dışarı çıkarken güneş kremi sürülmelidir.
   Soğuk Yanığı
   Gözlük takılmalıdır. Soğuk yanıklarında kesinlikle sıcak su ile duş alınmaz. Aksine serin su ile duş alınmalıdır. Ve içine koyacağınız bir bardak sirke suyu da yanıktan oluşan hasarı gidermede yardımcı olacaktır. Soğuk yanığından etkilenen bölge kesinlikle sıcak temasta bulunmamalıdır. Yanan bölge üzerine soğuk su uygulaması yapılmalıdır. Evde uygulanacak bir yöntemde salatalıkların bir robottan geçirilerek buzdolabında soğuyana kadar bekletilmesi ve sonra yayan bölge üzerine sürülmesi de soğuk yanığından etkilenen bölgeye iyi gelecektir. Soğuk yanıkları vücutta kaşıntıya ve ağrıya sebep olur. Bu durumda ağrı kesici kullanılmasında hiç bir sorun olmaz. Yanıktan sonra sıvı tüketimini arttırın. Sıvı tüketimi tekrardan vücudun iyileşmesinde yardımcı olacaktır.]]>
   Saç Yanıkları https://www.yanik.gen.tr/sac-yaniklari.html Wed, 14 Nov 2018 18:57:06 +0000 Saç yanıkları, Bazı dönemlerde en çok da stres yaptığınızda ya da çok boya yaptığınız zamanlarda önce saçınız yıpranmaya başlar. Bu yıpranmanın arkasından kırılmalar, dökülmeler sonrasında saçlarda yanmalar Saç yanıkları, Bazı dönemlerde en çok da stres yaptığınızda ya da çok boya yaptığınız zamanlarda önce saçınız yıpranmaya başlar. Bu yıpranmanın arkasından kırılmalar, dökülmeler sonrasında saçlarda yanmalar ortaya çıkar. Yani saç yanması demek saç kırıklarının saç diplerinden uçlarına kadar her alanda olması demektir. Bu durumda saçlarınıza dokunduğunuzda sert ve keçe gibi olması demektir. Bu da görüntü ve saç sağlığınız için hiç iyi birşey değildir. Saç yanıkları daha çok boyalı saçların, ısıtıcıya çok maruz kaldığında oluyor. Ya da sürekli fön çekilen saçlarda saç kırıklarının olması daha çok görülüyor. Saçların yorulması, saçların yanmasından bir önceki evredir diyebiliriz. Bu süreçte saç artık vermek istediğiniz şekli almıyor ve kuruma süresinde direk olarak kabarıyor. Bu da dışarıya hoş bir görüntü olmuyor. Saçın yanması hemen bir anda onarılmıyor. Kuaförlerin ya da ve yapacağınız yanlış bir işlem sonucunda saçlar yanıyor. Bu yüzden saçlarınızı boyarken çok dikkatli olmak gerekiyor. Saçlara boya yaparken bir ton koyu boya ya da fazla ısınmış saç bir anda yanabilir. Saçın kurtarılması için olacak işlemler bu aşamadan sonra başlar. 

  Yanmış saçların 4 ay kadar boya yapmayın. Çünkü saçların dipleri hava alması gerekiyor. Her türlü işlemden uzak durun. Yani bir süre fön çekmeyin, aşırı ısı yükselecek her türlü işlemden uzak durun. Bol bol bakım yapın ve saç maskeleri uygulayın. Doğal evde hazırladığınız maskeleri haftada iki kere yapın. Saç maskeleri yaparak saçların daha çabuk onarılması na yardımcı olabilirsiniz. Saç maskeleri sonrasında oluşacak olan sonuç sizi hem memnun edecek hem de şaşırtacaktır. Saç yanığına yapacağınız maske saçınızı güçlendirir ve dökülmesini önler. Saçların çabuk toparlanmasını ve uzamasını sağlar.

  Saç Yanıkları
  Saç yanıkları için yapacağınız maskeler;

  Yumurta maskesinin malzemeleri:
  • 1 tane yumurta,
  • 5 kaşık hindistan cevizi yağı

  Yumurta maskesinin yapılışı:

  Önce yağ ile yumurtayı birbirine karıştıralım. Saç köklerinizden başlayıp, uçlarına kadar homojen bir şekilde düzgünce bir fırça yardımı ile sürün. Saç derinize parmak uçlarınızla masaj yapın ve bir bone veya poşet içine alarak durulamaya kadar bekletin. Bu işlemden yarım saat sonra ılık su ile durulayabilirsiniz. Bu maskeyi 2 günde bir uygulayarak saçlarınızın eski sağlığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı sadece güzel kokmakla kalmaz, aynı zamanda saçlarınızın ihtiyacı olan nemlenmeyi sağlar. Yumurta maskesi yanmış saçlar ve çok kuru saçlar için oldukça etkili bir maskedir. Saçlara çok ya da üst üste fön çekmek, maşa yapmak saçların ısınıp ve bir anda tekrar soğumasında, saçın bir süre sonra yorulmasına, yanmasına sebep oluyor.

  Saç yanığı için muz maskesinin malzemeleri:
  • 1 tane iri muz,
  • 1 yemek kaşığı süzme bal.
  Muz maskesinin yapılışı:
  Muzu, püre kıvamına gelene kadar blendırdan geçirin. Sonra ballı muz püresini iyice yedirerek karıştırın. Karışımı saçınızın her yerine eşit olacak bir şekilde sürün. Saçlarınıza bone takın ve 20 dakika bekletin. Beklettikten 20 dakika sonra ılık suyla saçlarınızı durulayın ve ardından şampuan ile güzelce yıkayın. Muz maskesinin içerisinde bolca potasyum vardır. Bu sayede saçlarınızı doğal bir şekilde canlandırır ve enerji kazandırır. Bu maskeyi 4 günde bir uygulayabilirsiniz.  
  ]]> Parmak Yanık Tedavisi https://www.yanik.gen.tr/parmak-yanik-tedavisi.html Thu, 15 Nov 2018 08:45:22 +0000 Parmak Yanık Tedavisi, Vücutta en çok yanık oluşum durumuna maruz kalan organımız eller ve parmaklardır. Bu durumun temel sebeplerinden birisi de ellerimizi savunma ve koruma amacı ile kullanıyor olmamızdır. Erişkinl Parmak Yanık Tedavisi, Vücutta en çok yanık oluşum durumuna maruz kalan organımız eller ve parmaklardır. Bu durumun temel sebeplerinden birisi de ellerimizi savunma ve koruma amacı ile kullanıyor olmamızdır. Erişkinlerde parmak yanıkları genelde alev yanıkları veya elektrik çarması sonucunda oluşan yanıklardan meydana gelmekte olup, bu durum çocuklarda değişkenlik gösterebilmektedir. Genellikle çocuklarda oluşan parmak yanıkları haşlanmış sıvılar dolayısı ile olmakla beraber çok az sayıda gözlenen, ihmalkarlık dolayısı ile yaşanan elektrik çarpmalarından oluşmaktadır.

  Parmak Yanık Tedavisinde İlk Adım

  Parmak yanık tedavisinde, önemli olan ilk adım yanık bölgenin teşhisi ve yanık derecesidir. Parmak yanık tedavisine başlamadan önce yanık derecesi tespitinin uygulanacak tedavi açısından önemi çok büyüktür. Eğer parmak yanığı 1. dereceden yanık türlerine giriyor ise uygulama sadece dıştan müdahale şeklinde uygulanacak ilaç veya losyon şeklinde ve ağrı durumu nedeni ile ağrı kesici kullanımı ile tedavi edilebilmektedir. Eğer parmak yanığı 2. dereceden yanık şeklinde tespit edilmiş ise, öncelikle yanık için geliştirilmiş serum/ sıvı ile yıkanır. Yanık etkisi ile parmakta oluşmuş olan kabarcık patlamamış ise enjeksiyon yöntemi ile deri parçalanmadan içerideki sıvı çekilerek boşaltımı yapılır. Enjeksiyon yapılmış olan yanıktan dolayı oluşmuş baloncuk boşaltıldıktan sonra üst deri, yanık bölgenin iyileşmesi açısından fayda sağladığından dolayı cillten ayrıştırılmadan ilaç uygulamaları parmak bütünü olarak uygulanır. Genellikle 2. derece yanıklarda iz kalma olasılığı olduğu için parmak yanığı tedavisinden sonra leke tedavisi uygulanabilir. Eğer, 3. derece yanık olarak adlandırılmış parmak yanığı mevcut ise, yanığın oluçtuğu bölge yoğun tahribat nedeni ile ilk evrede yanık yarasının derinliği hakkında bilgi edinebilmek çok zor olacağından 24- 48 saat arası beklenmesi daha doğrudur. Bazen bu süreç 5 güne kadar ulaşabilmektedir. Bu bekleme sürecinde çeşitli antibiyotik uygulamaları yapılır ve yanık parmağın enfekte durumuna erişmemesi için özen gösterilmelidir.

  Parmak Yanık Tedavisi

  Elektrik Çarpması Sonucu Oluşan Parmak Yanığı Tedavisi

  Oluşan 3. derece parmak yanığı elektrik çarpması sonucunda oluşmuş ise, yanık parmak bölgesinde deri sertleşmesi, esnekliğini ve hareketliliğini kaybetmesi söz konusu olacağı için sertleşen deri kesilerek alttaki yeni deri ortaya çıkarılmalıdır. Çünkü sert deri kendiliğinden tabaka halinde atana kadar altta bulunan yeni deri oluşumu baskılanarak içeride sonu ameliyatla çözümlenecek sorunlara yol açacaktır. Kesilen sert tabaka ile açığa çıkarılmış temiz ve yeni ama bir o kadarda hassas olan deri antibiyotikli kremler ve ağrı kesici ilaçlar ile kendini onarmasına bırakılmalıdır. Bu işlemler hekim kontrolü dahilinde gerçekleştirildiği taktirde doğru sonucu verecektir.

  Kızarmış Yağ Nedeni İle Yanmış Parmak Tedavisinde İlk Adım

  Geçmişten bu güne özellikle ev hanımları olmak üzere çoğu kişinin gerek ihmalkarlığı gerekse kullanın aletlerin azizliği nedeni ile oluşan kızgın yağ yanıkları korkulu rüyamız olmuştur. Bu tip durumlarda, özellikle yağ veya aynı akışkanlıkta olan (soğuma durumu oldukça yavaş olan) türlerle yanık oluşumunda yapılması gereken ilk şey, yanık olan parmağı soğuk su altına tutmak veya soğuk su dolu olan bir kap içerisine sokmak gerekir. Buz kütlesi baskısı yerine soğuk su ile ıslatılmış bir temiz beze sarılarak tıbbi müdahale için derhal hekime başvurmak gerekir. Asla yanmış parmaktan kimyasalı çıkarmaya çalışmak için ovalanmamalı aksine kimyasalla beraber soğuk baskı uygulanmalıdır. Kimyasalı çıkarmaya çalışmak tahribatı ve iyileşme sürecini arttıracağından mütevellit, soğuması zor olan ve deriden çıkması zor olan kimyasalı su ile soğutmak en mantıklısı ve doğrusudur.

  Parmak Yanık Tedavisinde Soğuk Baskı Uygulaması 

  Yanık parmak tedavisi i]]> Buz Yanığı https://www.yanik.gen.tr/buz-yanigi.html Thu, 15 Nov 2018 09:07:59 +0000 Buz Yanığı Oluşumu, Buz yanığı  ve normal yanıklar ilk yardım ve genellikle de tıbbi yardım ve acil müdahale gerektirir. Bununla birlikte bu iki yanığın  da ilk yardım yöntemlerini iyi bilmek gerekir, çünkü hayatı Buz Yanığı Oluşumu, Buz yanığı  ve normal yanıklar ilk yardım ve genellikle de tıbbi yardım ve acil müdahale gerektirir. Bununla birlikte bu iki yanığın  da ilk yardım yöntemlerini iyi bilmek gerekir, çünkü hayatımızın her anında  bu tür yaralanmalarla karşılaşılabilir. Buz yanmaları cildin aşıra soğukta kalması üzerine oluşan bir durumdur. Eğer bu fark edilip erken müdahale  edilirse bu durum kişinin fazla acı çekmeden  kolaylıkla iyileşmesini sağlar. 


  Buz  Yanığının Belirtileri

  Buz yanığı,  genellikle parmak,  burun ve ayak parmaklarında daha çok gözlemlenir. Buz yanığı sonucunda cilt kızarır ve soluk bir renk almaya başlar ve buz yanığı olan yerde sızlama başlar. Buz yanığı olduğu zaman erken müdahalede halinde cilde kalıcı bir zarar gelmez. 

  Buz Yanığının Tedavisi

  Ciltte renk değişikliğinin görülmesi halinde bu bölge hemen ısıtılmalı. Eğer ki soğuk yanıkları oluşursa bu bölge beyazlaşır. Bu durumda yapılacak ilk şey o bölgenin sıcak su ile ısıtılması gerekir yalnız burada dikkat edilmesi gereken şey suyun aşırı kaynar halde olmamasıdır. Bu işlemlerden sonra tekrar donma riskine karşı ısıtma işlemi yavaş yavaş  yapılmalı. İbiprofen gibi ilaçlar ağrıların hafifletilmesine yardımcı olan ilaçlardır. Bu aşamada alkol ve tütün tüketiminden uzak durun.  En son adım olarak da uzman bir hekime başvurmak en doğru yol olacaktır. Normal bir yanık üç aşamada gruplanır. Bu üç aşamada da yanan yerlerde deformasyon olduğu için enfeksiyon kapma ihtimali çok fazladır. İlk olarak kişinin solunum sıkıntısı çekip çekmediği kontrol edilmeli ve eğer ki kişi soluk almıyorsa ilk müdahale olarak kalp masajı yapılmalı kişiyi tekrar hayata döndürmeye çalışılmalı.
  Buz Yanığı
   Ardından yanık olan alan ıslak temiz bir bez ile sarılır. Ciltte bazı yerlerde su toplaması olabilir kesinlikle patlatma gibi şeyler yapılmamalı. Eğer ki yapılırsa bu durum sonucunda enfeksiyon riskini daha fazla artırmış olursunuz. Yanlış yapılan bir şey olan yanıklar üzerine yağ sürmek, bunu kesinlikle yapmamak gerekiyor. Birinci derece yanıklar cildin en üst katmanını etkileyen bir durumdur. Bu yanıklar sonucunda su toplamaları görülmez ve soğuk yapılacak bir kompres tedavisi ile  müdahale edilir. İkinci derece yanıklar ise birinci derece yanıklara göre biraz daha ciddi yanıklardır ve enfeksiyon olmadığı sürece su toplama olmaz. Üçüncü derece yanıklar ise  diğer yanıklara göre çok daha ciddidir. Üçüncü derece yanıklar sinirleri ve kasları da etkiler. Acilen hastanede uzman hekimlerin müdahale ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur. 
  ]]>
  Kızgın Yağ Yanık Tedavisi https://www.yanik.gen.tr/kizgin-yag-yanik-tedavisi.html Fri, 16 Nov 2018 01:21:41 +0000 Kızgın yağ yanık tedavisi, Kızgın yağ ile yanık çok zor bir sürecin başlangıcıdır. Ağrı ve sancı hiç geçmez. Sıkıntılı bir yanık şeklidir. Kızgın yağın dökülmesi sonucu veya bu yağın sıçraması

  Kızgın yağ yanık tedavisi, Kızgın yağ ile yanık çok zor bir sürecin başlangıcıdır. Ağrı ve sancı hiç geçmez. Sıkıntılı bir yanık şeklidir. Kızgın yağın dökülmesi sonucu veya bu yağın sıçraması ile oluşan yanıklarda deride büyük hasar oluşur. Bu hasar sonucu yoğun ağrılar yaşanır. Kızgın yağın tahribatını azaltmak için yanmış olan bölgeye buz kompleksi uygulanır. Buz uygulaması yarada oluşan ağrıyı hafifletirler; acıma hissi iyice azalır. Bir kaç gün buz uygulamasına devam edilir. Yaranın derecesi son derece önemlidir. Çünkü üçüncü derece yanık olmuş ise bu yanık bir kaç gün sonra yara üzerinde su toplanmaları, derin kızarıklık oluşur. Çünkü yanık ağır ise yanlış tedavi daha kötü problemler meydana getirir.

 Daha çok mutfakta meydana gelen bu yanığın derecesi son derece önemlidir. Önce yanan bölge su ile güzel bir şekilde yıkanıp, buz yardımıyla o bölgenin  soğutulması yapılır. Daha sonra yanık kremi olan silverdin gibi ağrıyı kesen, sancıyı azaltan bu krem kullanılır. Hemde yaranın enfeksiyon olmaması için böyle krem kullanılabilir. Ayrıca buz uygulamasına devam edilir.

Ağır yağ yanıkları bakımı

Eğer ki yara derin ise, vakit kaybetmeden en kısa sürede doktora gidilir. Çünkü ağır yanıkların tedavisi oldukça zordur. Özenli bir bakım ister. Yanan bölgenin  enfeksiyon olmaması için ayrı bir şekilde bakım yapılır. Aksi taktirde enfeksiyon meydana gelirse, istemediğimiz sonuçlar ile karşılaşırız.

Lavanta ile bakım

Bu yağ sayesinde yanık olan bölgenin daha hızlı bir şekilde iyileşmesi sağlanırken; Yarada oluşan acıları dindirmek için kullanılır. Bu sayede kızğın yağ ile yanan bölgenin iyileşme süreci kısalmış olur.

Soğuk uygulama tedavi

 Kızgın yağ ile yanık  olan bölgeye  ince bir streç film sararak; o bölgenin üzerinde soğuk uygulama yapılır. Bu uygulama sonunda o bölge soğutularak yanık için kullanılan Pomat sürülür. Bu sayede hem yara kapatılırken; enfeksiyon oluşumu engellenmiş olur.

Kızgın Yağ Yanık Tedavisi

Sabun: 

Kızgın yağ ile yanık meydana gelince o bölge hijyenik olması için kullanılmamış bir sabun ile yıkanabilir. Bölgeye bastırmadan işlem her gün tekrarlanabilir.Ayrıca sabun yarada oluşacak mikroplardanda o bölgeyi temizleyip, steril bir hale getirir. Böylece kızğın yağ ile yanan bölge en temiz şekilde iyileşme dönemine girer.

Aloe vera: 

Kızgın yağ ile yanıkta kullanılan başka bir yöntem ise yağlar ile tedavidir. Aloe vera yanık için yaygın bir şekilde kullanılan bir bitkidir. Yanık bölgenin iyileşme sürecini kısaltır, yanık nedeniyle oluşan ağrı ve sancıyı hafifletici etkisi vardır. Aloe vera yaprağı içinde bulunan jel bölgeye uygulanır. Bu sayede yağ ile yanan bölgenin tedavisinde yardımcı olarak; bölgede ağrı azaltılır

Kulaktan dolma bilgiler ile yağ yanığına diş macunu, yoğurt,  yağ gibi ürünler kesinlikle sürülmez. Sürülmesi halinde yara enfeksiyonu oluşur. Basit yanıklarda bu işlemler yapılırken; ağır derece yanıklarda ise acil tarafından doktora gidilmelidir. Aksi takdirde bu uyanıklar ölüme bile sebebiyet verebilir. Bu yüzde gözde, el veya kol bölgesinde, yüz  gibi bölgelerde oluşan yanıklarda, doktora girilerek; ona göre bir tedavi uygulanması gerekir. Özellikle görünen bölgeler olduğu için, iz olmasına karşı tedaviler yapılmalıdır. Kızgın yağ yanığının ağır yanık olan kişilerin hastaneye yatırılması şarttır. Aksi halde kötü sonuçlarla karşılaşılır.
]]>
Su Toplamış Yanık https://www.yanik.gen.tr/su-toplamis-yanik.html Sat, 17 Nov 2018 01:20:50 +0000 Su toplamış yanık, Su toplaması ile meydana gelen yanıklar güneş yanması, kimyasal maddeler, ısıtılmış cisimler gibi nedenlerden dolayı meydana gelir. Yaranın su toplamasının sebebi güneşe uzun süre maruz kalmak il Su toplamış yanık, Su toplaması ile meydana gelen yanıklar güneş yanması, kimyasal maddeler, ısıtılmış cisimler gibi nedenlerden dolayı meydana gelir. Yaranın su toplamasının sebebi güneşe uzun süre maruz kalmak ile oluşa bilirken; bazende kimyasal şeyler ile deride su toplama meyana gelebilir.Su toplama yanık çeşitleri arasında olup; bakımı zor ve sancılı bir süreçtir. Su toplamış yaralar ikinci ve üçüncü derece yanıklarda görülür. Böyle yanıkların bakımı oldukça zor olup; su toplanmış yara sahibi olan kişiler ağrılı bir süreç içine girerler. Su toplanmış yaralarda öncelikli olarak hastane gözetiminde bakım yapılır. Yarada su toplama meydana geldiği zaman yaraya müdahale edilmez. Yara zamanı gelince kendi patlar ve içindeki su dışarı çıkar. Böylece hem yara mikrop kapmaz, hemde yarada iz kalmamış olur. Ayrıca su toplama tanıklar üçüncü derece tanık olduğu için uzmanlar tarafından kandım an yapılıp, temizlenmesi gereklidir. Bu yaranın oluşmasında sıcağa uzun süre maruz kalma ile olurken aynı zamanda buhar ile de yanma görülebilir. Su toplama yara oluşan kişinin oldukça sabırlı olması gereklidir. Çünkü bu yaranın iyileşmesi uzun zaman alabilir. Hatta ileri derece tanık olduğu zaman hastanede yatılması en doğru tedavi șekli olur. Böylece hasta enfeksiyondan korunmuş olur.

Su Toplamış Yanık
Su toplamış yanık tedavisinde yapılması gerekenler

Su toplama yanıklar tedavi edilirken sürülen kremler ile tedavi edilip, yara patlayınca pansuman ve iz bırakmayan ilaçlar ile tedavi devam edilir. Ayrıca hasta hastaneye alınmadıysa sık sık kontrole giderek ,yarası için gerekli uygulamalar yapılır. 
Bu su dokularında meydana gelen zararlardan dolayı oluşan, deri altı dokusu kasların hasar görüldüğü yanık olarak belirtilir. İkinci derece yanıklarda ve üçüncü derece yanıklarda su toplama meydana gelirken, şiddetli ağrı görülür. Bu yanıklarda cildin  ne kadar derinine  ulaşmış olan yanıklar olup; kaslar zarar görmüş olabilir.  Su toplanmış olan bölgenin patlaması halinde, soğuk su ve sabun ile güzelce yıkanıp; pansuman yapılarak korunur. Yarının pansumanı yapıldıktan sonra, gerekli krem sürülerek; bölge steril bir şekilde korunur. Su toplanması meydana gelen bölgede enfeksiyon görüldüğü takdirde, kötü koku gibi oluşumlar meydana geldiğinde, tuzlu su ile yıkanıp; bölge steril hale getirilir. Pansuman olarak kullandığımız maddelere dikkat etmemiz sağlığımız açısından oldukça önemlidir.Su toplanmış olan yaraların iyileşmesi derinliğine göre zaman alırken; sancılı ve ağrılı bir süreç geçirilir.

Aloa vera ve lavantalı bakım

Bu yağlar sayesinde su toplayan bölgeye uygulandığı taktirde ,o bölgede bulunan ağrı ve sancılı süreç hafifletilmiş olur. Böylece yanığa maruz kalan kişinin sıkıntıları azaltılmış olur. Bu yağlardan birini yara su toplayan bölgenin, patlaması meydana geldikten sonra üç gün uygulandığı taktirde hem sancılar azalmış olur, hemde yara yumuşarken iz kalması azalmış olur.
]]>
Yanık Bakımı https://www.yanik.gen.tr/yanik-bakimi.html Sat, 17 Nov 2018 03:54:01 +0000 Yanık Bakımı, açısından zor bir süreç olup; kişinin çektiği acılar bakımından sabır isteyen bir bakım gerektirir. Yanığın dereceleri bakımı açısından oldukça önemlidir. Çünkü yanık olan bölgeye uygulanacak tedav Yanık Bakımı, açısından zor bir süreç olup; kişinin çektiği acılar bakımından sabır isteyen bir bakım gerektirir. Yanığın dereceleri bakımı açısından oldukça önemlidir. Çünkü yanık olan bölgeye uygulanacak tedavi açısından yaranın derecesi son derece etkin rol oynar. Yanığın oluştuğu bölge öncelikle temizlenir. Daha sonra yaranın ebatına bakılarak, derinliği anlaşılır. Sonra ki işlemde ise yanığın derecesi tespit edilerek bakım kısmına geçilir.

Birinci derece yanık

 Birinci derece yanıklar en hafif yanık şekli olduğu için kısa sürede iyileşir. Yanık olan bölge güzel bir şekilde temizlenir. Böylelikle bir hafta içerisin de kendiliğinden geçen yanıkların, en hafifi bu yanık derecesidir.

İkinci derece yanık

İkinci derece yanıklarda yanık bakımı oldukça zordur. Bu yanığın bakımı birinci dereceye göre daha zordur. Bakımı iyi olursa iyileşmesi daha kolay olur.
ikinci derece yanığın derinliği daha fazladır. Bu yanığın derinliğine göre iz kalmaması için bakımına dikkat edilmesi gerekir. Aksi taktirde bu yanıkta iz kalma olasılığı çok fazla olur. Ayrıca yaranın enfeksiyon kapmaması için, oldukça itinalı bir bakım yapılması şarttır. İkinci derece aynık bölgesi güzel bir şekilde pansuman edilerek; haftada iki kez doktor kontrolüne gidilmesi, enfeksiyon ve yarada iz kalmaması için aksatılmadan yapılmalıdır. 
ikinci derece yanığın neyle yandığı belirlenerek; öncelikle yara soğutulur, sonrasında ise yara bol su ile yıkanır. Böylelikle yara temizlenmiş olur, gerekli krem veya ilaçlar ile bakım yapılır.

Üçüncü derece yanık

Yanığın neyle yandığı oldukça önemlidir. Eğer yanık şekli asitli bir şey ile yanık olmuşsa bu bölge önce su ile yıkanır. Daha sonra yanık olan bölge fırçalanarak, içinde kalan asit var ise giderilme yapılır. Bu işlem sonrasında tekrar bol su ile yıkanır ve yaranın bakımı uygulanır.  Bu yanık ağır yanıklar arasında olup, gerekli görülürse hastaneye yatırılması şarttır. Bu sayede hasta daha steril bir ortamda iyileştirilmiş olur. Yanık olan kişi için zor bir durumdur.

Yanık BakımıDördüncü derece yanık

Dördüncü derece yanıklarda yanık derecesi oldukça ağır olup; tedavisi zaman alır. Bu yaranın iyileşmesi süresi uzun zaman alırken, derinliğine göre bakım uygulanır. Bu yanıklar ağır olabileceği için hastanın hastanede yatması gerekebilir. Bu süreç hasta için oldukça zor bir süreç geçirir. Ağrılı ve sancılı bir süreçtir. Yanık olan yer önce temizlenir. Yanıktan kalan kısımlar iyice kazınır. Yıkanması gerekiyor ise yıkanıp, soğutularak; hastaya  gerekli bakım uygulanır. 
Yanıkların derecesine göre açık yada kapalı olarak, tedavi edilirken; birinci, ikinci, ve üçüncü derece yanıklarda yara açık pansuman ile yara temizlenip, yarada oluşan kısım iyileştirmeye çalışılır. Dördüncü derece yanık şiddetli  yanık olup, tedavi süresi uzun sürer. Böyle yanıklarda hasta hastaneye yatırılarak, tedavi altına alınır. Bu oluşan yara günlük temizlenip, yara pansuman edilerek; tedavi işlemi uygulanır. Yanık derecesi çoğaldıkça bakımı da zorlaşır. Bu yanıklar için itinalı bir bakım gerekir. Ayrıca hasta için de ağrılı ve sancılı bir süreç gerekir. Hasta oldukça sabırlı olması gerekir, çünkü zor bir süreç içine girmiştir. Hastanın her gün yarası açılıp, yara pansuman edilip; yara tekrar temizlenip kapatılır. çünkü böyle yanıkların enfeksiyon kapması ihtimali oldukça yüksektir. Bu ihtimal yüzünden bakımı son derece dikkat edilerek yapılır. Aksi taktirde enfeksiyon ölüme bile sebebiyet verebilir. 
Yanık bakımı zor bir bakım olup, steril olmaya dikkat edilmelidir. Aksi taktirde yara da ve hastada istenilmeyen sonuçlar yaşanır. Ayrıca yanık bakımı sancılı bir süreç olduğu için kişiye bakım yapılmadan ağrı kesici verilmesi de tavsiye edilir. 
]]>
Patates Yanığa İyi Gelirmi https://www.yanik.gen.tr/patates-yaniga-iyi-gelirmi.html Sat, 17 Nov 2018 16:42:47 +0000 Patatesin yanığa iyi gelip gelmediğini açıklamadan hemen öncesinde yanık dediğimiz kavramın üzerinde biraz da olsa durmakta fayda var. Öncelikle yanığın tanımını şu şekilde yapmak gerekir.  Elektrik, alev, kaynar su, ısı v Patatesin yanığa iyi gelip gelmediğini açıklamadan hemen öncesinde yanık dediğimiz kavramın üzerinde biraz da olsa durmakta fayda var. Öncelikle yanığın tanımını şu şekilde yapmak gerekir.  Elektrik, alev, kaynar su, ısı ve kimyasal maddeler gibi etkenlerle yoluyla ortaya çıkan dokudaki tahribata yanık denir. Ancak şu nokta da unutulmamalıdır ki yanığın bir tek etkilediği alan deri değildir. Yanık sadece deriyi değil aynı zamanda da tüm organizmayı etkileyen bir durumdur.

Yanığın oluşmasından sonra meydana gelen doku zedelenmesinin ölçüsü, yanıklı bölgenin genişliğine ve yanığın oluşmasına sebep olan etkenin sürekliliğine de bağlı olarak değişmektedir. Yanık sonucunda meydana gelen yara izleri, yanığın büyüklüğüne ve derinliğine bağlı olarak sınıflandırılır. 

Yanıklar, büyüklüklerine ve genişliklerine göre büyük, orta ve küçük yanıklar olarak üç gruba ayrılır.

 • 1.dereceden, 
 • 2.dereceden 
 • 3.dereceden yanıklar 

1. derece yanıklar için derinin 1.katı olan ve epidermis adı verilen bölge yanmıştır. Ödemli, hafif ve kuru bir yanık türüdür denilebilir. 

2. derece yanıklar yine derinin 1.katı olan epidermis ve 2.katı olan dermis bölgesi yanmıştır. Deride büller adı verilen kabarcıklar oluşmuştur.

 3. derece yanıklar ise Deride sert, eskarlı ve kuru vasıf oluşmuştur. Deri dokusu ile birlikte adaleler ve hatta kemiğe kadar da yanmalar oluşabilir. Öncelikle Elimiz, yüzümüz,  bacağımız vb yandığında ilk olarak ne yapmamız gerektiğini çok iyi bilmemiz gerekir. Eğer bilmiyor isek çevremizden yardım almamız ve bu konuda ilk yardım yapabilecek birilerini bulmamız gerekebilir. Yapılacak ilk iş hemen bir uzman doktora görünmek olacaktır. Yaşadığımız acıyı dindirebilmek için ise doktorumuzun tavsiyelerine uymamız gerekir. Bu konuda uzman hekimlerin de sıklıkla üzerinde durdukları patatesin mucizesinden de bahsedebiliriz. Yapılacak bir patates kürü ile az önce bahsetmiş olduğumuz birinci ve ikinci dereceden gerçekleşen yanıkların acısını en aza indirgeyebilecek ve dindirebilecek, yanık izlerini de çok kısa bir süre içerisinde ortadan kaldırabiliriz.  Bu bakımdan hem çok çabuk bir şekilde elde edilebilmesi hem de doğal bir besin kaynağını kullanarak tedavi edilmesi hasta için önemli bir durumdur

Patates Yanığa İyi Gelirmi

Yanıklar İçin Patates Kürünün Hazırlanışı ve Uygulanışı,

Yanığın genişlik ve derinliğine göre birkaç tane patatesi iyice kabuğundan ayırıp soyup. Ardından yıkayın. Soymuş olduğunuz bu patatesleri bir güzel rendeleyin ve yanıkların olduğu bölgenin tam üzerine gelecek şeklide sürüp bir bez yardımıyla sarınız. Burada önemli olan nokta ise patatesin yanığın tamamını kapatmasıdır. Yanığın tamamının kapattığınızdan emin olun ve dikkatli bir şekilde yavaş işlemleri gerçekleştirin. Patatesi sardıktan sonra ise bu şekilde yaklaşık olarak yarım gün boyunca bekleyin. Bezi çıkarttığınızda yanığın bulunduğu bölgede hiçbir izin kalmadığını ve yaralarınızın geçtiğini göreceksiniz.

 Burada durulması gereken en temel nokta şudur. Hazırlamış olduğumuz patates kürü yalnızca 1. ve 2. derece yanıklar için kullanılmalıdır. Daha ciddi boyutta gözlemlenen yanıklarda ise mutlaka doktora gitmelidir.

]]>
5. Derece Yanık https://www.yanik.gen.tr/5.-derece-yanik.html Sat, 17 Nov 2018 22:34:03 +0000 5. derece yanık: Yanık vücudun ısı, sıcak su, yüksek elektrik voltajı, ateş gibi ısıların insan vücudu ile teması sonucu ortaya çıkar. Sıcak sudan olan bir yanık olduğu zaman hemen soğuk suyun önüne tutulmalı veya şeker 5. derece yanık: Yanık vücudun ısı, sıcak su, yüksek elektrik voltajı, ateş gibi ısıların insan vücudu ile teması sonucu ortaya çıkar. Sıcak sudan olan bir yanık olduğu zaman hemen soğuk suyun önüne tutulmalı veya şeker basılmalıdır. Yanığı acıtır ama iz bırakmamasına engel olur. Yanığın derecesi ne olursa olsun kesinlikle sarılmaz. Açık bir şekilde enfeksiyon kapılmadan tedavi edilir. Yanık sarıldığı zaman sargı bezi yapışır ve yanığı daha da çok acıtır aynı zamanda canı daha çok acıtır. Yanık derecelerine göre kendi arasında ayrılır. Birinci derecede yanık korkulacak bir yanık değildir. Vücutta kalıcı bir iz bırakamaz. 

Güneş yanığı, ısı veya çok kaynaşmış olmayan sıcak suyun dökülmesi gibi yanıklardır. İkinci derecede yanıklar ise haşlanma, sıcak bir şeyle temas sonucu oluşan yanıklardır. Vücutta su toplanmasına sebep olur ve vücudun iltihaplanmasına sebep olur. Üçüncü derece yanıklar yüksek bir elektriğe dokunulduğunda, yangın veya yüksek ateşin teması sonucu ortaya çıkar yanık türüdür. İnsan vücudun nerede ise hepsini kaplar ve yanık izi çok fazla olur. Cerrahi bir tedavi uygulanır enfeksiyon kapma riski oldukça fazladır. 

5. Derece Yanık
Beşinci derecede yanık ise yanık türlerin en kötü olanıdır. Yanığa maruz kalan kişinin sonu ölümle de sonuçlanabilir. Çünkü vücudun hepsi yanıktan etkilenmiştir ve vücutta iltihaplanma olmuştur. Enfeksiyon kapma riski çok fazladır. İyileştiği zaman vücudu eski görünümünde olmaz. Vücudun çoğu yerinde iz kalır ve bu izler estetik ile de istenilen gibi kusursuz bir şekilde düzeltilmez. Beşinci yanıklarda estetik ile yanan yere başka insan vücudunda yanık yere tedavi edilebilir. Tabi doku uygunluğu uyumlu olmalıdır. Beşinci dereceden yanıklar çoğunlukla yangında yüksek ateşlerin arasında kalan veya patlamalardan dolayı yaralanan insanlarda olur. Zaten o derece yanıklara olay anında hemen varsa soğuk su dökülür ve can acımasını, iz bırakma riskini biraz azaltmak için. 
]]>
Bebeklerde Yanık https://www.yanik.gen.tr/bebeklerde-yanik.html Sun, 18 Nov 2018 22:05:15 +0000 Bebeklerde Yanık, Çok sık rastlanılan bir yanık türüdür. Bu konuda bilinçlenme artsada halen evlerimizdeki koruyucu etkenlerin az olması bebeklerimizin çeşitli nedenlerden dolayı yanmasına veya yanığa maruz kalmasına neden olm Bebeklerde Yanık, Çok sık rastlanılan bir yanık türüdür. Bu konuda bilinçlenme artsada halen evlerimizdeki koruyucu etkenlerin az olması bebeklerimizin çeşitli nedenlerden dolayı yanmasına veya yanığa maruz kalmasına neden olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre her gün 25 yada 30 çocuk kaynar su, soba yanıkları gibi çeşitli nedenlerle hastanelere gitmektedir. Bebeklerde sıcak sıvılarla oluşan yanıkların büyük bir bölümü çocuğun anne ya da babasının ihmalkarlığından kaynaklanmaktadır. Çözümü ise anne ve babaların bilinçlendirilmesi ve yüksek dikkate sahip olmasıyla yanma engellenebilir.

Bebeklerde oluşacak yanıkların ileriki dönemlerde vücut üzerinde izler bırakmasıyla psikolojik sıkıntılara neden olabileceğini kesinlikle unutulmamalıdır ve bunun için çok dikkatli olunmalıdır. Bebeklerde yanıkların geneli sıcak cisimlerin cilde temas ile yaşanmaktadır ve cildin yanmasına neden olan etkenin sıcaklığı ile yanmaya maruz kalma süresi oluşan yanğın ciddiyetini belirliyor. Görünmez kazalar, anlık dikkatsizlik ve ihmalkarlıklar bazen büyük sağlık hasarlarına yol açabiliyor.

Bebeklerin en çok karşılaştığı yanıklar:
 • Sıcak sıvı ile temas edilmesi sonucu haşlanma yanıkları.
 •  Alev yanıkları.
 • Elektrik çarpması sonucu oluşan yanıklar.
 • Evimizde bulunan kimyasal maddelerin neden olduğu yanıklar.
Yanıklar, hem görünüşü bozar hem de organların fonksiyonunu bozar. Örneğin el yanıklarında yanmanın elde bıraktığı iz kadar elin açılması, kapanması veya yanğın derecesine göre elimizin kavrama kabiliyetinin kaybolmasına neden olabilir. Yanıkların derinliğinin büyük olması tedavinin ilerleyen aşamalarında deri kaybına uğramış bölge ve diğer dokuların yenilenmesine ihtiyacı olacaktır. Bu yenilenme vücuttaki duyu kayıplarının onarımını üstlenen plastik cerrahi tarafından yapılmaktadır. Zedelenmiş veya delinmiş derinin yerine sağlıklı deri koymak ya da yanığa bağlı oluşan kalıtsal izlerin görünümlerinin düzeltilmesinde ve iyileştirilmesinde büyük rol oynarlar.

Bebeklerde Yanık
Bebeklerde yanıkta ilk yardım:
 • Öncelikli olarak bebeğimizin yanığa neden olan bölgeden uzaklaştırılması gerekmektedir çünkü çok korkmuştur.
 • Yanık'tan dolayı oluşan yaranın soğuk su dışında herhangi bir etkenden temasından kaçınılmalıdır.
 • Yanığın oluştuğu bölge sürtünmelerden uzak tutulmalı ve kısa bir süre içerisinde en yakın hastaneye yetiştirilmelidir.
Bebeklerde oluşan güneş yanığı gibi yüzeysel yanakların üzerlerine ne sürerseniz sürün kendi kendine iyileşir. Genelde ailelerin uyguladığı yoğurt gibi maddelerin sürülmesi yaraya fayda sağlamamaktadır hatta büyük yaralarda yaraya zarar verecektir. Kendi kendine geçecek olan yanıklarda amaç bu süre zarfında yanığın verdiği ağrıyı gidermek ve yanık'tan dolayı oluşan yaranın dış etkenlere temas ederek zedelenmesini önlemektir. Yanık nedeniyle oluşan ağrının giderilmesi için doktorumuzun vermiş olduğu ağrı kesici merhem leri kullanmamız yeterli olacaktır.

Tüm bu anlattıklarımızın yaşanmaması için bebeklerimizin bulaşabileceği prizleri kapatmalı yada elektrik geçirgenliğini iptal etmeli, çocuğumuzun yanacağı yada haşlanacağı durumları önceden düşünerek tedbir alınmalı veya tedbir alınamıyor ise çok dikkatli olunmalıdır.
]]>
Yanık İzi Kalmaması İçin https://www.yanik.gen.tr/yanik-izi-kalmamasi-icin.html Mon, 19 Nov 2018 14:46:13 +0000 Yanık İzi Kalmaması İçin, Isı, elektrik, kimyasal maddeler, kaynar su, ateş gibi etkenlerin kişinin vücudunun herhangi bir yerlerine temas etmesiyle meydana gelen doku tahribatına yanık denir. Yanığın sadece deriyi etkileme Yanık İzi Kalmaması İçin, Isı, elektrik, kimyasal maddeler, kaynar su, ateş gibi etkenlerin kişinin vücudunun herhangi bir yerlerine temas etmesiyle meydana gelen doku tahribatına yanık denir. Yanığın sadece deriyi etkilemez. Tüm organizmayı etkiler ve hücre ölümüne sebep olabilir. Yanığın sonucunda oluşan doku tahribatının büyüklüğü, yanmış olan alanının büyüklüğüne ve yanığın etkenine bağlı olarak değişir. Yalnızca derinin üst kısmını etkileyen yanıklar birinci derece yanık olarak tanımlanmaktadır. Bu yanık bazı alt katmanlara da geçer, derinleşirse ikinci derece yanık olarak nitelendirilir. Dahada yoğun oluşan ve yoğun alan kaplayan yanıklar ise üçüncü derece yanıklardır. Bu yanıklarda yara derinin tüm katmanlarına geçmiş olur. Dördüncü derece yanıkta ise yara deriyi geçer ve kas, kıkırdak, kemik, damar gibi  daha derin dokuları etkiler. Ani bir yanık olayında ne yapılmalı, nasıl hareket edilmeli, yanıktan sonra neler yapılmalı ve estetik olarak yanık izi kalmaması için ne yapılmalı bilinmesi gerekir. Bazen böyle kazalardan kaçış olmayabilir. Ama özellikle ilerde oluşan bu gibi durumlarda yanık izi kalmaması için yanma durumunda doğru hamleleri yapmak gerekir. Yanık izi kalmaması için yapılması gerekenler: 

Yanık İzi Kalmaması İçin

 • Yanıcı maddeye maruz kalan kişi maddenin etkisinden kurtarılır. Etki tam anlamıyla geçmeyebilir, hasarlar olabilir ama etkinin tesirini azaltmak gerekir. Sakin olunmalı ve yanıcı maddeye maruz olan kişi sakinleştirilmelidir.
 • Yanık oluşan yer 20-30 dakika hafif suda bekletilerek soğutulmalıdır.
 • Soğutulan yanık kısımın temizliği yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki, mikrop kapan yara enfeksiyona veya iltihaba neden olabilir. Tüm bunlar olmasa dahi yara temizlenmezse derinleşir hasar ve izler artar. İyileşme gecikebilir. 
 • Yanık büyükse temizlikten hemen sonra hiç zaman kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Ve gereken doktor müdahalesi yapılmalıdır.
 • Yanık risk teşkil etmiyorsa Madecassol, Bepanten gibi kremleri cilde fazla baskı uygulamadan yavaşça sürülebilir.  Bu tür kremler cilt hasarlarının en aza inmesini sağlamaktadır.
 • Yanık durumu insanların başına sürekli gelen bir vaka olmadığı için bu tarz ilaçlar olmayabilir. Fakat yanık kremi olasa bile doğal yöntemler buna çare olur. Örneğin elma kabuğunu da soyarak iç kısmı yaranın üzerine koymak yanma hissini geçirir, yanma olayına maruz kalan kişiyi rahatlatır. Elmanın yenileyici etkisi olduğundan elma rendesini yanığın üzerine koymak iz kalmaması için güzel bir tekniktir.Eğer o anda elma yoksa zeytin yağının içine azıcık tuz ekleyerek yanık yarasının üzerine sürmek, hem acıyı azaltır hemde yanık izlerinin geçmesi sürecini hızlandırır.
 • Yanık izi kalmaması için yapılan bazı yanlışlar vardır. Bu uygulamalar doğruymuş gibi görünür ama ilerde ciddi izlere neden olabilirler. Mesela yanık yarasının üzerine kesinlikle yumurta akı, diş macunu tipi maddeleri sürülmemelidir. İz geçirici etkisi olmadığı gibi daha çok ağrı ve iz kalmasına neden olurlar. Uzun zaman buz uygulanmamalı yanığa çok bastırılmamalıdır. Yanığı ve ağrıyı geçirmekten çok daha da arttırır. Yara bölgesini çok sıkı şeylerle sarılmamalıdır. Sarılan yara daha geniş alana yayılır. Herhangi bir uygulamada yanık yumuşatımamalıdır. Yumuşayan yaranın kabuğu kalkar buda iz kalmasına neden olur. Yanığı olan kişi güneş ışığına dikkat etmelidir.
 • Yanık oluştuktan sonraki dönemlerde de yara temizliğine ve nemine dikkat edilmelidir. Her gün yapılacak pansuman yapılmalıdır. Pansuman öncesi yara yıkanıp ölü dokulardan arındırılmalı, yaraya pansumanın ardından nem sağlanmalıdır. Uygun şekilde sarılması gerekiyorsa sarılır. Vaktinde ilaçlar sürülmeli ve doktor kontrolleri yapılmalıdır.


]]>
Lazer Yanığı https://www.yanik.gen.tr/lazer-yanigi.html Mon, 19 Nov 2018 20:12:54 +0000 Lazer Yanığı; Yanıkları sınıflandırılır ise, yaraların derinlik ve önemine göre 4 bölüme ayrılır. 1. Derece olan yanıklar derinin üst tabakasında etki meydana getirir. Bunun neticesinde deride kuruluk ve kızarıklık m Lazer Yanığı; Yanıkları sınıflandırılır ise, yaraların derinlik ve önemine göre 4 bölüme ayrılır. 1. Derece olan yanıklar derinin üst tabakasında etki meydana getirir. Bunun neticesinde deride kuruluk ve kızarıklık meydana gelir. Yaklaşık olarak 6 veya 7 günde iyileşmektedir. Yanan deri çevresinde şişlik ve ağrı meydana gelir. Lazer yanıkları ve dereceleri, birinci derece yanıklara örnek de lazer ve güneş yanıkları dır. İkinci derece yanıklar ise derinin yanan bölümünde derin tabakalar etkilenir. 

Kızarıklıklar ve yanan bölgenin içi su ile dolar. Bazen bu kabarcıklar kendi kendine açılabilir. Ancak içerisinde bulunan sıvı temizdir. Tabi ki hiçbir biçimde patlatılmaması gerekmektedir. 2. Derece yanıklarda renk farklılığı ve ağrı meydana gelir. Bunun iyileşmesi için 4 veya 5 hafta gerekir. Ayrıca iz de kalabilir. 2. derece yanıklar için de derinin tamamen kas, sinir, damar ve yağ tabakaları etkilenir. Hatta bazen kemiğe kadar gidebilir. Yanık olan deri çoğunlukla beyazdır. Ancak kahverengi veya siyah bir görüntü olabilir. Bu yanık türünde ağrı hissedilmez. Çünkü sinirler zedelenmiştir.

Lazer Yanığı

2. derece yanıklar da yanan bölüm kömür şeklinde kararır. Deri dokular ve kemikler zarar görür. Lazer epilasyon yapıldıktan sonra ciltte kızarıklıklar meydana gelebilir. Yalnız bu kızarıklık 1 veya 2 saat sonra geçmesi gerekmektedir. Aşırı hassas olan ciltlerde, koyu tenlilerde çoğunlukla lazer epilasyon öncesinde kese veya peeling yapıldığı için hassas bir duruma gelebilir hatta kabuklar meydana gelebilir. Bu durum 7 ile 10 günlük olan bir zaman içinde geçer ve iz kalmaz. O bölgeyi kesinlikle güneşten korumalı ve iyileşene değin nemli tutulması gerekmektedir. Cildin katmanları zarar gördüğünden dolayı dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu zaman zarfında lazer epilasyon yapan hekimden yardım alınabilir. Yanan yerdeki kabuklar iyileşmesinin ardından bronz olmayan gerçek ten rengi ortaya çıkar. Zaman ile iz kalmadan iyileşir.

]]>
Yanık Sarılır Mı https://www.yanik.gen.tr/yanik-sarilir-mi.html Tue, 20 Nov 2018 18:04:42 +0000 Yanık Sarılır Mı, Gün içerisin de herhangibi bir kazaya maruz kalabiliriz. Yanma, bir yerimizi kesme gibi kazalardır. Yanma eğer hafif ise ev de kendimiz de pansuman edebiliriz. İlk önce soğuk su altın da on dakika kadar tutup daha Yanık Sarılır Mı, Gün içerisin de herhangibi bir kazaya maruz kalabiliriz. Yanma, bir yerimizi kesme gibi kazalardır. Yanma eğer hafif ise ev de kendimiz de pansuman edebiliriz. İlk önce soğuk su altın da on dakika kadar tutup daha sonra yanık kremi sürerek tedavi edebiliriz. Bu hafif yanık birinci dereceden olan yanıklardır, çabuk geçer. Hangi yanık olur ise olsun kesinlikle üzerine diş macunu, salça, süt ve yoğurt sürürmemelidir. Bunlar yanan kişinin yarasını geç iyileştirir ve iz kalmasına sebep olur. 

Yanık oldukça ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Eğer bir yerinir yanar ise deride de su toplaması olur ise hemen bir doktora baş vururması gerekir. Aksi taktir de yanıl iltihaplama yapar ve kişinin hayatını olumsuz yönden çok etkiler. Sadece hafif yanıklar ev de tedavi edilmelidir. Diğer yanıklar da doktora gidilmesi gerekir.

Yanıklar da yanığın üsttü sarılmalı mı, yoksa sarılmamalımı diye çok tartışılır. Evet yanığın üzeri sarılır. Hem mikrop kapmaması için, hem de daha hızlı iyileşe bilmesi için yanık sarılır. Yanık sarılmadan önce pansumanı da çok önemlidir.

Yanık Sarılır Mı
Yanık pansumanı evde yapılmaz. Hastahaneye gidilip orda yapılması gerekir. Eğer ben kendime güveniyorum evde yaparım diyorsanız. Dikkat etmeniz kurarlar vardır. Pansumana başlamadan önce eller bol su ile iyice yıkanıp kurutulması gerekir. Pansuman yapılacak alanın çok temiz olması gerekir, tozlu ve pis olmamalıdır. Yanık bölgesine kesinlikle su değdirilmemelidir. Bundan sonra pansuman işlemine başlanabilir. Yanığın üzeri dikkatli bir şekil de açılır. Sonra doktorun tavsiye ettiği krem ile pansuman edilir. Yanığın üzerinden çıkarılan gazlı bez tek kullanımlıktır, o atılır. Yerine yeni bir gazlı bez alınır ve yanığın üzeri sarılır. Bu işlemi gün de bir defa yapın dikkat edin yanık mikrop kapmasın. Kesinlekle doktorun tavsiye ettiği krem dışında, başka bir ilac kullanmayın.
]]>
El Yanığına Ne İyi Gelir https://www.yanik.gen.tr/el-yanigina-ne-iyi-gelir.html Wed, 21 Nov 2018 17:44:40 +0000 El Yanığına Ne İyi Gelir: Yanık ısıdan dolayı derinin zarar görmesidir. Vücutta yanan yere yanığın derecesine göre müdahale uygulanır. El yanıklarında yanığın olduğu an en başta yapılacak işlem soğuk su uygu El Yanığına Ne İyi Gelir: Yanık ısıdan dolayı derinin zarar görmesidir. Vücutta yanan yere yanığın derecesine göre müdahale uygulanır. El yanıklarında yanığın olduğu an en başta yapılacak işlem soğuk su uygulamaktır. Soğuk su el yanığında ilk etapta ağrıyı azaltır ve daha fazla etkilenmemesini sağlar. Yanığın derecesi çok büyük değilse evde de bir kaç yöntemle acı azaltılabilir. Yumurta akı içinde barındırdığı maddelerden dolayı elinizdeki yanığın iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Eğer eldeki yanık çok büyük ve derinse mutlaka bir cildiye uzmanına gidilmelidir. Eczaneden alacağınız yanık kremleri de derin olmayan el yanığına iyi gelebilir. El yanığına evde bilinçsizce her şey sürülmez.
El Yanığına Ne İyi Gelir
Toplumda insanlar arasında el yanığına diş macunu, salça ve yoğurt sürüldüğü söylenir. Ancak bu kesinlikle yanlış bir yöntem. Elinizdeki yanığa süreceğiniz bu tür evdeki şeyler yanığınızı iyileştirmez aksine daha kötü olmasına sebep olur. Çünkü yanık deri üzerinde olduğu için açık bir yaradır ve bu tür şeyler açık yaranın iltihap kapmasına sebep olur. Eldeki yanık iyileşmeye başladıktan sonra elmayı da soyup sürebilirsiniz. Elma içindeki parçacıklarda elinizdeki yanıkta iz kalmasını minumum derecede azaltacaktır. Evde hafif el yanıklarında uygulayacağınız yöntemden biride susam yağıdır. Susam yağıda hafif el yanıklarında yaranıza iyi gelecektir.]]>
Yanık Deri Tedavisi https://www.yanik.gen.tr/yanik-deri-tedavisi.html Thu, 22 Nov 2018 07:53:04 +0000 Yanık deri tedavisi, yanık vücudun absorbe edebileceğinden daha fazla enerjiyle karşılaşması durumunda vücutta oluşan çeşitli hasarlardır. Bu hasarlar sadece yanan yerlerle sınırlı olmayabilir. Yanığın ciddiyetiyl Yanık deri tedavisi, yanık vücudun absorbe edebileceğinden daha fazla enerjiyle karşılaşması durumunda vücutta oluşan çeşitli hasarlardır. Bu hasarlar sadece yanan yerlerle sınırlı olmayabilir. Yanığın ciddiyetiyle beraber çeşitli sistem fonksiyonlarını bozar. Bunların başında kardiyovasküler sistem bozuklukları gelir ki ölümlerin çoğu ilk yirmi dört saatte şok sebebiyledir. Yanık sonrası gelişen damar geçirgenliğinin artması sonucu vücut sıvı kaybeder. Önemli doku ve organlara yeteri kadar kan gidemeyeceğinden kişi hayatını kaybeder. Solunum sisteminde, inhalasyon olmazsa bile yanığın oluşturduğu kaygı ve ağrı solunum sayısının artışına sebep olabilir. Sindirim sisteminde ise barsak hareketleri azalabilir. Ancak bu durum dört veya beş gün sürer. Bunların dışında hematopoetik, immünolojik veya endokrin sistem etkilenmesi de olabilir.

Yanık tedavileri

Yanıkları tedavi ederken bizim için önemli olan yanığın tahribat derecesidir. Yanığın tahribat derecesi üç şekilde yapılır. 
 • Birinci derece yanıklar: Bu yanıklarda derinin sadece üst tabakası olan epidermis yanmıştır. Güneş yanığı veya sıcak su dökülmesi sonrası oluşabilir. Ağrı ve ödemle karekterizedir. Ödem arttıkça ağrı da artar. Cilt kızarıktır. Genellikle bir haftada kendiliğinde iyileşir. İyileşirken de herhangi bir yara izi bırakmadan üstteki epidermis tabakası sökülüp yeni bir tabaka oluşur. Tedavide ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Enfeksiyon riski çok az olduğundan antibiyotikler gereksizdir. Bunun dışında klasik pansumanlar da gereksizdir. Buz uygulaması da yapılabilir. Ağrıyı azaltır. 
 • İkinci derece yanıklar: Bu yanıklarda derinin epidermis tabakasının tamamı ve dermisin bir kısmı yanmıştır. Ağrı birinci derece yanığa göre çok daha fazladır. Yanık bölgesi cilt kırmızı pembemsi bir renktedir ve üstünde büller (sıvı dolu kabarıklar)oluşabilir. Bu yanıkların tedavisi üçüncü derece yanıklarla aynıdır. Yanık bölgesine tetanoz aşılaması gerekmektedir. Lokal olarak antibiyotik kremler kullanılabilir. Çünkü enfeksiyon risk bu yanıklarda fazladır. Ağrı için de ağrı kesici ilaçlar verilebilir. Bunların dışında yanığın ciddiyeti de hesaplanarak hastanın kaybettiği sıvı yerine konmalı. Çünkü yukarıda da bahsettiğim gibi yanıklarda ölüm sebebinin en önemli nedenlerinden biri sıvı kaybıdır.
 • Yanık Deri Tedavisi
 • Üçüncü derece yanıklar: Bu yanıklarda deri tam kat yanmıştır. Yani derinin epidermis ve dermis tabakalarının bütünlüğü tamamen  bozulmuştur. Ağrı burada pek yoktur. Cilt bölgesi değişik renklerde olabilir ve kurudur. Elektrik çarpması, ateş, sıcak katılarla temas sonucu oluşurlar.
 • Yanığın genel tedavisi dışında bazı kriterler vardır ki bunlar yanığın hastanede yatırılıp tedavi edilmesi gerektiğini gösterir. Bunlar :
  • İnhalasyon, elektrik ve tüm kimyasal yanıklar
  • toplam yanık alanının yüzde 10 veya 20 den fazla olması (kişinin yaşına göre değişir)
  • Yüz, el, ayak, genital bölge veya büyük eklem yanıklarında
  • yanık ile beraber bir travma veya başka önemli bir hastalığının olması
  • hastanın genel durumunun kötü olması
  • çocuk istismarından şüphe duyuluyorsa gibi nedenlerde kişiyi hastaneye yatırıp tedavi vermek gerekir.
  ]]>
  Yüzdeki Yanık İzi Nasıl Geçer https://www.yanik.gen.tr/yuzdeki-yanik-izi-nasil-gecer.html Fri, 23 Nov 2018 03:40:29 +0000 Yüzdeki Yanık İzleri Nasıl Geçer, Yüzde yanık izi olduğu zaman yapılması ve yapılmaması gereken bazı durumlar vardır. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir: Yanık yarasının veya izinin üzerine kesinlik Yüzdeki Yanık İzleri Nasıl Geçer, Yüzde yanık izi olduğu zaman yapılması ve yapılmaması gereken bazı durumlar vardır. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:
  • Yanık yarasının veya izinin üzerine kesinlikle yumurta akı veya diş macunu şeklinde cildi geren ve yakan maddeler sürmeyin.
  • Yüzün herhangi bir yerinde oluşan yanık için ilk müdahale olarak yapılan soğuk kompresi on beş ya da yirmi saniye kadar değilde en az yarım saat kadar  soğuk su veya buz ile soğumasını sağlayın.
  • Yüzünüzde oluşan yanık izinin veya yarasının sürekli temiz tutulması gerekmektedir. Temiz tutulmadığında o yanık yarası enfeksiyon kapabileceği için yara derinleşebilir ve oluşacak izler artar.
  • Uzun süreli yapılan buz kompresi yarardan sora zarara dönüşür. Yarayı iyileştirmek yerine daha da artırıcı özellikte olur.
  • Yarayı çok sıkı şeylerle sarmayın yara nefes almaz ve daha çok genişletici etki yapar.
  Yüzdeki Yanık İzi Nasıl Geçer
  Yüzün herhangi bir yerinde oluşan yanık da hemen soğuk su ile o  yer hemen yıkanmalı sonra Madecassol, Bepanteb tarzı bir yanık kremi ile cildin en az hasarı almasını sağlayabilirsiniz. Yanık izlerinin kalmaması için yaranın kabuğunun kalkmamasına özen göstermek gerekir. Yanık yarası olan yerin güneşe maruz kalmaması gerekir. Bu oldukça önemli bir konudur. Yanma sırasında evinde ilaç bulunmayan kişiler hemen elmanın kabuğunu soyarak kabuğun iç kısmı yaranın üzerine gelecek şekilde bastırılmalı ve böylece yaranın etkisi azaltılabilir. Yüzde yanık olduğu sırada evde bulunan bazı şeylerle müdahale edilebilir ve böylelikle yüzde iz kalmasının da önüne geçilir. Yanık izi kalmaması için ilk yandığı sırada hemen zeytin yağının içine tuz eklenerek yanık yarasının üzerine sürün,  hem yanığın acısını azaltacak hem de yanık izlerinin en aza inmesini sağlayacaktır. Yüze sıçrayan yağ sonrası oluşan ciddi yanıklarda tedavi edildikten sonra izin kalmaması için en etkili yol plastik cerrahisidir. Bu şekilde yanık izleri için tedaviye giden hastaların  büyük bir çoğunluğu olumlu sonuçlar almaktadır. Bazı kişilerde tamamen iz kaybolurken bazıların da ise yanık izleri küçülür. Tabi ki bu seçilen yöntem ciddi bir maliyet gerektirecektir. Yanık izlerini geçirmek için diğer  etkili bir yöntem de yüzdeki yanık izinin üzerine domuz yağı sürmektir. Yara daha yeniyken üzerine sürülecek olan domuz yağının kokusu çok rahatsız edici olsa da yüzde yanık izi kalmaması için etkili bir yöntemdir. Doğal yöntemleri denemek isteyenler için bir başka yöntem ise yumurtanın sarısını beyaz olana kadar çırparak yağsız yapışmayan bir tavada pişirdikten sonra çıkan yağı pamukla yara izlerinin olduğu bölgeye sürüp o şeklide bekletmektir. Bu yöntemi deneyip güzel sonuç alan kişiler bulunmaktadır. Yüzde bulunan ve çok büyük olmayan yanık izlerinde balık yağı da  izlerin üzerine sürülebilir. Bu yöntem derin olmayan ve yüzeysel olan yanıklarda uygulanacak bir yöntemdir. Sarı kantaron yağı yanığın oluşturduğu izin üzerinde ilk anlardan itibaren sürülmeye başlanırsa izlerin azalmasında etkili olacak bir yöntemdir.

  Yüzdeki Yanık İzleri İçin İlaç,

  Eğer ki doğal yöntemler yerine ilaç kullanmak isteyen kişiler eczaneye bunun için başvurduğunda Silverdin ilacını tavsiye edeceklerdir. En az yan etkiye sahip ve yüzdeki yanık izlerine faydalı olacak bu ilaç tercih edilebilir. Kaynar su sonucu oluşan yüz yanıklarında genellikle doktorların tedavileri ve pansumanları iz kalmaması için yeterli olacaktır. Bunun için kaynar su sonucu oluşan yanıklarda vakit kaybetmeden acile giderek gerekli olan tedaviye bir an önce başlanması gerekir. Yanık izleri için hangi yöntem uygulanırsa uygulansın bunu yapmadan önce yaranın  enfeksiyon kapmamasına dikkat edilmesi gerekir. Herhangi bir yönteme başlanmadan önce uzman bir doktora başvurulmasında yarar vardır. 
  ]]>
  Gece Yanığı Nasıl Geçer https://www.yanik.gen.tr/gece-yanigi-nasil-gecer.html Fri, 23 Nov 2018 23:35:24 +0000 Gece yanığı, herpes zoster adı verilen su çiçeği virüsünün yol açtığı enfeksiyon olan gece yanığı zona veya sinir ucu iltihabı olarak da bilinir. Vücudun bağışıklık sistemi zayıfladığında su çiçeği virüsü aktif Gece yanığı, herpes zoster adı verilen su çiçeği virüsünün yol açtığı enfeksiyon olan gece yanığı zona veya sinir ucu iltihabı olarak da bilinir. Vücudun bağışıklık sistemi zayıfladığında su çiçeği virüsü aktif hale gelerek gece yanığı hastalığını ortaya çıkarır. Vücutta genellikle bacaklarda, karın bölgesinde, boyunda, yüzde ve sırtta ortaya çıkan gece yanığı hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Sadece su çiçeği virüsü taşıdığı için su çiçeği çıkarmayan kişilere bulaşabilir. Sıkıntı, stres ve depresyon gibi nedenlerle ortaya çıkan gece yanığı, tekrarlayabilen bir hastalıktır ve ilerleyen yaşlarda daha sık görülür.
  Bağışıklık sisteminin zayıflaması ile ortaya çıkan bu hastalık lenfoma, aıds ve lösemi gibi hastalarda sık görülür.

  Hastalık vücutta oluşmadan önce belireceği bölgede uyuşma ve kaşıntı olarak başlayarak hastalık oluştuğunda bölgede yanma, batma ağrı hissedilmektedir. Gece yanığı hastalığı ilerledikçe vücutta çoğalmaya devam eder ve daha sonra kızarık olan yerler 2-3 hafta sonra su kabarcıkları şeklinde belirir. Bu kabarcıklar daha sonra içi kan dolarak kabuklanır ve iyileşir.

  Gece Yanığı Nasıl Geçer
  Tedavinin erken başlaması önemli bir faktördür. Hastalığa erken tanı konulduysa ilaçlara erken dönemde başlanır ve virüsün yayılımı azalacağı için hastalık daha çabuk iyileşir. Genellikle bir haftada iyileşebilen ve bazen de tekrar edebilen gece yanığı, ağrı kesici ve antibiyotik ilaçlarla ek olarak soğuk pansumanlar yapılarak tedavi edilebilir. Gece yanığı tedavisinde kullanılan ağrı kesici ilaçlar  mide rahatsızlığına yol açabilir. Bu nedenle aynı zamanda bir mide koruyucu kullanılmalıdır. Şiddetli enfeksiyon durumlarında ve göz tutulmalarında şiddetli ağrı yaşayan hastalarda antiviral ilaçlar ile birlikte kortizon da verilebilir. Gece yanığı tedavisinde bazen ağrıyı azaltmak için depresyon ilaçları da kullanılabilir. Bunların yanısıra günde 3-4 defa ağrı giderici kremler ve pansuman uygulayarak uygulanarak ağrılar azaltılabilir. Gece yanığı hastalığı ciddiye alınması gereken bir hastalıktır belirtiler başladığında vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. 
  ]]>
  Asit Yanık Tedavisi https://www.yanik.gen.tr/asit-yanik-tedavisi.html Sat, 24 Nov 2018 06:17:39 +0000 Asit Yanık tedavisi, Asit suyla hidrojen iyonları üreten bileşenlerdir. Kullanmakta olduğumuz gıdalar belirli miktarlarda asit içerir Örneğin Limonda sitrik asit sirkede ise asetik asit bulunur.İnsanlar yedikleri besin mad
  Asit Yanık tedavisi, Asit suyla hidrojen iyonları üreten bileşenlerdir. Kullanmakta olduğumuz gıdalar belirli miktarlarda asit içerir Örneğin Limonda sitrik asit sirkede ise asetik asit bulunur.İnsanlar yedikleri besin maddelerini bir nevi bu asitler sayesinde yakıp eritirler.Kimyasal bir maddedir. Yakıcı, eritici özellikleri vardır. Genellikle temizlik ürünlerin de kullanılan asit patlayıcı ve gübre yapımında da kullanılmaktadır. İnsan dokusuyla direk koruyucu kullanılmadan temas ettirilmemelidir. Bu şekilde bir olay sizin veya bir başkasının başına geldiğinde izlemeniz ilk müdahale çok önemlidir. Asit yanıkları normal yanıklara benzemeyip  kalıcı  izler bırakabilir. Asit yanıklarında herhangi bir komplikasyonun oluşumunu önlemek için uygulamamız gereken tedavi yöntemleri şu şekilde olmalıdır.

  Asit Yanıkları Tedavi Yöntemleri.

  Durulayınız; asitli madde nedeniyle tahriş olmuş veya yanmış bölgeyi eğer var ise asit temizleyicisi kullanmalısınız. O anda böyle bir imkanınız yok ise en az 15 ile 20 dakika bol su ile yıkayınız, suyun ılık su olması derinin sıcak iken birden soğuğa maruz kalmaması için önemlidir. Cildiniz  sıcak iken  soğuk  su  kullanır  iseniz  soğuk sıcak  ilişkisine  bağlı  cildinizde çatlaklar oluşabilir. Bu şekilde asitli maddenin kalıntılarının tamamen temizlendiğinden emin olana kadar devam ediniz. Uygulanan Bu yöntemle cildinizin daha da kötüleşmesi engellenecektir. 

  Yanık kremi kullanınız; Asit veya kimyasal madde yanıklarında cildiniz hemen kurmaya başlar Bu nedenle kullanılan Yanık kremleri cildinizi nemlendirir. Bu tür kremlerin antibiyotik ve nemlendirici özellikleri bulunduğu için dokulardaki, yanan bölgedeki kaybedilen suyu, nemi tekrar kazandıracaktır. Aynı zamanda iltihaplanmasında önleyecektir.

  Soğutma yapmaya çalışınız; Asitli yanıklar da diğer sıradan yanıklar da olduğu gibi sorunlu bölgeye soğuk kompres uygulamak etkili olacaktır ,en azından acısını azaltacaktır. Buzu bir torbanın içine koyarak cildinizi soğutmaya çalışın. Bu işlem sırasında deriyi zedelememeye özen gösterin. Devamlı tutmayın 10 ara verip tekrardan uygulayınız. 

  Asit Yanık TedavisiTakılarınız var ise kurtulun; Diyelim ki bileğinize asit döküldü ve cildinizde yanıklara neden oldu Bu sırada da kolunuzda saat var ise hemen çıkartın çünkü zaten kötü durumda ulan cildinizin daha da kötüleşmesine neden olabilir.

  Asitli maddelerin neden olduğu yanıklar diğer yanıklara göre çok daha cildiye alınması gereken yanıklardır. Bu nedenle bu tedavileri ilk yardım tedavileri olarak kabul edip hemen bir sağlık kuruluşuna gidiniz veye gidemeyecek durumda iseniz hemen ilk yardım ekibini çağrımız. Çünkü asit yanıtları zehirlenme veya cildinizde kalıcı izler bırakabilecek yanıklardır. Evinizde bu şekilde bir asit bulundurmanız gerekiyor ise çocukların ulaşamayacakları yerlere muhafaza ediniz, içmeleri durumunda tahribatı çok daha ağır olabilir. sağlıklı günler dilerim.
  ]]>
  Yanık Sonrası Kaşıntı https://www.yanik.gen.tr/yanik-sonrasi-kasinti.html Sat, 24 Nov 2018 12:37:31 +0000 Yanık Sonrası Kaşıntı, Yanık günlük hayat da hepimizin başına gelebilir. Yanık hafif ise hemen soğuk su altın da on beş yirmi dakika bekletilir ve yanığın üzerine yanık kremi sürülür. Şiddetli ve derin yanıklar da hemen Yanık Sonrası Kaşıntı, Yanık günlük hayat da hepimizin başına gelebilir. Yanık hafif ise hemen soğuk su altın da on beş yirmi dakika bekletilir ve yanığın üzerine yanık kremi sürülür. Şiddetli ve derin yanıklar da hemen doktora gitmemiz gerekir. Yanık yarın doktora giderim diye bekletilmeye alınacak bir yara değildir. Çünkü yanık hava alır ve pansuman edilmez ise mikrop kapar, iltihaplanmaya yol açar. Buda yanığın iyileşme süresini uzatır. Günlük hayatta yanık ya çocuklarda ya da kadınlarda çok görülür. Genelde çay dökülmesi, kızgın yağ sıçraması ve ütü değmesi sonucu olur. Bunlar evde oluşabilecek ufak tefek yanıklardır. 

  Bazen yanık güneş de çok kalmadan da olur. Güneş yanığı derini üzerin de kızarıklık şeklinde görülsede çok acı veren bir durumdur. Yanık eğer hemen önlemi alınmaz ise çabuk iyileşmez ve çok can yakan bir durum meydana getirir.

  Yanık Sonrası Kaşıntı
  Yanık eğer ikinci dereceden bir yanık ise iyileştikçe kaşıntı başlar. Ağrının yerini kaşıntı alır ve bu kaşıntı çok şidetlidir. Çünkü yanık kabuk bağladıkça kaşınmaya başlar. Kaşınıyı engellemek çok önemlidir. Kaşınan yeri tırnakladıkça kanar ve eller de mikrop var ise yanık olan yere bulaşır ve yanığın daha geç iyileşmesine neden olur. Bunu geçirmek için doktora kaşıntı ilacı yazdırabilirsiniz. Ya da nemlendirici bir krem sürebilirsiniz. Kaşıntının azalması için bol bol su içmede de fayda vardır.
  ]]>
  Yanık Lekesi Nasıl Geçer https://www.yanik.gen.tr/yanik-lekesi-nasil-gecer.html Sun, 25 Nov 2018 04:10:23 +0000 Yanık Lekesi Nasıl Geçer, vücudunuzda herhangi bir bölgesi yandığı zaman eğer yanık izinin kalmasını istemiyorsanız, yanan bölgeyi hemen 15 ile 20 saniye soğuk suya tutmak yerine yaklaşık yarım saat kadar yanan bölgeyi soğu Yanık Lekesi Nasıl Geçer, vücudunuzda herhangi bir bölgesi yandığı zaman eğer yanık izinin kalmasını istemiyorsanız, yanan bölgeyi hemen 15 ile 20 saniye soğuk suya tutmak yerine yaklaşık yarım saat kadar yanan bölgeyi soğutmak gerekmektedir. Yanan bölgeye kesinlikle diş macunu ya da yumurta akı gibi maddeler sürülmemelidir. Özellikle yara yerinin temiz tutulmasına dikkat edilmelidir. Çünkü mikrop kapan bir yanık yara olduğu için derinleşir ve yanık izi oldukça derin olur. Eğer yanık olan bölgeye çok uzun süreli olarak soğuk kompres buz uygularsanız yanığı iyileştirme yerine daha fazla etki yaratarak derinleştirir ve iz oldukça belli olarak kalır. Özellikle yanık oluşan bölge kesinlikle sarılmadan açık bırakılmalıdır. Eğer yanığı sararsanız etrafa dağılarak genişleme etkisi yaratmış olursunuz.

  Yanık Olduğunda Hemen Müdahale, yanık olan bölge ilk önce soğuk suyun altında bir müddet tutulmalıdır. Daha sonra yanığın üzerine etkili olan bir yanık kremi sürülmesi yanık hasarının daha az olmasını sağlayabilirsiniz. Çoğunlukla yanan bölge üzerinde kabuklanma oluşur, eğer bu kabuklanma eğer engelleyemezseniz yanık lekesi bariz bir şekilde ortaya çıkar. Ancak kabuğun yerinde kalmasını sağlarsanız yanık lekesi çok daha az olabilir. Hatta yanık izi yüzünüzde ya da el, kol gibi açık bölgede ise kesinlikle güneş ile temasını engellemelisiniz. Eliniz yandığında hemen üzerine sürecek evde yanık merhemi yok ise evde bulunan bir elmanın kabuğu soyularak iç tarafı yanık yerin üzerine bastırıldığı zaman yanığın vermiş olduğu acı hissini büyük ölçüde azaltmış olursunuz. Vücudunuzda herhangi bir bölgede meydana gelen yanığın lekesinin kalmaması için zeytinyağının içerisine çok az tuz atılarak yanık yerin üzerine uygulayabilirsiniz. Bu karışım hem yanık acısını azaltacak hem de yanık lekesinin oluşma riskini oldukça aza indirecektir.

  Yanık Lekesi Nasıl Geçer
  Derin Yanıklara Ne Yapılmalı, genellikle kızmış yağın dökülmesi sonrasında oluşan yanıkların hem tedavisi hem de iyileşme süreci oldukça uzun sürmektedir. Eğer sıcak yağ ile ya da uzun süreli ateşe maruz kalınmasıyla ortaya çıkan bir yanık durumu söz konusu ise bu durumlarda yanık lekesi kalmaması için en mükemmel yol plastik cerrahidir. Derin yanık izi olan pek çok kişi plastik cerrahi sayesinde yanık izlerinden kolaylıkla kurtularak daha olumlu sonuçlar almışlardır. Ancak plastik cerrahi yanık izi ve lekelerinde ölçüsüne göre tam anlamı ile izleri yok edebildiği gibi bazı durumlarda ise büyük yanık lekelerini küçülterek tedavi edebilmektedir. Ayrıca plastik cerrahi yöntemi oldukça maliyeti yüksek olan bir tedavi şekli olduğunu da unutmamak gerekir.

  Yanık Lekelerini Doğal Yol İle Geçer mi, meydana gelen yanık lekesini doğal bir yol ile geçirmek istiyorsanız en etkili olan çözüm domuz yağının yanan bölgeye sürülmesidir. Ancak yanık oluştuğu zaman hemen müdahale ederek domuz yağı sürerseniz yanık lekesini tam anlamı ile oluşmasını engellemiş olursunuz. Başka yanık lekesini geçirmek için doğal yöntem olarak bir yumurta sarısını kararana kadar çırpın ve daha sonra ezme yöntemi ile tavada pişirin. Yumurta sarısının çıkan yağını yanık bölgenin üzerine pamuk ile sürerek yanık lekesini engellemiş olursunuz. Derin olmayan yüzeysel yanıklarda lekenin oluşmamasını sağlamak için balık yağını sürebilirsiniz. Çoğunlukla egzama tedavisinde kullanılan sarı kantaron yağı yanan bölgeye hemen sürüldüğü zaman büyük ölçüde iyileştirerek yanık lekesinin oluşumunu da engellemiş olmaktadır. Ayrıca kaynar su ile oluşan yanıklarda doktor tedavisi ile merhem uygulamasında yanık lekesi kalmamaktadır. Ancak vakit kaybetmeden doktora başvurulmalı ve hemen tedaviye başlanmalıdır. Yanık lekesinin vücudunuzda kalmaması için hangi yöntem uygulanırsa uygulansın burada dikkat edilmesi gereken yanan yerin mikrop kapmaması için özen gösterin. Çünkü mikrop kapan yanık alan farklı etkileşimlere]]> Bebeklerde 2. Derece Yanık https://www.yanik.gen.tr/bebeklerde-2.-derece-yanik.html Sun, 25 Nov 2018 19:07:04 +0000 Bebeklerde 2. Derecede Yanık, ikinci derece kısmi yanıklar ya da tam kalınlıkta olan yanıklar belirli bir zaman içerisinde kendiliğinden iyileşirler. Ancak ikinci derece yanıklar  ile hafta arasında iyileşebilmektedir. Bu süreçt Bebeklerde 2. Derecede Yanık, ikinci derece kısmi yanıklar ya da tam kalınlıkta olan yanıklar belirli bir zaman içerisinde kendiliğinden iyileşirler. Ancak ikinci derece yanıklar  ile hafta arasında iyileşebilmektedir. Bu süreçte yanık olan bölge uygun bir şekilde kapatılarak korunmalıdır. Özellikle ikinci derece yanık olan bölge uygun materyaller kullanılarak kapatılması hem sağlıklı iyileşmesine hem de zaman kazanılmasına yardımcı olmaktadır. Genellikle yüzeysel olan yanıklarda kalıcı pansuman uygulanarak erken zamanda kapatılması en iyi yöntemlerden birisidir. İkinci veya üçüncü derecede bebekte bir yanık mevcut ise antibiyotikli krem ile tetanoz immunprofilaksisi uygulanır. Çoğunlukla erken dönemlerde yani bebeklik ve çocukluk zamanında haşlanma sonucu meydana gelen yanıkların derinliklerinin değerlendirilmesi oldukça zordur. İkinci derece yanıklar çoğunlukla ciltte kızarıklığın oluşmasına hatta küçük su kesecikleri de görülebilmektedir. Genellikle bu ikinci derece yanık çok ağrı duyulmasına ve iltihaplanmaya oldukça müsait olan açık yaralardır.

  Bebeklerde En Sık Rastlanılan İkinci Derece Yanıklar, özellikle ikinci derece meydana gelen yanık durumlarında epidermisin hepsini ya da dermisin kısmi bir bölümünü etkilemektedir. Ancak ikinci derece yanığın hasarı dermise kadar ilerlemiştir, ama deri tam anlamı ile yok olmamıştır. Genellikle ikinci derece yanık oluştuğu zaman derinin altındaki sinir uçları yanıktan etkilendiği için bebek ve çocuklar aşırı ağrı hissetmektedir. Çoğunlukla bebeklerde meydana gelen ikinci yanıklarda yanan bölge kırmızı ve pembemsi bir renk tonunda olur ve üzerinde küçük kabarcıklar meydana gelir. Eğer bu küçük kabarcıklar yanan bölgenin üzerinden sıyrılır ise kabarcığın altında sızıntı sebebi ile alt tabaka ıslak bir görünüm alır. Ancak bu ıslak yüzey eğer kurur ise ağrı durumu artabilir. 

  Bebeklerde 2. Derece Yanık
  Bebeklerde Yüzeysel ve Derin Yanıklar, yüzeysel olarak ikinci derece yanık durumlarında sadece dermisin üst tabakası genellikle zarar görmektedir. Yana bölgede çoğunlukla ağrı hissedilir ve küçük kabarcıklar oluşmuştur. Yüzeysel olan ikinci derece yanıkların rengi daha açık bir pembedir, yanık yeri yumuşaktır ve parmak arasında tutulabilir. Yüzeysel olarak ikinci derece yanık vakaları çoğunlukla ufak müdahale ile uygulanan tedavi ile birlikte gün arasında iyileşmektedir. Derin ikinci derece yanık durumlarında derinin alt tabakaları da büyük ölçüde zarar görmüştür. Fakat derinin hepsi hasar görmeyebilir. Genellikle derin ikinci derece yanık Yüzeysel olan yanık durumlarına göre Daha soluk renktedir ve çok ağrılıdır. Yana deri dokusu çok daha serttir ve el ile katlanmaz. Çoğunlukla ikinci derece derin yanık vakasının bazı bölgesi kırmızı iken bazı bölgeleri beyaz renkte olmaktadır. İkinci derece derin yanıkların iyileşme süreci zedelenen derinin miktarına bağlı olmaktadır. Genellikle derideki hasar fazla olduğu için iyileşmeden sonra yanık izleri bırakabilmektedir. 

  Bebeklerde 2. Derece Yanıklar, bu derece yanığın iyileşmesi biraz zaman almaktadır. Genellikle derin olan ikinci yanık vakaları daha geç iyileşme süreci olmaktadır. Özellikle bebeklerde meydana gelen ikinci derece yanıklar öncelikle serum fizyolojik ile dikkatli bir şekilde temizlenir. Daha sonra ikinci derece yanığı uzun süreli kapatmak için uygun olan materyal ile kapatılır ve korunur. Bebeklerdeki ikinci derece yanığın tedavisi yapılırken günlük olarak pomad kullanılarak kapalı pansumana devam edilir. Çoğunlukla yanıkları kapatan materyaller yanığın mikrop kapmadan iyileşme süreçlerini daha iyi koruyabilmektedir.
  ]]>
  Yanık Pansumanı https://www.yanik.gen.tr/yanik-pansumani.html Mon, 26 Nov 2018 02:16:25 +0000 Yanık pansumanı,  yanıklara pansuman yapmadan önce  dikkatli davranılmalıdır.Çünkü yanıklara pansuman yapmak konusunda çok yanlış bilgiler vardır. Yanığın üzerine bal, yoğurt, diş macunu sürmek gibi davranışların yan Yanık pansumanı,  yanıklara pansuman yapmadan önce  dikkatli davranılmalıdır.Çünkü yanıklara pansuman yapmak konusunda çok yanlış bilgiler vardır. Yanığın üzerine bal, yoğurt, diş macunu sürmek gibi davranışların yanık olan bölgeye hiç bir yararı yoktur. Yanık tedavisinin en önemli parçası pansumandır. 

  Yanık pansumanı yapılırken dikkat edilmesi gereken konular:
  • Yanık olan yer enfeksiyon kapma açısından çok hassas olduğu için yanıklarda pansumanı düzenli ve titiz yapmak çok önemlidir.
  • Deri bütünlüğü bozulmuş olan yanıklarda yapılacak yanlış uygulamalar enfeksiyona ve yanığın daha da ilerlemesine neden olabilmektedir.
  • Pansumana başlamadan önce eller kesinlikle bol sabunlu suyla yıkanıp temiz bir havluyla kurulanmalı hijyen açından ve yanık mikrop kapmaması için eldiven kullanılarak pansumana başlanmalıdır.
  • Pansumanda kullanılacak malzemeler daha önceden kullanılmamış ve temiz olmalıdır.
  Yanık Pansumanı
  Yanık pansumanı nasıl yapılır:
  • Pansumana başlamadan önce yanığa su değdirilmeden bol batikon ile yıkanmalıdır. 
  • Yanık çok ağrılı ise başta anestol anestezik krem sürülmelidir.
  • Antibiyotikli veya yağlı kremler uygulanıp yanık gazlı bez veya petlerle sarılarak kapatılmalıdır.
  • Yapılan pansumanlar derinin kuruması ve gerilmesi nedeni ile olan yangını ve ağrı hissini azalması bakımından önemli bir işlemdir.
  • Deri bütünlüğü bozulmuş olan yanıklarda mümkün oldukça kapalı pansuman uygulanması tercih edilmelidir. Kapalı pansumanlar da yanık olan bölgeler gazlı bezle veya petlerle kapatıldıktan sonra havayla temas etmemesine dikkat edilmelidir.
  ]]>
  Derin Yanık İzi Nasıl Geçer https://www.yanik.gen.tr/derin-yanik-izi-nasil-gecer.html Mon, 26 Nov 2018 13:31:21 +0000 Derin yanık izi nasıl geçer, Günlük hayatımızda başımıza gelebilecek bir çok kaza gibi yanık kazasıda gelebilir. Böyle bir durumda yapılabilecek ilk müdahale yanan bölgeyi soğuk suya tutmaktır. Bunu yaparken dikkat edeceğim Derin yanık izi nasıl geçer, Günlük hayatımızda başımıza gelebilecek bir çok kaza gibi yanık kazasıda gelebilir. Böyle bir durumda yapılabilecek ilk müdahale yanan bölgeyi soğuk suya tutmaktır. Bunu yaparken dikkat edeceğimiz husus çok fazla da soğuk suya tutulursa vücut ısısını düşürebilirsiniz daha sonra hemen bir hekime gidip onların gözetiminde tedaviye devam edilmelidir.Yanık yaralarının iyileşmesi kadar kafamıza takılan bir diğer konu da yanık izlerinin kalmamasıdır. Doktor tedavisinin yanı sıra halk dilinde bilinen kocakarı ilaçları ile de yanık izleri çok iyi bir şekilde ortadan kalkmaktadır. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır;

  Bal mumu zeytin yağı karışımı, kantarcılar da alınan bir iki kalıp bal mumu ile sızma zeytin yağı orta ateş de iyice ısıtılıp mumda eriyene kadar bekletilmelidir daha sonra soğumaya bırakılarak krem kıvamını almış bu karışımı iyice karıştırıp yanık izi bölgesine uygulayınız.
   
  Yumurta yağı, bir kaç tane yumurta sarısını alıp bir tavada orta ateş de iyice o sarının yağı çıkana kadar kızartılıp soğumaya bırakılır daha sonra yanık izi bölgesine uygulanır.

  Derin Yanık İzi Nasıl Geçer
  Elma suyu yada elma çürüğü suyu ;bir iki adet elmayı rendeden veya mikserden geçiriniz çıkan suyu yanık izi bölgesine uygulayınız. Aynı şekilde elma çürüğünün suyunu da yanık izi bölgesine uygulayınız.                                                              

  Kantaron yağı, kantarcılar da bulabileceğiniz kantaron yağı da yanık izi tedavisinde çok önemli sonuçlar vermektedir. Mutlaka deneyiniz.

  Not: Yanık yaralarının ve yanık izlerinin iyileşmesinde en önemli etkenlerden biride hastanın beslenmesine çok dikkat etmesidir. Vücut kendini yenileyeceğinden bol bol et suyu, kemik suyu, tavuk suyu ve bolca sebze meyve tüketilmelidir.
  ]]>
  Yanık İzi Nasıl Geçer https://www.yanik.gen.tr/yanik-izi-nasil-gecer.html Tue, 27 Nov 2018 03:44:29 +0000 Yanık izi nasıl geçer, Yanık izleri, ister kadın olsun isterse erkek olsun vücutlarında görünür yerlerde olduğunda yanık izi halinden daha çok takıntı haline gelebilmektedir. Özellikle bayanlar bu konuda erkeklere göre dah Yanık izi nasıl geçer, Yanık izleri, ister kadın olsun isterse erkek olsun vücutlarında görünür yerlerde olduğunda yanık izi halinden daha çok takıntı haline gelebilmektedir. Özellikle bayanlar bu konuda erkeklere göre daha çok hassas olmaktadırlar. Hatta bu konuyu daha ileriye götürüp, psikolojileri bile bozulmaktadır. Bundan dolayı bu konuda estetik ameliyatı dahi olmaktadırlar. 

  Çoğu insan ömürleri boyunca birkaç defa yanık tehlikesi yaşamışlardır. Yada herhangi bir yanık tehlikesi ile karşılaşılmıştır. İnsan yanık izlerine karşı alınabilecek önlemler ile çok az bir zararla ya da hiç görmeden bu yanık izlerinden korunulur. Zaten araştırmalara göre yanık tedavilerinde izlenmesi gereken yoldan çıkıldığında, daha çok tedavi kısmında yanık izlerinin vücutta kaldığı görülmüştür. Özellikle yanık izleri konusunda ev kadınları bilinçlendirilmeleri gerekmektedir. Çünkü yanık vakaları daha çok evlerde meydana gelmektedir.

  Yanık izleri tedavisinde bir çok yapılan yanlış müdahaleler sonucu, geçebilecek izler kalıcı hale gelmektedir. Bilhassa ülkemizde bu yapılan yanlışlar, sanki doğru gibi herkes tarafından uygulanmaktadır. Bu konuda en büyük hatalardan birisi yanık olan bölgeye, çeşitli maddeler sürmektir. Yoğurt, diş macunu, yumurta akı gibi benzeri maddeler sadece birkaçıdır. Bunlar yanık izi bırakmaya yardımcı olurlar. Bunların yerine cok yanık ve derin olmayan yerlere ılık su uygulamak doğru olacaktır. Bunun yanında yanık olan yeri suyu tutmadan önce 30 dakika boyunca su ile soğutmalı ve yanık olan yaranın genişlemesi önlenmektedir. Bu süre boyunca su ile bekletilen yara her zaman steril bir şekilde tutulması gerekir. Bu şekilde yapılmazsa uyguladığımız suyun önemi kalmamaktadır. Yanık olan bölgeye çok fazla suya temas edilirse de yararından çok, zararlı olur. Suyun yanında herhangi bir yanık kremi de bölgeye uygulanabilir. Eğer o anda yanık kremi bulunmazsa, elma kabuğunun iç tarafı soyularak yara olan yeri fazla baskı yapmadan temas ettirilirse, iz bırakma şarkısı azalır.

  Yanık İzi Nasıl Geçer

  Yanık izi kalmaması için yapılacak bir başka davranış ise, zeytinyağının içine çok az miktarda tuz ekleyerek, yanan bölgeye yavaş bir şekilde uygulayın. Bu şekilde acıyı dindirecek, hem de iz bırakmayı engelleyecektir.

  Yanma tehlikelerinden birisi de yağ yanıklardır. Yağ yanıklarında diğer bahsettiğimiz yanıklara müdahale şekillerini uygulamamız ve daha sonra doktora gidilmesi gerekir. Yağ yanıklarının izleri plastik cerrahi müdahaleler uygulanarak başarılı sonuçlar alınır.

  Yanık izlerinden kurtulmak için bir diğer doğal yöntem ise, yumurta sarısını siyah haline gelecek kadar, ezerek ve yağsız bir şekilde pişirin. Daha sonra buradan çıkan yağı pamuk yardımı ile yanık yarası olan bölgeye uygulayın. Diğer bir yöntem ise çok büyük derin ve geniş olmayan yanık yaralarında balık yağı ile bölgeye masaj yaparak, yara izi kalmamasına yardımcı olur. Bir diğer tedavi yöntemi de sarı kantaron yağının, yanık yarasının olduğun andan itibaren masaj yapılarak uygulanırsa, fazla yara izi kalmadığı bilinmektedir. 

  Biz diğer yanık türü de kaynar suyun oluşturduğu yaralardır. Bu şekilde oluşan yanık yaralarında özellikle doktor tedavisi gereklidir. Kaynar suyun yol açtığı yanık yaralarında hiç vakit kaybetmeden doktora gidilmesi önerilir. Yanık yaraları müdahale edrken hangi yöntem uygulanırsa uygulansın, en önemli kural yara olan bölgeyi daima temiz tutmalı ve mikrop kapmasını önlenmesi gereklidir. Bu hem hastalık açısından, hem de yaranın iyileşmesi bakımından çok önemlidir.

  Yanık olan bölge vücutta çok geniş bir alanı kapsıyorsa, su gibi yöntemler uygulandıktan sonra, hiç vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerekir. En önemli husus, yapılan müdahale iz kalıp kalmayacağını belirleyen önemli işaretidir. Bundan dolayı bilmediğimiz veya yanlış olan müdahaleyi yapmamak, daha çok fayda sağlar.

  ]]>
  Yüzeysel Yanık Tedavisi https://www.yanik.gen.tr/yuzeysel-yanik-tedavisi.html Tue, 27 Nov 2018 05:01:32 +0000 Yüzeysel yanık tedavisi yanıklara ilk müdahaleyi içerir. Yanık, sıcaklık, ışın, cereyan veya kimyevi maddelere maruz kalma sonucu olarak deri ve deri altı dokularda ortaya gelen bir tür yaralanmadır.  Her çeş Yüzeysel yanık tedavisi yanıklara ilk müdahaleyi içerir. Yanık, sıcaklık, ışın, cereyan veya kimyevi maddelere maruz kalma sonucu olarak deri ve deri altı dokularda ortaya gelen bir tür yaralanmadır. 

  Her çeşitli yanıkta, durum yerinde önce lazım gelen kazazedenin yakıcı ajandan uzaklaştırılarak yanmanın sonlandırılmasıdır. Yanıklara önce müdahalenin ne türlü olması gerektiğini şu şekilde anlatılır: "Haşlanma yanıklarında yanan bölge akan çeşme suyu alt kısmında 10-20 dk tutularak yanma zamanı durdurulur. Islanan tüm elbiseler çıkarılır. Alev yanıklarında birey talihsiz kaza yerinden uzaklaştırılır, açık havaya çıkarılır, soluk alması sağlanır. Yanık yarasına durum yerinde hiçbir ilaç veya madde sürülmez, yara temiz bir örtü ile sarılarak en uzak olmamış aciliyetli birime ulaştırılır. Gelişebilecek ödem sebebiyle yanık bölgesine uzak olmamış yüzük, bilezik, kolye gibi takılar çıkarılmalıdır. Yara temizlendikten ardından yanık derinliği ile ilgili bir saptama yapılır. Tam kalınlıkta olmamış yanıklar başka bir deyişle kısmi kalınlıkta yanıklar belirli bir sürede kendi kendine iyileşirler. I. derece yanıklar 4-7 gün içerisinde ,II. derece yanıklar ise 2-4 haftada iyileşirler. Bu iyileşme çağı içerisinde yanık yarası uyumlu olarak kapatılarak yara harici ortamdan korunur. Başka Bir Deyişle yara uyumlu materyallerle kapanarak kendi kendine iyileşmesi amaçlı uyumlu taban ve vakit hazırlanır. Yüzeysel yanıklarda yanık yarasını daimi bir pansumanla erken dönemde kapatmak en uyumlu yöntemlerden biridir. Şayet yanık sahası küçük ise, hasta emin ve ev hayatı ve etrafı uygunsa hasta evine taburcu edilerek gönderilebilir ve yanık derinliği tam belirlenene veya aşikar olana denli hasta ayaktan tedavi olabilir.  Şayet bu olarak takip edilecekse, hasta haftada en az 2 kez görülmeli, ek olarak hasta kursu, enfeksiyon izlerinin tanınması, sıhhat bilgisi şartlarına uyulması ve beslenme takviyesi dikkate alınmalıdır.  

  Yüzeysel Yanık Tedavisi

  Yanık izi geçer mi

  Yanık şayet derin ise yanık izi kalacaktır. Benzer olarak yanık yüzeysel ise iz olmadan iyileşecektir. Derin bir yanığı iz bırakmadan iyileştirmek olası değildir. Ama derin yanıklar şayet uyumlu tedavi edilmezler ise kabararak ve büzülerek iyileşebilirler. Bunu önlemek olasıdır. El ve boyun gibi katlantılı yerlerde pozisyon veren ateller kullanılmalıdır. Öbür bölgelerde ise silikon detaylı pomatlar ve tabakalar iyileşen yanık bölgesinin kabarmasını önler.  

  Neler yapılmalı-Neler yapılmamalı  

  • Güneş yanığı gibi yüzeysel yanıklar ne sürerseniz sürün bizzat kendine iyileşecek yanıklardır. Yüzeysel yanıklar amaçlı diş macunu ve yoğurt gibi maddelerin yararı veya zararı bulunmaz. Derin yanıklarda ise bu maddeler son derece zarar veren neticeler doğurabilir.
  • Kendi kendine 10 gün içerisinde iyileşecek durumda olan yüzeysel yanıklarda etki bu zamanı en ağrısız ve konforlu tamamlamaktır. Bunun amaçlı yanık bölgesinin yağlı pomatlar ile örtülmesi yeterlidir olacaktır.
  • Ağrıyı gidermek amaçlı yanık bölgesine lokal anestetik içeren pomat veya kremlerin sürülmesi son derece risklidir. Bu maddelerin, bütünlüğü bozulmuş deriden emilimleri kontrolsüz olacağından, en başta kalp ve dolaşım sistemi üstünde negatif neticelere yol açabilirler. Yanık pansumanı yapıldığında hastanın ağrısı azalacaktır.
  • Ağızdan antibiyotik hap kullanımına ezbere başlanmamalıdır. İltihap bulgusu olmadan antibiyotik kullanmak hem bir lüzumsuz hem bir de zararlıdır.
  • Evde ortaya gelen minik haşlanma yanıklarında musluk suyu ile soğutma yaptıktan ardından topikal krem veya pomadlar ile kapalı pansuman inşa etmek yeterlidir olacaktır. Bu ajanlar derinin kuruması ve gerilmesi sebebiyle durumda olan yangıyı ve ağrı hissini hafifletecektir. Hasta Kişiye analjezik verilebilir.
  ]]>
  Ayak Yanığı https://www.yanik.gen.tr/ayak-yanigi.html Tue, 27 Nov 2018 23:26:11 +0000 Ayak Yanığı, Yanık çok zor ve geçmesi kolay olmayan bir yaradır. Yanık kaynar su, kızgın yağ, bir yere sürtünme ya da ateşe direk temas ile oluşur. Yanıklar genel de el ve ayaklar da olur. Bu yanıkların çoğu çocuklar Ayak Yanığı, Yanık çok zor ve geçmesi kolay olmayan bir yaradır. Yanık kaynar su, kızgın yağ, bir yere sürtünme ya da ateşe direk temas ile oluşur. Yanıklar genel de el ve ayaklar da olur. Bu yanıkların çoğu çocuklar da görülür.Yanıklar da ister ayak, ister el, isterse de vücudun herhangi bir yerin de olsun, hafif ya da şiddetli olmasına bakmadan hemen bir doktora gidilmesi gereklidir. Daha sonra daha ciddi sorunlara yol açar.

  Yanıklar derecelerine göre üçe ayrılır,

  Birinci derece yanık: Bu yanık derinin üst kısmın da kızarıklık şeklin de olur. Bu yanık kişinin fazla canını yakmaz, ama yine de bir doktora görülmesin de fayda vardır. Yanık genel de güneş de çok durmadan ve bir yere sürtünme sonucun da olur.

  Ayak Yanığı
  İkinci derece yanık: Derinin üst kısmın da ve derinin alt kısmına kasdar oluşan yanıktır. Kızarıklık ve deri de su toplama şeklin de görülür. Çabuk geçer ama biraz uğraştırır. Bu yanık da iz kalmaz eğer tedavisini doğru yaptırırsanız.

  Üçüncü derece yanık: En zor olan yanık budur. Deri de, derinin altın da, et de ve hatta kemiğe kadar işleyen yanıktır. Deri de renk değişikliğine, doku kaybına ve şiddetli ağrılara yol açar. Tedavi süresi uzun olan bir yanıktır. Yanan bölgede iz kalır, çünkü yanıl çok şiddetli ve derin olduğu için.
  ]]>
  Sıcak Su Yanığına Ne İyi Gelir https://www.yanik.gen.tr/sicak-su-yanigina-ne-iyi-gelir.html Wed, 28 Nov 2018 12:01:59 +0000 Sıcak Su Yanığına Ne İyi Gelir, bu şekilde meydana gelen yanıklarda önemle yapılması gereken ilk şey yanan kısımda bulunan dokuların çok fazla zarar almasını engellemektir. Bu yüzden vücudun her hangi bir bölge Sıcak Su Yanığına Ne İyi Gelir, bu şekilde meydana gelen yanıklarda önemle yapılması gereken ilk şey yanan kısımda bulunan dokuların çok fazla zarar almasını engellemektir. Bu yüzden vücudun her hangi bir bölgesine sıcak su veya cay benzeri her hangi bir sıvı dökülmüş ise ilk yapılacak işlem yanan yeri soğutmak amaçlı soğuk su altında tutmak gerekmektedir. Bu uygulama sayesinde hem yanık acısı hem de ağrı en aza inerek yanan bölgede bulunan diğer dokular zarara uğramayacaktır.

  Sıcak Su Yanığına Ne İyi Gelir

  Yanık Kremleri: Her eczaneden kolaylıkla bulunabilecek yanık kremleri sıcak su yanıkları üzerinde oldukça etkilidir. Özellikle silverdin ismi ile bilinen krem sıcak su yanıkları üzerinde büyük etkiler sağlamaktadır. Şayet yanığın oranı oldukça çok ise yanık kremi yanında mutlaka antibiyotik tedavisi de uygulanmalıdır. Ayrıca antibiyotik içeriğe sahip kremler yanıkları enfeksiyonlara karşı korur. Ayrıca sıcak su yanıklarında madecasol isimli krem yanık tedavisinde iyi etkilere sahiptir.

  Yumurta Akı: Bünyesinin de barındırdığı bileşenler hızla hareket ederek cildin onarılarak yenilenmesinde büyük etkiler sağlar. Bu yüzden yanığın büyüklüğüne göre bir veya iki yumurta akı bir kabın içine alınarak yanığın üzerine sürülür ve yumurta akı yanığın üzerinde kurudukça tekrar sürülmelidir. Yumurta akı sürülen sıcak su yanıkları yumurta akı sayesinde çok çabuk iyileşme sağlayacaktır. Yumurta akı yanığın iyileşmesine fayda sağlamasının yanı sıra yanık vermiş olduğu izler üzerinde de oldukça olumlu etkiler taşıması nedeni ile yanık izi kalmasına engel olur.

  Sıcak Su Yanığına Ne İyi Gelir

  Sabun: Sıcak su yanığında olay meydana geldikten bir günün ardından yanan bölge daha önceden kullanılmamış bir sabun yardımıyla bastırılmadan hafifçe yıkanmalıdır.

  Süt: Evde yaşanan küçük kazalar nedeni ile meydana gelen yanıklar üzerine süt yardımı ile kompres uygulanabilir. Yanan bölgeye yaklaşık yarım saat  kadar veya sütün içine alarak bekletmek faydalı olacaktır. Bu uygulamaya düzenli olarak her gün devam edilerek yıkanan bölge kurulanarak kuru tutulmalıdır.

  E Vitamini Kapsülü: Sıcak su yanıklarında yanan bölgenin daha hızlı iyileşmesini sağlamak ve iz kalmasını önlemek amaçlı E vitamini kapsülü doğrudan yanık üzerine sürülerek uygulanmalıdır.

  Lavanta Yağı: Bu şifalı lavanta yağının özellikle acı giderici etkiler sağladığı herkes tarafından bilinmektedir. Bu yüzden oluşan su yanıklarının çarçabuk iyileşmesinin yanı sıra meydana gelen acı ve ağrıyı da almaktadır. Yanıklar üzerinde lavanta yağı uygulamasından hemen önce yanık bölgesinin sabunlu ılık su yardımıyla mutlaka temizlenmesi gerekmektedir. Eşit miktarlarda lavanta yağı, zeytinyağı ve badem yağı aynı kabın içine alınarak karıştırılarak önceden temizlenmiş yanık bölgeye sürülür ve bu uygulama günde 3 kez düzenli olarak tekrarlanabilir.

  Patates: Sıcak su yanıkları için patates halka halka doğrandıktan sonra yanığın bulunduğu bölgeye dikkatlice yerleştirilir. Patates bünyesinde barındırdığı faydalı bileşenler sayesinde acıyı alarak iyileşmeyi hızlandırmasının yanı sıra yanık izlerinin üzerinde de oldukça etkilidir.

  Aloe Vera: Sıcak su nedeni ile oluşan yanık bölgenin daha kolay iyileşmesine yardımcı olur. Bu uygulama için Aloe vera bitkisinin yaprağı ikiye bölünerek içeriğinde barındırdığı suyu yanığın üzerine sürülür. Bu işlem yanığın acısını en aza indirecektir.

  Mantar: Sıcak su yanıklarının hafiflerinde yanan bölge mantar yardımıyla ovulabilir. Bu uygulama ile ciltte mantar batma hissi verse bile yanıktan dolayı meydana gelen ağrıyı alacağı gibi yanık izleri üzerinde de hafifletici etkilere sahiptir.

  Dip Not: sıcak su yanıklarına karşı kesinlikle yoğurt, salça veya diş macunu sürülmemeli]]> Yanık Su Toplaması https://www.yanik.gen.tr/yanik-su-toplamasi.html Wed, 28 Nov 2018 20:46:11 +0000 Yanık Su Toplaması, Yanık birçok insanın başına gelebilen ve insan hayatını oldukça olumsuz etkileyerek gerekli tedavi uygulanmaz ise ölüm ile sonuçlanabilecek bir vakadır. Yanık ateş ve ısının olduğu her yerde gerçek Yanık Su Toplaması, Yanık birçok insanın başına gelebilen ve insan hayatını oldukça olumsuz etkileyerek gerekli tedavi uygulanmaz ise ölüm ile sonuçlanabilecek bir vakadır. Yanık ateş ve ısının olduğu her yerde gerçekleşebilmektedir. Bu neden ile özellikle çocuklarda yanığa karşı alınacak tedbirler artırılmalıdır. Yanık sonrası su toplaması vücudumuzu bir zırh gibi sarmış olan deride meydana gelmektedir. Güneş yanığı, süt veya sıcak su dökülmesine bağlı su toplama, soba yanğına bağlı olarak ortaya çıkan yanık ve bunun sonucunda deride su toplanması gibi birçok durum vardır ve bu örnekler çoğaltılabilir.


  Vücudumuzun giysisi olan derimiz iki katmandan oluşmaktadır. Bu katmanlardan en üstte bulunan ve dışarıdan gelecek tepkilere karşı koruyan deri katmanında damar ve hücre bulunmaz. İkinci katman ise damarların ve hücrelerin bulunduğu katmandır. Yanık durumunda deride su toplanması bu iki deri arasındaki kısımda meydana gelmektedir. Yanık sonrası oluşan su toplanması genellikle ikinci derece yanıklarda meydana gelmektedir. Hafife alınmaması gereken yanıklar ve yanıklar sonrası toplanan sıvı da rastgele krem veya ilaçlar kullanılmamalıdır. Ayrıca yanık sonrası ortaya çıkan su toplanmalarında su bilinçsiz olarak patlatılmamalıdır bu oldukça sakıncalıdır ve yaranın enfeksiyon kaparak iltihaplanmasına ve kalıcı izlere neden olabilir.

  Yanık Su Toplaması
  Su toplanmış ikinci derece ve daha ileri derece de yanıklarda yanığın derinliğine göre soğuk pres uygulanabilir ancak yara açık ise direk doktor müdahalesi gerekebilir. Su toplanmış yerlerdeki derinin soyulması bu bölgenin enfeksiyon kapmasına ve iltihap toplamasına neden olabilir. Ayrıca doktor denetimi olmadan patlatılan yanık üzerindeki sular ileri dönemlerde deri üzerinde kalıcı hasarların ortaya çıkmasına neden olabilir. Her yanıkta veya su toplanmış her yarada aynı ilaç kullanılmamalıdır. Yanık derecesi ne olursa olsun öncelikle bir hekime başvurulmalıdır.
  ]]>
  Yanık Kaşıntısına Ne İyi Gelir https://www.yanik.gen.tr/yanik-kasintisina-ne-iyi-gelir.html Thu, 29 Nov 2018 19:33:32 +0000 Yanık kaşıntısına ne iyi gelir, Günümüzde bir çok insanlar bazı ağır işlerde çalışanlar var. Ve hayati tehlikeleri yaşamları boyunca sürmeye devam etmektedir. Özellikle iş yerlerinde ve evlerde çıkan yangın sonucu vüc Yanık kaşıntısına ne iyi gelir, Günümüzde bir çok insanlar bazı ağır işlerde çalışanlar var. Ve hayati tehlikeleri yaşamları boyunca sürmeye devam etmektedir. Özellikle iş yerlerinde ve evlerde çıkan yangın sonucu vücutlarında oluşan yanık izlerini, yok etmek hiç de zor değil. Güneş yanığı sadece birkaç gün acı verip sonrasında yok olan bir sorun değildir. Güneş  yanığı ileri dönemlerde çok ciddi bir problemler ortaya çıkan, sağlık açısından önem teşkil eden, bizi önceden tedbir almamızda fayda vardır. Güneş yanığının etrafı kızarıklık ve çevresinde acı verici olaylar  vardır. 

  Yanık Kaşıntısına Ne İyi Gelir
  Acıyı dindirmek için soğuk pansuman iyi gelir. Bunun  yanı sıra yoğurt gibi sürülebilecek kremler vardır veya bitkisel aloe veralı yanık önleyici kremleri de bulunmaktadır. Eğer Yanıklar birinci derecede yanıksa sıvı kaybı ortaya çıktığı için ağızdan alınan sıvı oranının yükseltmekte fayda vardır. Aspirin  çocuklarda özellikle güneş yanığında tehlikelidir.  Asla kullanılamaz kan dolaşımının sulandırıcı ve hızlandırıcı etkisi güneş yanığı ile birleştiğinde tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Yanık  için ilaç içmek cilde yoğurt kıvamında bir kremle nemlendirmek, güneş  yanığına karşı birinci derecede tedavi yöntemidir. Bu  tedavi şekli devam ettiği sürece iki üç gün içerisinde geçecektir. Vücudumuzun kaşınan  bölgesini fazla baskı uygulayarak, oraya zarar verecek  hareketlerden kaçınmak gerekmektedir. Yanık olan yerler genelde geçmeye başladığı vakit kaşıntı olmaya başlar. Ağızdan alınan birtakım ilaçlarla bu sıkıntı giderilebilir. 
  ]]>
  Yanık Yumurta Akı https://www.yanik.gen.tr/yanik-yumurta-aki.html Thu, 29 Nov 2018 20:54:31 +0000 Yanık Yumurta Akı, Yanıklar genellikle ev kazaları ile meydana gelen ve insana en fazla acı veren yaralanma şeklidir. Yanıkların insana verdiği acı aslında derecesine göre değişir. Kaynar su ile oluşan yanık, daha yoğun Yanık Yumurta Akı, Yanıklar genellikle ev kazaları ile meydana gelen ve insana en fazla acı veren yaralanma şeklidir. Yanıkların insana verdiği acı aslında derecesine göre değişir. Kaynar su ile oluşan yanık, daha yoğun olan süt ve çay yanığına göre daha hafif sayılabilir. Bununla birlikte kızgın yağ ile oluşan yanıklar en derin ve ölümle sonuçlanabilecek derecede yanıklar oluşmasına neden olur. Yanık çok ciddi bir yaralanma olayıdır ve bu yüzden yanan bölgeye ilk müdahale yaranın tedavisinde çok büyük öneme sahiptir. Derin yanıklar enfeksiyona açık hale geleceği için bağışıklık sistemini çökertecek enfeksiyona bile neden olabilmektedir.

  Yanığa İlk Müdahale Nasıl Yapılmalıdır

  Yanan bölgemize ilk olarak yapmamız gereken şey, soğuk suya tutmaktır. Eğer yanan bölgenizde çamaşır var ise, suya tutmadan önce kıyafeti çıkartmaya çalışmak çok büyük bir hata olacaktır. Çünkü kıyafet yanmanın etkisi ile deriye yapışacaktır ve siz çamaşırı çıkarırken, çamaşıra yapışan yanmış deriyi de çamaşır ile birlikte söküp alabilirsiniz. bu durumu yaşamamak için çamaşır ile birlikte yani kıyafetin üzerinden su dökmek ve yanan bölgeyi uzunca bir süre suda tutmaktır. Yanığa yapılabilecek ilk müdahale budur. 

  Yanık Yumurta Akı
  Yumurta Akı Yanık Tedavisinde Nasıl Kullanılır

  Yanığa soğuk su ile ilk müdahale yapıldıktan sonra, iki adet yumurta kırılır ve beyazı sarısında ayrılır. Çatal ile güzelce çırpılır. Daha sonra yanan bölgeye bir tabaka halinde sürülür. Bu uygulama yanık izi tamamen kayboluncaya kadar devam edilir. Yumurta beyazı yanığın üzerini film gibi kaplayarak hem yanığın hava ile temasını keserek enfeksiyona karşı korur hemde, içeriğinde bulunan kalojen yapı sayesinde ölü hücreleri yeniler ve dokunun yeniden canlanmasını sağlar. Yumurta akı yanıklarda ne kadar etkili olsa da bazı yanıklar tıbbı müdahale gerektirebilir. Evdeki tedavi yöntemlerinin yanında doktor gözetimi de ihmal edilmemelidir.
  ]]>
  Yanık Yüz https://www.yanik.gen.tr/yanik-yuz.html Fri, 30 Nov 2018 17:49:24 +0000 Yanık Yüz, Yüz vücudun en hassas bölgesidir. Yüzün derileri diğer vücut derilerine göre ince olduğu için en ufak bir darbe de cilt çok zarar görür. Yüz yanığı da cilde iz bırakma olasılığı çok yüksektir. Ateş, sıcak Yanık Yüz, Yüz vücudun en hassas bölgesidir. Yüzün derileri diğer vücut derilerine göre ince olduğu için en ufak bir darbe de cilt çok zarar görür. Yüz yanığı da cilde iz bırakma olasılığı çok yüksektir. Ateş, sıcak su veya güneş yanığı gibi yanıklar yüz yanığına oldukça zarar verir. Tek yüzün yanması biraz zordur pek gözlemlenen bir yanık olmaz. Fakat ateş, güneş yanığı veya sıcak su yanıklarında yüze geldiği zaman yanık olabilir. Yüz yanıklarının yanma derecesine göre tedavi uygulanır. Yanlış bir tedavi yüz de kalıcı bir iz bırakabilir. Yüz yanıkları için tıp her alanda geliştiğinden dolayı birçok yöntem geliştirilmiştir. Estetik, aşılama veya ameliyat ile daha az izin bırakılmamaya çalışılır. 

  Yüz yanıkları çoğunlukla patlamalarda, yangınlarda, güneş kremi sürülmeden güneşlenmeden veya ansızın dökülen sıcak sudan dolayı olabilir. 
  Yüz yanığı olduğu zaman hemen doktora gidilmeli ve yanlış bir müdahale yapılmamalıdır. Yanık ilk olduğu zaman 30 dakika boyunca soğuk su ile pansuman yapılır. Yanıklarda buz veya buzlu su kullanılmaz. Çünkü sıcak bir yaraya birden soğuk bir temas olursa et parçaları buza yapışır ve birden konulduğu için bu sefer buz yanığı oluşur yara daha çok büyür. 30 dakika pansuman yapıldıktan sonra serum yardımıyla cilt temizlenmeye çalışır. Ve yanığın derecesine göre uygun müdahale yapılır. Ama yanığın derecesi ne olursa olsun yanık yarası sargı bezi ile sarılmaz.Yanık Yüz Yara açık olduğu zaman yarada ki et parçaları sargı bezine yapışır kaynar ve sargı bezine yapıştığı için pansuman için çıkardığı zaman çok zorluk çekilir ve çok acı duyulur. Aksi takdir de yanık yeri sarıldığı için yara işlemez aksine daha çok büyür. Yanık yaraları hep açık kalıp ve sık sık pansuman yapılmalıdır. Aynı zaman da yara açık olduğu zaman enfeksiyon kapma riski çok fazladır. O yüzden el sürülmemeli, tozlu ve kirli ortamda durulmamalı ve yaraya dışarıdan herhangi bir tepki uygulanmamalıdır. Doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanımı yapılmamalıdır. İlacın yan etkisi olursa vücut zarar görür ve yara daha çok büyür ve iyileşme süresi uzar.

  ]]>
  Zeytinyağı Yanığa İyi Gelirmi https://www.yanik.gen.tr/zeytinyagi-yaniga-iyi-gelirmi.html Sat, 01 Dec 2018 16:54:37 +0000 Zeytinyağı Yanığa İyi Gelirmi, Zeytin ağacı yazları sıcak ve kurak olan Akdeniz bölgesinde, Marmara bölgesinde ve doğu Karadeniz bölgelerinde yetiştirilir. Uzun ömürlü zahmetli büyüyen ve 400-500 yıl yaşayan diğer Zeytinyağı Yanığa İyi Gelirmi, Zeytin ağacı yazları sıcak ve kurak olan Akdeniz bölgesinde, Marmara bölgesinde ve doğu Karadeniz bölgelerinde yetiştirilir. Uzun ömürlü zahmetli büyüyen ve 400-500 yıl yaşayan diğer adıyla (ölümsüz) bir ağaçtır. Zeytin ağacı sıcaklığı çakıllı kurak toprakları ve besin derecesi yüksek zengin toprakları sever. Kışın ılık ve yağışlı, yazın kuru ve sıcak 500-600 mm yağışı olan yerler zeytin yetiştirmeye el verişlidir. Fidanların dikileceği toprağın tahliller sonucu belirlenen besleyici elementlerin verime uygun olarak hazırlanmalıdır. İyi bir verim almak için ilkbaharda ağaç köklerinin bakımı ve gübreleme işlemi yapılır. Randımanlı zeytin elde etmek için Mayıs başı meyveler olmaya başlangıcında Temuz ayının başlangıcında meyveler renk alırken suya ihtiyaç duyduğu devrelerde sulanmalıdır. Vücudumuzun nasıl suya ihtiyacı varsa iyi bir yağa da ihtiyaç vardır. Asırlar önce zeytinyağı çırparak süpürgeyle toplanarak torbalara konup ayaklarla ezilip yağ çıkarılırdı. Günümüzde ise sarsarak dökülen zeytinleri emici makinelerle toplanarak zeytinyağı elde edilir. En kaliteli yağ sızma yağı olarak bildiğimiz soğuk presten geçirilmiş hiçbir kimyasal işlem görmemiş zeytin yağıdır.

  Zeytin yağının insan vücuduna etkileri: Zeytin yağı içinde bir çok vitamin barındırır. Zeytin yağında bol miktarda E vitamini bulunur E vitamini hücreleri yeniler ve erken yaşlanmayı önler. Kan damarlarını beyin,  karaciğer ve (LDL) kolesterolün vücuda zarar vermesini damar sertliğini önler.

  Zeytinyağı Yanığa İyi Gelirmi

  Zeytin yağında bol miktarda D vitamini bulunmaktadır. D vitamini çocukların gelişimi açısında ve ergenlikte kemiklerin büyüme devresinde sağlıklı güçlü olmasını sağlar. Zeytin yağı insan vücudundaki dokular ve hücrelerin yaşamsal kaynağıdır.  A vitamini açısında da çok zengindir derinin sağlıklı kalmasına sağlıklı güzel bir cilt sağlıklı tırnaklar için vazgeçilmez destekleyici olarak kullanılır. Zeytin ağacının reçinesi, yaprakları, elde edilen zeytin yağı ilaçların yapımında kullanılan doğal maddelerden biridir. Zeytin yağı doğal bir ilaçtır güzellik bakımında saç bakımında sıkça kullanılır. Kalp için en korucu (fenol) adlı bileşen en çok zeytin yağında bulunur. Hayatımızın en önemli yerinde zeytin yağını eksik edilmemelidir. Kalp için zeytin yağı bulunmaz bir altın değerindedir.

  Zeytin yağı ile bal karıştırılıp ikinci derecedeki yanığa sürülünce balla beraber tedavi edici özelliğe sahiptir. E ve K vitamini açısında oldukça zengin olan zeytin yağı yaralı bölgeye hafif masajla ovulursa anti-oksudan açısında çok zengin ve yüksek asit seviyesi sayesinde yara ve yanık izlerinin koyu rengin açılmasına yardımcı olur. Bu tedavileri uygulamadan önce bir hekime baş vurulmalıdır.

  ]]>
  Kol Yanığı https://www.yanik.gen.tr/kol-yanigi.html Sun, 02 Dec 2018 01:52:30 +0000 Kol yanığı, Kolumuz yandı, nasıl bir yanık tedavisi uygulayacağımızı bilmiyorsunuz. Kolumuzun yanığı nasıl oldu, ve ne derecede yandı, öncelikle bunları bilmemiz gerekir, Sonra buna bağlı tedavi şekilleri uygulanır.Sıcak Kol yanığı, Kolumuz yandı, nasıl bir yanık tedavisi uygulayacağımızı bilmiyorsunuz. Kolumuzun yanığı nasıl oldu, ve ne derecede yandı, öncelikle bunları bilmemiz gerekir, Sonra buna bağlı tedavi şekilleri uygulanır.Sıcak su ,alev, kimyasal maddeler,elektrik çarpması gibi olaylarla meydana gelen doku zedelenmesine yanık denir. Insan vücudunun  yüzde  yirmisinden fazlasının yanması hayati tehlike oluştur.Yanıktan dolayı meydana gelen yaralar derinliğine, genişliğine ve büyüklüğüne göre üç grupta incelenir.

  Yanık dereceleri;
  • 1. Derece Kol  Yanıklar ve Tedavi Yöntemleri; Gerginlik, ağrı, kızarıklık var ise derinin bütünlüğü bozulmayıp sadece üst tabakası yanmış ise birinci derece yanık diye sınıflandırılır. İyileşme süreci üç ile yedi gün arasında değişir.Hafif ağrılı olduğundan hafif yanıklar diyede bilinir. Evde tedavi edilebilir. Yanan kolunuzun üzerine soğuk su uygulayıp temizleyin. Buz koyarak soğutunuz. yanık kremi varsa uygulayın kendiliğinden iyileşecektir. sabırla bekleyin. yanık izleri de kalmaz.
  • 2.Derece Kol Yanıklar ve Tedavi Yöntemleri; Gerginlik, kızarıklık, su dolu kesecikler,kılcal damarlar, sinir uçları yanıp derinin üst ve orta tabakası zarar görmüş ise ikinci derece yanıklar diye adlandırılır. Sinirler zarar gördüğü için fazlaca ağrılıdır, yanan bölgede kısmı izler kalabilir. iyileşme süreci iki ile dört hafta arasında değişiklikler gösterebilir. İlk müdahale evde birinci derece yanıklardaki gibi evde uygulanıp, Devamında hastaneye sevki sağlanır. Aksi durumlarda enfeksiyona bağlı üçüncü derece yanık durumuna gelebilir ve cerrahi müdahale gerektirebilir.
  • 3.Derece Kol Yanıkları ve Tedavi Yöntemleri; Deri bütünlüğü tamamıyla bozulmuş, derinin üst orta tabaka yanıp, kemiğe kadar inmiş yanıklardır. Doku ve organlar da kömürleşme görülebilir. Derin izler ve sakatlıkları neden olur. Sinir hücreleri yandığından dolayı çoğu kez ağrı duymaz yanan bölgeden sıvı aktığı da görülür, ve üçüncü sınıf yanıklar diye adlandırılır. İyileşme süreci bir aydan fazla süren yanıklardır. Tedavisi cerrahi müdahale gerektiren yanıklardır. evde fazla bir şey yapılamaz üzerine dokulara yapışmayacak şekilde kapatılarak  acil hastaneye sevki sağlanır.
  Kol Yanığı
  Şimdi kolunuzda oluşan yanmanın hangi boyutta yandığını tespit edebiliriz. ve tedavi yöntemlerini de derecelerine göre belirleyip uygulayabiliriz. Özellikle evde küçük çoçuklarınız var ise çaydanlık, soba ve benzeri tehlike oluşturacak yerlerden uzak tutunuz. 

  ]]>
  4. Derece Yanık https://www.yanik.gen.tr/4.-derece-yanik.html Sun, 02 Dec 2018 20:50:48 +0000 4. Derecede Yanık: Yanık derinin üst yüzeyinin fazla ısıya yada kimyasal bir maddeye maruz kalmasıyla oluşan bir hastalıktır. Yanıklar oluşan yaranın derinliğine göre tedavi edilir. Yanık tedavilerinde sadece yüzeyse 4. Derecede Yanık: Yanık derinin üst yüzeyinin fazla ısıya yada kimyasal bir maddeye maruz kalmasıyla oluşan bir hastalıktır. Yanıklar oluşan yaranın derinliğine göre tedavi edilir. Yanık tedavilerinde sadece yüzeysel olanları evde tedavi edilebilir. Onun dışındaki yanıklarda mutlaka doktora gidilmelidir. Eğer doktora gidilmezse vücutta izler kalabilir. Buda insanı görsel açıdan strese sokar ve zamanla psikolojik bozukluklara neden olabilir. 4. derecede yanık, yanık türlerinin arasında en geç iyileşme gösteren ve vücudun en çok etkilendiği yakın türüdür. 4. derecede yanıklarda derinin tamamı ve kemikler zarar görür. Mutlaka 4. derecede yanıklarda doktora gidilmelidir. Doktora gidilmezse yara çok açık olduğu için enfeksiyonu çabuk kapar. Ve vücutta iyileşmesi zor hasarlara sebep olabilir. 

  4. derece yanıklarda doktora gidene kadar yandığı andan itibaren yaranın üzerini ıslak ve temiz bir bezle kapatmak yanığın acısını alacaktır ve enfeksiyon kapmasını engelleyecektir. Yanık bölge üzerinde şiddetli yanmadan dolayı kabarcık oluşacaktır. Bu kabarcıklar kesinlikle patlatılmamalıdır. Eğer patlatılırsa vücutta iz kalabilir. Yanık bölge derin yaralandığı için yara üzerine herhangi bir şey sürülmemeli ve herhangi bir işlem yapılmamalıdır. 4. Derece Yanık4. derecede yanıklarda iyileşme görülmeye başladıktan sonra yara üzeri kabuklanmaya başlarsa bu kabuklar kaldırılmamalıdır. Yanan bölge eğer bir kol yada bir bacaksa 4. derecede yanıklardan kemiklerde etkilendiği için yanık bölge kapanmaya başladıktan sonra koldaysa kol bacaktaysa bacak egzersizleri yapılmalıdır. Çünkü yanan bölgede kaslarda hareketsizleşme olabilir. Yanık bölgeyi zorlamadan bu egzersizler yapılmazsa kolda yada bacakta hissizleşme olabilir. Buda ilerleyen zamanlarda koldaki hissin kaybolmasına neden olabilir. 4. derece yanıklarda doktorun söylediği zamanlarda mutlaka pansumana gidilmelidir. Doktorun dışında evde pansuman yapılmamalıdır. Kullanılan pansuman ürünleri temiz olmazsa vücut tekrardan enfeksiyon kapabilir.
  ]]>
  Çay Yanığına Ne İyi Gelir https://www.yanik.gen.tr/cay-yanigina-ne-iyi-gelir.html Mon, 03 Dec 2018 17:32:58 +0000 Çay yanığına ne iyi gelir, Görünmez kazalar, ihmaller, anlık küçük dikkatsizlikler sonucun da insanlar kaynar çayları üzerine ya da vücudunun her hangi bir bölümüne dökebilirler. Bu dökme sonucun da cilt yanar ve ağrımaya Çay yanığına ne iyi gelir, Görünmez kazalar, ihmaller, anlık küçük dikkatsizlikler sonucun da insanlar kaynar çayları üzerine ya da vücudunun her hangi bir bölümüne dökebilirler. Bu dökme sonucun da cilt yanar ve ağrımaya başlar eğer önlemi alınmaz ise bu ağrı artabilir hatta daha sonraları dökülen yer de yanık izi kalabilir. Ani bir çay dökülmesinde yapılacak olan bazı önlemler vardır bunlar sayesin de hem ağrı azalır hem de dökülmeyle meydana gelecek olan izin oluşumu önlenir. Ülkemizde çay tüketimi oldukça sevildiği için en fazla kullanılan içecektir. Bu sebepten dolayı da en fazla yanma sebepleri de çay dökülmesi sonucu olan yanıklardır. Özellikle ufak çocukların merakı yüzünden çokça yanmaya maruz kalmışlardır. Bu sebepten çocuklar varken çay tüketimine dikkat edilmeli ancak yine de bir kaza sonucu olmuşsa hemen evde yapılacak kürler ve bazı şeylerle yanık acısı durdurulabilir. Evde yapacağınız bazı önlemlerden bahsedelim; 
  • Bir çay kaşığı tuz ile bir tatlı kaşığı zeytinyağı karıştırılarak kremsi hale getirilir ve yanan bölgeye sürülür. Bir süre yara üzerin de bekleterek acının       azalmasına ve ilerde oluşacak izlere karşı önlem alabilirsiniz.
  • Bir miktar kına bir miktar su ile kaynatılır ve ortaya çıkan karışım yanan cilde sürülür. Üzerinde kalan karışım ile acı diner.
  • Bir adet salatalık dilimlenip yaranın üzerine konulursa yaranın acısı hafifler ve iz kalma riski azalır.
  • Yanan bölüme susam yağı sürerek acısını dindirir ve iz kalmasını önler.
  • Yanmış olan cilde bir pamuk yardımı ile sirke sürebilirsiniz bu da oldukça yararlı olacaktır.
  • Şap ile tuz eşit miktar da alınarak daha önceden kaynatılmış su da karıştırılarak eritilir ve bu karışım ile yanan bölüme pansuman yapılır.
  • Ebegümeci yaprağı ve zeytin merhem haline getirilerek bir karışım haline getirilir ve yanıkların üzerine sürülür.
  • Hava cıva ve zeytin yağı karıştırılarak kremsi bir hale getirilir ve yanan bölümlere sürülerek yaranın üstün de bekletilir.
  • Susam kökü kaynatılarak elde edilen su ile yanık bölgesine sürülerek üstünde bekletilir.
  • 50 gram kilermeni ve 80 gram sirke karıştırılarak bir karışım meydana getirilir ve bu karışım yanık bölgesine sürülür.
  • Kişniş suyu ile bir miktar kına karıştırılarak kremsi hale getirilir ve yanık bölgesine sürülür.
  • Pazı yaprakları az bir süre pişirilir ve yanan bölgenin üzerine yaprakları konulur.
  • Günlük tozu yaranın üzerine pudra sürer gibi konulur.
  • Lahana ile yumurta akı karıştırılarak krem haline getirilir ve yanık bölgesine sürülür.
  Çay Yanığına Ne İyi GelirKeten tohumu kaynatılarak bir karışım elde edilir ve elde edilen karışıma temiz bir tülbent batırılarak yaranın üstüne pansuman yapılır. Bu bitkisel karışımlar yanan bölgenin üzerine sürüldüğü zaman hem yanıktan dolayı olan acının hafiflemesini sağlar hem de yanıktan sonra oluşacak olan izlerin oluşmaması için bir önlem olarak kullanılır. Yukarı da saymış olduğumuz karışımların hepsi bitkisel olduğu için hiç bir zarar vermeyecektir herkes bu tür durumlar da gönül rahatlığı ile kullanabilir. Ancak yanık bölgesi çok yanmış ise ve bu tür müdahaleler yetersiz kalır ise hemen doktora gidilerek doktor gözetimi altın da tedavisi yapılmalıdır. Eğer bu tür durumlarda doktor müdahalesi gecikirse istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Yanan yerde ilerleyen zamanlarda geçmeyecek izlerin kalmaması için hemen müdahale edilmesi gereklidir.
  ]]>
  Yanık İlaçları https://www.yanik.gen.tr/yanik-ilaclari.html Tue, 04 Dec 2018 03:29:10 +0000 Yanık İlaçları,Yanıklar farklı farklı sebeplerden oluşabilmektedir. Bunlardan bazıları güneş yanığı, elektrik çarpması yanığı,  sıcak su yanığı, kimyasal maddelere maruz kalma yanığıdır.  Günümüz dikkatsizli Yanık İlaçları,Yanıklar farklı farklı sebeplerden oluşabilmektedir. Bunlardan bazıları güneş yanığı, elektrik çarpması yanığı,  sıcak su yanığı, kimyasal maddelere maruz kalma yanığıdır.  Günümüz dikkatsizliklerinden kaynaklı ve sıklıkla oluşabilen yanıklar kendi hayati sorunlara  yol açabilme söz konusu da yaratabilir. En ölümcül durumlardan biriside ısıya daha fazla maruz kalan yanıklardır ve mutlaka doktor gözetiminde olmalıdırlar. Bu tür yanıklarda deride çekilme kuruma meydana gelmektedir. Isı miktarı çok yüksek yani, kaynamakta olan sularda veya alevli yanan ateşe maruz kalmış yanıklarda tedavisi biraz daha güç olan bir süreç geçirilmektedir. Her şeyden en önemlisi de yanığa yapılabilecek ilk müdahale yanan bölgeyi hemen soğuk su altına tutmak ve sonrasında en yakın sağlık kuruşlarına başvurmaktır. Ağrı yapar cildi kurutur ve iyileşmesi fazla uzun sürmemesi için doktorların verdiği ilaçların yanı sıra bitkisel yönlü de çaresi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir

  Bitkisel Yanık  İlaçları,

  • Yanık tedavisinde ezilmiş lahana yapraklarıyla,  yumurta akını karıştırıp elde ettiğimiz karışımdan lapa haline getirip yanık olan bölgelere sürelim.
  • Soğan, sarımsak, pırasa gibi bitkiler yanık tedavisinde herhangi birini lapa haine getirip yaraya sürülür.
  • Bir bardak kaynar suya bir avuç kuşburnu çiçeğiyle birlikte suda on dakika dinlendirilir daha sonra suyu süzülüp,  yanık olan yere peçete yada sargı beziyle pansuman edilir. 
  • Bir bardak kaynar suya, bir miktar susam yağı, karıştırılıp yanan bölgeye sürülmesi de yarayı çok çabuk iyileşir hale getirir.

  Yanığa birebir gelen bir diğer uygulama da tabiri caizse (koca karı) ilaçlarıdır. Daha öncesinden beri çok denenmiş ve iyi sonuçlar elde edilmiştir. Kullanıldıktan bir süre sonra yanıktan geriye hiçbir iz kalmayacaktır.

  Yanık İlaçları

  Kocakarı Yanık İlaçları,

  15 adet yumurta sarısı 1 adet margarin (sana yağı)Yağ kısık ateşte eritilir. Yumurta sarıları içerisine eklenir ve pembeleşinceye kadar sürekli karıştırılır. Koyulaşınca ince süzgeçten geçirilir. Sıvı olan kısmı yanık olan yere sürülür. Artan karışım uzun süreli saklanır ve daha sonra tekrar kullanılabilir. Ayrıca eczanelerde satılan (SARI SU) denilen yanık ilacı da yaraya iyi gelmektedir. 

  ]]>
  Gece Yanığı https://www.yanik.gen.tr/gece-yanigi.html Tue, 04 Dec 2018 04:34:29 +0000 Gece Yanığı, su çiçeği çıkarmış olan bir bireyde, çeşitli yaşlarda ve cinsiyet ayrımı yapmaksızın ortaya çıkabilmekte olan, cilt hastalığı gibi görünse de aslında iç hastalığa bağlı olarak seyri iz Gece Yanığı, su çiçeği çıkarmış olan bir bireyde, çeşitli yaşlarda ve cinsiyet ayrımı yapmaksızın ortaya çıkabilmekte olan, cilt hastalığı gibi görünse de aslında iç hastalığa bağlı olarak seyri izlenen, bağışıklık sistemindeki çöküşlerden kaynaklı hastalıktır. Tıptaki diğer adı ise zona olan bu hastalığın temelini Herper Zoster diye adlandırılan, su çiçeği virüsü oluşturmaktadır. Bu virüs, sinir ve sinir köklerinde aktif olmayan bir şekilde yaşamını sürdürmekte olup aktifleşme döneminde ortaya, halk arasında gece yanığı dediğimiz zona hastalığı çıkar. Herper zoster virüsünü aktive eden nedenler tam olarak bilinmemekte olup, bilinen nedenleri stres, üzüntü, birden değişmiş olan beslenme düzeni ve benzeri nedenlerden kaynaklanmakta olduğu uzmanlar tarafından belirtilmiştir. Gece yanığı hastalığının yaşı ve cinsiyeti yoktur. Genellikle daha önce su çiçeği geçirmiş olanlar, 50 yaş üzeri insanlar ve hatta çocuklar bile bu duruma maruz kalabilir. Herhangi bir neden ile bağışıklık sistemi çökmüş olan bir kişi, kendini bir anda gece yanığı durumunun içerisinde bulabilmektedir. Bağışıklık sisteminin zayıfladığı bir takım hastalıklardan kaynaklı da gece yanığı hastalığı devreye girebilmektedir. Bu hastalıkların en başında lösemi, AIDS, lenfoma gelmektedir.

  Gece Yanığı

  Gece Yanığı Belirtileri

  Gece yanığının ilk belirtileri, derinin belli bir bölgesinde yanma, batma tarzında ağrı ve aşırı hassasiyet artışı ile başlamakta olan duyarlılık durumlarıdır. Bu ağrı, gece yanığı döküntülerinin gelişmesinden 2-3 gün önce döküntü alanında başlamaktadır. Bu evrede yoğun baş ağrıları ve yüksek ateş durumu da yaşanabilmektedir. Bu oluşum bölgesinde, kızarıklıklar ve küme halinde içerisi su dolmaya başlayan kabarcıklar oluşmaya başlamaktadır. Bu kabarcıklar 2-3 hafta kadar sürer. Bu kabarcıklar koyu renkli kanla dolar, sonra kabuklanır ve iyileşmeye başlar. Ağrı daha uzun süre sürebilir. Nadir olarak döküntü hiç görülmemeksizin de ağrı olabilir.

  Gece Yanığı Tedavisi

  Gece yanığı hastalığı genellikle 2-3 hafta sonra kendiliğinden iyileşmektedir. Eğer erken teşhis edilir ise verilen ilaçlar sayesinde bu durum baskılanarak daha kısa sürede kontrol altına alınılabilir. Erken teşhis olamadı ise ağrı kesiciler sayesinde içten, soğuk pansumanlar sayesinde dıştan müdahalesi hastaya yardımcı olacaktır. Gece yanığı hastalığı, daha önce su çiçeği hastalığı geçirmemiş olan birine bulaşabilmektedir. Bu nedenle seyir halindeki hastaların daha önce su çiçeği geçirmemiş kişi veya kişilerden uzak durması önerilmektedir.

  ]]>
  Ağda Yanığı https://www.yanik.gen.tr/agda-yanigi.html Tue, 04 Dec 2018 21:35:30 +0000 Ağda Yanığı, Ağda, geçmişten bu yana özellikle kadınların istenmeyen tüylerden kurtulmak için uyguladıkları kıvamlı, yapışkansı ve her türlü bedensel tüylenme olan  bölgeler için kullanılabilen bir karışımdır. E Ağda Yanığı, Ağda, geçmişten bu yana özellikle kadınların istenmeyen tüylerden kurtulmak için uyguladıkları kıvamlı, yapışkansı ve her türlü bedensel tüylenme olan  bölgeler için kullanılabilen bir karışımdır. Eski dönemlerde bayanlar ağdayı evlerinde yapmaktalar. Ağda karışımı içerisinde şeker,su ve limon suyu yada limon tuzu mevcuttur. Halen evde yapılabilmekte olmasının yanı sıra çeşitli kozmetik firmaların üretmiş olduğu aynı içerikli bir çok ağda hazır halde satışa sunulmaktadır. Ağda uygulaması, sıcak haldeki ağdayı mermer yüzeye döküp, bir müddet soğumasını bekleyip daha sonra temiz bir bez yardımı ile tabaka halinde alınması gereken tüylü alana sürülüp, kısa süre ağdanın tüylere yapışmasını bekledikten sonra tüyün çıkış yönüne göre hızlıca çekilmesi ile uygulama gerçekleştirilmekte ve işlem tamamlanmaktadır. 

  Günümüzde en çok tercih edilen ağda türü, sir ağda diye isimlendirilen içerisinde şeker bulunmayan ağda türüdür. Sir ağdaların bulunduğu konserveler ısıtıcı ünitesinde gereken ısıya getirilerek ahşap bir spatula ile tüylü alana sürülerek,üzerine ince bir kağıt- bez karışımı olan ağda bezi yapıştırılır ve hızlı bir şekilde tek hamlede çekilerek işlem, bölgede tüy bitene kadar tekrarlanarak gerçekleşir. Ancak herkesin cilt türü ağda veya sir ağda işlem ısısına aynı tepkiyi vermemektedir. Bu yüzden kimi işlemciler veya işlemcilerin, ağdanın uygulandığı bölgede yanma olayından çok şikayetçi olduğunu vurgulayabiliriz. Ağda yanığı, bölgesel uygulama yerlerine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; koltuk altı bölgesindeki tüyler için uygulanan ağda veya sir ağda karışımının uygulama ısısına, aynı kişi bacak bölgesi işleminde yanarak sorun yaşayabilmektedir. Fakat kişide ağda yanığı hangi bölgesinde olursa olsun hafif yanıklardan zorlu yanık  boyutuna kadar ilerlemektedir. Ağda yanığı her daim acı vermeyebilir, işlem sonrasında ağda ısı durumundan dolayı yanma hissi oluşmadan, cilt yanmasından dolayı bir takım lekelenmeler olabilir.

  Ağda Yanığı
  Ağda yanığı oluşan bölgenin iyileşme sürecinde yanık evresine ve cilt tipine göre dermatolojik ilaçlar kullanılabilir. Lekelenmeler içinde pigment düzenleyici kremlerin yanı sıra bitkisel bir deha olan kırmızı kantaron yağı uygulanabilir. Kırmızı kantaron yağı hem yanığa hemde yanık lekesine inanılmaz iyi bir çözümdür. Fakat ağda yanığı durumlarında hekime görünmekte fayda vardır.
  ]]>
  Güneş Yanıkları İçin Maske https://www.yanik.gen.tr/gunes-yaniklari-icin-maske.html Wed, 05 Dec 2018 17:08:22 +0000 Güneş yanıkları için maske, Güneş yanıkları ve güneş lekeleri yazın sıcak aylarda güneşle bire bir ve uzun süre temas edince oluşan yanıklardır. Özellikle serinlemek için denize girip tuzlu suyun vücudumuzda bıraktığ Güneş yanıkları için maske, Güneş yanıkları ve güneş lekeleri yazın sıcak aylarda güneşle bire bir ve uzun süre temas edince oluşan yanıklardır. Özellikle serinlemek için denize girip tuzlu suyun vücudumuzda bıraktığı tuzla birlik de güneşlenmek için uzandığımız şen zonklar da oluşur güneş yanığı. Veya dışarıda güneş alında çalışmak zorunda olan kişilerde gün geçtikçe oluşan yanıklardır. Bu yanıklar ilk başta kırmızı ve tahriş olmuş şeklindedir neredeyse dokunamayacak kadar acı duyarsınız ve vücudunuzdaki güneş yanığı olan bölgelere kıyafetlerin bile sürtmesini istemezsiniz. Zamanla bu yanıkların acısı geçer kızarıklık da silinir fakat çeşitli açıklı koyulu lekeler bırakır kimi lekeler iridir kimide ben gibi görünen küçük lekelerdir. Güneş yanığı için bir çok maske denenmiştir. Fakat her zaman olduğu gibi en sağlıklısı doğal olan maskelerdir. Doğada bizler için ger türlü şifa kaynağı bulunmaktadır önemli olan bunları araştırıp doğru yerde kullanmaktır. 

  Güneş yanıkları için maske evde yapabiliriz bu hem doğal hemde yan etkileri olmayan maskeler peeling yapabilir ve uygulaya biliriz. Örneğin hafif güneş yanıkları için bir adet yumurtanın akına bir adet buruşuk olmayan suyunu çekmemiş taze salatalık rendeleyip yüzünüze sürebilirsiniz. Fakat bu o anki yanma hissini ve kızarıklığı alacaktır. Güneş yanığından meydana gelecek lekeleri gidermez. Kalıcı güneş yanıkları için peeling yaparak sürülen ve ciltte bekleyip kuruyan maskeler daha  iyi bir çözümdür. Güneş yanıkları için çeşitli alternatif uygulamalar gerçekleştirilirdi bunlardan birisi de yanık olan yere diş macunu sürmek yoğurt sürmek gibi tamamen yanlış. özellikle diş macunu yanık olan bölgeyi iyice tahriş edecektir. Daha öncede belirttiğim gibi salatalık ve yumurta akı ile hazırlanmış maskeyi uygulayıp 15 20 dk sonra yıkayabilirsiniz eğer güneş yanığı ciddi derecede ise mutlaka bir doktora baş vurmalısınız.
   Güneş Yanıkları İçin Maske
  Güneş yanığı için maske:
  • 4 adet golden elma,
  • 8 adet olgun kayısı,
  • 1 dilim kavun,
  • 1 yemek kaşığı süt,
  • 1 yumurta akı,
  • 2 bardak su,
  Hazırlanışı: Öncelikle dört adet elmanın kabuklarını derin bir şekilde soyuyoruz. Maske için elma yerine kabuklarını kullanıyoruz. İki bardak su ile kabukları 10 dk kaynatıyoruz. Ardından olgunlaşmış kayısıların damarlarını alıp kabuklarını soyuyoruz. Kayısıları elmaların içine atıp bir dilim kavunun yumuşak kısmını yanı kabuğuna yakın sert kısmı hariç elma kabuklarının içine katıyoruz. Bir yemek kaşığı sütü de ilave ettikten sonra blender ile çırpıp soğutuyoruz. Soğuyan karışıma bir adet yumurta akını ilave edip tekrar çırpıyoruz. Daha sonra hazırladığımız maskeyi güneş yanığı olan bölgeye peeling yaparak sürüyoruz ve cildimizde kuruyup çatlayıncaya kadar bekletiyoruz. Daha sonra aynı şekilde ovalayarak yıkıyoruz. Hazırladığımız maskeden arta kalanı bu kalıplarına doldurup buzluğa koyabilirsiniz. Gün içinde sabah kalkınca ve akşam yatmadan önce bir kalıp maske alıp cildimize uyguluyoruz buz olduğu için hem cildimizi diri tutacaktır hemde peeling yapıldığı için cildi yenileyip yanıkları yok edecektir. Buzu cildimize sürdükçe eriyor zaten buz kalıbında donan maskeyi de aynı şekilde bekletip yıkıyoruz. Bu maskeyi en az 10 ay kullanmalısınız değil yanıklar lekeler dahi yok olacaktır. Cildiniz normalden daha hassas ise günde 1 defa yapmanızı tavsiye ediyoruz.
  ]]>
  Yanık https://www.yanik.gen.tr/yanik.html Thu, 06 Dec 2018 11:23:48 +0000 Yanık, yanık ısı, elektrik çarpması, kimyasal madde etkileşimleri, sürtünme sonucu oluşan ve vücutta acı ve sızıya sebep olan bir yaralanma çeşididir. Yanıklar şiddetine göre gruplara ayrılır. Yüzeyde meydana gelen yanık Yanık, yanık ısı, elektrik çarpması, kimyasal madde etkileşimleri, sürtünme sonucu oluşan ve vücutta acı ve sızıya sebep olan bir yaralanma çeşididir. Yanıklar şiddetine göre gruplara ayrılır. Yüzeyde meydana gelen yanıklar birinci derece yanıklar iken derinleştikçe ikinci derece üçüncü derece şeklinde sınıflandırılır. Dördüncü derece yanık son basamaktır ve kas ve kemik dokularına kadar zedelenen ve yanan yanıklar bu grupta incelenir. Yanıklarda tedavi şekli yanığın derecesine göre değişir. Yüzeyde meydana gelen birinci derece yanıklarda ağrı kesiciler yardımı ile tedavi edilirken çok daha derin olan yanıklar özel yanık merkezlerinde tedavi edilir. Yanık oluştuğu Zaman genellikle hepimizde alışkanlık haline gelmiştir soğuğa tutarız bu bir süreliğine acıyı hafifletir ve yara oluşumunu engeller. Fakat uzun süre soğuk da kalmak vücut ısısının düşmesine sebep olacaktır. Yüzeysel yanıklarda iki üç gün süren bir acı hissi vardır ve ardından deri soyulmaya başlar. Şiddetli yanıklarda ise gerginlik ve bası hissedilir. Yüzeysel olan yanıklar kırmızı bir renge sahipken daha şiddetli yanıklar pembe, beyaz ve siyah yaralara sebep olacaktır. 

  Yanık
  Yanık türleri, 
  Elektrik yanığı, elektrik yanıkları alt dokulara kadar zarar veren yanık türüdür. Elektrik yanığı yaşayan kişinin rahat nefes almasını sağlayın. Yanığı steril gazlı bez ile kapatıp derhal bir acil yardım merkezine başvurun.

  Kimyasal yanık, deri ile temas ederek yanına sebep olacak kimyasal maddeler sonucunda oluşan yanık türüdür. Bu durumda ince bir şekilde akan su ile kimyasal maddenin bulaştığı yerleri yıkayın ve acil yardım kuruluşuna haber verin.

  Isı yanıkları, ısı yanıkları alev, ateş, güneş ve radyasyon kaynaklı yanıklardır. Yanık birinci derece ise soğuk suya koyun ve temiz kuru bir bezle kapatın. Ağrı kesici kullanarak tedavi edilebilir. İkinci derecede yine soğuk suya daldırılabilir soğuk bez ile korunabilir ve yanık kalp hizasından yukarıda tutulur. Üçüncü derecede ise suya tutulmadan direk acil yardıma başvurulur. 
  ]]>
  Güneş Yanıkları Nasıl Geçer https://www.yanik.gen.tr/gunes-yaniklari-nasil-gecer.html Thu, 06 Dec 2018 11:43:59 +0000 Güneş Yanıkları Nasıl Geçer, Yaz aylarında güneşin kendini göstermesiyle güneşin zararlı  ışınları insan vücuduna ciddi anlamda zarar verebilmektedir. Güneşin zararlı etkilerinden korunmanın bir çok yolu mevcuttur Güneş Yanıkları Nasıl Geçer, Yaz aylarında güneşin kendini göstermesiyle güneşin zararlı  ışınları insan vücuduna ciddi anlamda zarar verebilmektedir. Güneşin zararlı etkilerinden korunmanın bir çok yolu mevcuttur ancak iş işten geçtikten sonra güneşin vücuda zarar verici düzeyde yanıklar oluşturduğu dönemde bir kısım pratik yollarla tedavi sağlana bilinmektedir. Yaz aylarında tatilcilerin aşırı derecede güneş altında kalması kişinin tatilini berbat edebilir. Hakeza yaz aylarında güneş altında mevsimlik olarak çalışan işçilerin güneş çarpması ve yanıklara karşı pratik çözümlerle yanık ve çarpmaları engelleye bilmektedirler. İnsan vücudu güneşin zararlı ışınlarından kurtulması için melanin adı verilen doğal bir madde ile koruna bilmektedir. Bu madde sayesinde güneşin zararlı ışınlar abosbe ederek kısmen cildimizi koruyabilmektedir. Bu madde esmer tenli kişilerde daha fazla bulunmasından ötürü güneşin zararlı ışınlarından daha fazla korunmaktadırlar ancak beyaz tenli kişiler güneş ışınlarından daha etkilenmektedir. Hatta tenleri ilk etapta kızarırken ilerleyen zamanda koyulaşarak deride döküntüler olduğu dahi gözlemlenmiştir.

  Güneş ışınlarına maruz kalan bir bireyde 1-5 saat içerisinde maruz kaldıkları sıcaklık kendisini gösterir. Güneş yanına maruz kalan bir bireyde hafif kızarıklıklar ve deriye dokununca ortaya çıkan acı hissiyle birlikte su toplanması gözlenebilmektedir.her ne kadar koruyucu güneş kremleri bu yanıkları azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmış ise de vücuda sürülen kremlerde bulunan kimyasal maddelerden ötürü vücudun anatomik yapısında bozulmalar olabilmektedir.

  Güneş Yanıkları Nasıl Geçer

  Güneş yanıklarına maruz kalan birinin kısa zaman içerisinde iyileşmesi için ılık su ile duş almak bölgesel sızılara ve yanıklara iyi gelmektedir. Lavanta esintisi yağlar sıcaklığı düşüreceğinden etkiye sahip olmakla iltihap oluşumun engellemektedir. Güneş yanıklarına ciddi anlamda maruz kalan birinde su toplamaması açısından ekinezya çayı aktarlar tarafından önerilmektedir. Hakeza güneş yağının maruz olduğu bölgelere dilimlenmiş salatılık gezdirilmesi rahatlatıcı etki göstermektedir. Halk arasında yaygın olarak poşet buz doldurarak soğuğun yanık olan bölgesel olarak uygulanması vücudun rahatlanmasına sebebiyet vermektedir. 

  ]]>
  Kimyasal Yanık https://www.yanik.gen.tr/kimyasal-yanik.html Fri, 07 Dec 2018 06:19:37 +0000 Kimyasal Yanık, Organizmanın bölgesel olarak ısı, elektrik, radyasyon ve yanıcı, yakıcı bir materyalle temas etmesi sonucu cilt üzerinde oluşan doku hasarına yanık denir. Sadece cildin üst kısmını etkileyen yanıklar Kimyasal Yanık, Organizmanın bölgesel olarak ısı, elektrik, radyasyon ve yanıcı, yakıcı bir materyalle temas etmesi sonucu cilt üzerinde oluşan doku hasarına yanık denir. Sadece cildin üst kısmını etkileyen yanıklar üsten veya birinci derece yanık olarak isimlendirilmektedir. Yanık herhangi alt katmanlara da nüfuz etiğinde, kısmi büyüklükte yanık ya da ikinci derece yanık olarak isimlendirilir. Tam kalınlıkta veya üçüncü derece yanıklarda, yara cildin bütün kısımlarına geçmiş olur. Dördüncü derece yanıkta ise yara ek olarak kas ya da kemik gibi daha derinden dokuları da etkiler.Günlük yaşamımızda birden fazla tehlikeli kimyasal madde ile beraber yaşıyoruz. Günlük etkinliklerimizde her hangi birinde bu tehlike yaratan maddelerle kendimizi yaralayabiliriz.

  Hepimiz bu kimyasallarla bir yerden duymuşuzdur ya da karşılaşmışızdır. Bu kimyasalları şu şekilde gruplandırabiliriz: alkali olanlar,organik bileşikler ve asitler biçiminde. Alkali türünde olan maddeler karbonatlar, kostik sodalar olup endüstri tipi temizleyiciler, fertilize eden ürünler, kanalları temizlemek için ve soba temizlemek için kullanılan temizleyici maddelerin içerisinde bulunurlar. Alkali maddeler çimento ve harç içerisinde mühim miktarda bulunurlar. Banyoda yer alan temizleyici maddeler ve kir çıkarıcılar içerisinde bulunurlar. Bundan başka olarak yüzme havuzunun  suyunu temizlemek için kullanılan temizleyiciler ve arıtmak için kullanılan kimyasallar içerisinde de bulunurlar. 

  Kimyasal Yanık
  Asitler bilindiği gibi asit solüsyonlardır. Organik bileşikler hem dokundukları alanda  hasar yaparlar hem de sistematik tesir gösterirler. Fenol ve  petrol gibi maddeler bu çeşit kimyasallardır.Kimyasal hasarın önemi kimyasal ajanın türü, odaklanması, hacmi ve dokunma süresi ile doğru orantılıdır. Ancak zaman etkeni her zaman hasarla doğrudan ilişkilidir. Kimyasal ajan hastalanan kişinin üstünde olduğu müddetçe verdiği zarar devam eder. Bunun için kimyasal ajanı doğru biçimde ve zamanda hastadan uzak tutmak çok mühimdir. Uzak tutarken yardımcı olan kişilerin yaralanma riski çok fazladır. En ufak dokunma ile bile kolaylıkla yaralanabilirler.

  Yaralanmaya sebep olan kimyasal ajanların çok azının içinde antidot vardır. Fakat kimyasal maddelerden hangisi olursa olsun ilk yardımda kimyasalların bulaştığı giysilerin çıkarılması ve zarar gören vücut alanının kimyasal tozlardan fırça ile temizlenmesidir. Ardında hemen çok su ile yıkama yapmalıyız. Suyun yerini konulacak daha tesirli ve bütçeye uygun bir seçenek yoktur. Solüsyon değil toz kimyasallar ile meydana gelen kazalar sonucu oluşan yaralanmalarda ilk başta toz kimyasallar fırça ile yok edilmelidir.  Fırçalanma yapmadan su ile dokunma olursa, ilk dokunma ile temas eden su tozlarla karışarak kimyasalı toz halinden solüsyon haline dönüştürür ve daha fazla bölgeye dağılan kimyasal daha çok  bölgede  temas imkanı bulur ve daha çok bölgede zarar oluşturur.

  Bu sebeple ilk başta tozlar uzak tutulur, ardından çok su ile birden uzak tutulur. Spesifik antidotunu bulmak için zaman kaybı yaşanmamalı, su çok fazla kullanılmalıdır. Su ile dokunmada da meydana ısı çıkabilir. Bu sebeple su hem çok olmalı hem de dökülüp gitmeli ve böylece fazla ısı meydana gelmesine ve zamanının uzun olmasına dikkat edilmelidir. Şart olarak su ile yıkama yaptığınızda yaralının ağrı ve yanma hissinin ortadan yok edilene kadar işleme devam edilmelidir. Alkali maddeler asitlerden ayrı olarak doku proteinleri ile iç içe geçerler ve bu sebeple daha fazla su ile yıkama yaparak etkisinin azaltılması sağlanmalı ve madde seyreltilmeli.

  Kısacası kimyasal yanıklar deri veya gözler asitler veya bazlar  gibi irritanlarla karşılaştığında oluşur. Deri ile temas eden kimyasal maddeler deri üstünde  ya da vücut içerisinde bir reaksiyona sebep olabilir. Kimyasal maddeler eğer ağız ile yutulursa kimyasal yanıkla]]> Yanık Ameliyatları https://www.yanik.gen.tr/yanik-ameliyatlari.html Fri, 07 Dec 2018 13:34:25 +0000 Yanık Ameliyatları, Yanık kazaları geçiren çoğu kişi biran önce yanıkların iyileşmesini veya tamamen geçmesini, yanık izlerinden ve ağrılardan tamamen kurtulmak ister. Kısaca bu hastalar yanık öncesi yaşamlarına tekr Yanık Ameliyatları, Yanık kazaları geçiren çoğu kişi biran önce yanıkların iyileşmesini veya tamamen geçmesini, yanık izlerinden ve ağrılardan tamamen kurtulmak ister. Kısaca bu hastalar yanık öncesi yaşamlarına tekrar dönmeyi ister. Yanık tedavilerinde onarım ameliyatları iyileşme sürecinin başlangıcıdır. Küçük çaplı izlerin olduğu hafif yanıklarda tez zamanda iyileşme mümkündür. Fakat daha ağır ve ciddi yanıklarda cildin kendini onarması çok acı verici ve uzun bir süreçtir. Kişinin normal hayatını, psikolojisini oldukça olumsuz etkileyebilir. Yanık vücudun hangi bölgesinde olursa olsun, ister yüz ve ellerde, ister tüm vücudun estetik görünümünü bozsun, yeni yanmış biri için yanığın ilk etkileri dayanılmazdır. Yanığın tüm vücudun yüzde 30’undan fazlasını kapladığı hastaların tamamen iyileşmesi en az 2 seneyi bulur.

  Yanıkların tedavisinde izlenen ameliyatlar üç aşamadan oluşur: İyileşme, rehabilitasyon ve onarım. 

  İyileşme aşaması, yanık öncesi hale geri dönebilmektir. Bu terim her ne kadar, fiziksel bir yaranın iyileşmesi anlamına gelse de aynı zamanda ruhsal anlamdaki iyileşmeyi de kapsar. Yanık mağdurlarının birçoğu, fiziksel tedavinin yanı sıra kaza sonrası depresyonunu da atlatmaya çalışır. Onarım aslında yanık bölgeye eski biçim ve işlevini tekrar kazandırır ve iyileşme sürecindeki hastaya umut verir. Yanık yaralarında bazen bazı dokular kendi kendine iyileşir, bazı dokular kaybedilebilir ya da yerine yenileri konur, bazıları ise onarılamayacak kadar zarar görür ve kişi bu duruma katlanarak yaşamını sürdürmek zorunda kalır.

  Yanık Ameliyatları

  Onarım ameliyatının zamanlaması, hastaların ihtiyacına ve iyileşmenin aşamasına bağlı olarak hastadan hastaya değişir. Uygulamada bu ameliyat, hastanın ilk yanık tedavisi ve ameliyatın gerçekleştiği andan itibaren başlamış olur. Yanık cerrahları, yanığın son aşamadaki görünümüne ilişkin ulaşılabilir bir hedef öngörüsüyle tedaviye başlar. Erken dönem onarım ameliyatı,  yanık izlerinin çok taze olduğu yani yanık gerçekleştikten sonraki ilk 6 ay içindeki ameliyatlardır. Erken uygulanan ameliyatlar, vakaların çoğunluğunda iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Geç uygulanan yanık tedavi ameliyatı, yanık olayının sonrasındaki 6 ayı aşan sürede ya da yara izlerinin kapandığına emin olunduktan sonra yapılır. Geç zamanda uygulanan tedaviler daha az ameliyat gerektirebilir. Dolayısı ile bu aşamada onarım çabaları daha başarılı sonuçlar verir. Bazı zorluklar zamana yayılarak tedavi edildiği için bunları ameliyatla düzeltmeye gerek kalmayabilir.

  Yanıklara uygulanan ameliyatların süreci hasta tamamen iyileşinceye kadar devam eder. Bu ameliyatlar neticede kişinin psikolojik durumunu da olumlu etkileyerek hastanın fiziksel sağlığının çok ötesinde hızlı bir iyileşme sağlar. Uzmanların çoğu, ağır yanıklı kişilerde zihinsel ve psikolojik tahribatın fiziksel yaralardan daha fazla olduğuna inanmaktadır. Yanık sonrası ameliyattaki başarının göstergesi aslında yanığın görünmeyen etkilerinin de iyileşmesidir. Bu ameliyatlar, yanığın yanık hastalarında görünen ve görünmeyen etkileri hem fiziksel hem de zihinsel olarak tedavi eder. Ameliyat ve onarım işleminin amacı, hastanın iyileşme sürecini ve rehabilitasyonunu desteklemektir. Bu ameliyatların kişilere en büyük katkısı, olumlu davranış telkini, ilgi ve umut verme yoluyla hastanın tamamen iyileşmesine yardımcı olmasıdır.

  ]]>
  Yanığa İlk Müdahale https://www.yanik.gen.tr/yaniga-ilk-mudahale.html Fri, 07 Dec 2018 20:31:23 +0000 Yanığa İlk Müdahale, Günlük yaşamda çoğu zaman bazı kazalar geçirmekteyiz. Büyüğünden küçüğüne kadar herkesin başına gelebilecek kazalardır. Bu kazalardan en önemlilerden bir tanesi yanıklardır. Yanık oluştu Yanığa İlk Müdahale, Günlük yaşamda çoğu zaman bazı kazalar geçirmekteyiz. Büyüğünden küçüğüne kadar herkesin başına gelebilecek kazalardır. Bu kazalardan en önemlilerden bir tanesi yanıklardır. Yanık oluştuğunda yapılacak işlemler çok önemlidir. İlk müdahale doğru bir şekilde yapılırsa yanıkların sonucunda kalıcı hasarların önlenmesine yardımcı olur. Yanık oluşumları da çeşitlilik gösterir. Derece derece farklılaşmaktadır. Yanık ısı sonucunda, kimyasal maddelerin deriyle temas etmesi ile elektrik çarpmasıyla ve benzeri durumlarda maruz kalması sonucunda cilt ve cilt altı dokularda ortaya çıkan bir çeşit yaralanmalardır.

  Yanıklara ilk yardım nasıl yapılmalı

  Cilt birkaç işlevi bir arada içerir; enfeksiyonlara karşı set görevi görür, deri altında bulundurduğu organların güvenliğini sağlar ve dokuların güvenliğini sağlar, vücut sıcaklığının korunmasını sağlar, sıcak, soğuk duyularını ve ağrı, dokunma duyularını hisseder. Vücut içerisinde çıkan şeylerin uzak tutulması için bir yol meydana getirir. Organizmanın alansal olarak ateş, buhar, sıcak cisimler ile karşı karşıya kalması sonucu meydana gelen doku zedelenmesidir. Zedelenmenin derecesini belirten gruplandırmada yanığın derinliği, vücudun ne kadarının tesir altında kaldığını ve yanık alanın yeri göz önüne getirilmelidir.

  Buna göre birinci derece yanık diğer adı yüzeysel yanık; Ciltte kuruluk, hafif kızarıklık ve az şiş görülür. Ağrılıdır ve fazla hassastır. Orta düzeyde güneş yanıkları buna misaldir. İkinci derece yanık diğer adı kısmi kat yanığı; Deride kızarıklık ve nemli görünür. Bül adı verilen  içi su dolu kesecikler meydana gelir. Çok ağrı oluşturur. Ateşle doğrudan temas, sıcak su gibi veya cisim yanıkları kısmi kat yanıklarıdır. Ayrıca kimyasal madde ya da güneş yanıkları kısmi kat  yanığa neden olabilir. Üçüncü derece yanık diğer adı tam kat yanığı; derinin bütün katmanlarını etkileyip deri altı dokudan kas, kemik ve organlara nüfuz eden  yanıklardır. Deri kuru ve  serttir, elastikiyetini yitirmiştir, mumsu biçiminde olabilir. Renk düzeyi koyu kahverenginden siyaha kadar benzer renk olabilir, ağrısı azdır. Çoğunlukla patlama ile meydana gelmiş yangınlarda ve alevlerle çevrelenmiş mekanlarda  kalan bireylerde veya elektrik çarpmaları ile meydana gelir. 

  Yanığa İlk Müdahale

  Yanıklarda yapılan ilk müdahaleyi şu şekilde gerçekleştirmeliyiz:

  Yaralıyı yanık olan şeylerden uzak tutup yanmayı kesmek.İlk müdahale için uygulamaları yapmaya başlamak; ilk başta hastanın hayatsal belirtilerini hızla değerlendirme yaparak önceliğimizi belirlemek yanık alan ile alakanın yeterli olduğuna karar verdikten sonra yüzeysel yanıklarda soğuk su ile soğutarak müdahalede bulunmak. Bu süreç dökülen soğuk su ile ya da su dolu bir tasta 5-10 dakika tutmak gerekir. Ağız yolu ile ağrı kesici ilaçlar alınabilir. Ağrının kesilmesini sağlayan kremler bazı bireylerde alerji oluşmasına yol açabileceğinden çok dikkat edilmelidir. 

  Bu tip birinci dereceden yanıklar kırk sekiz saat içinde kendi kendine iyileşir; bu zamanın sonunda kızarıklık ve ağrı hala sürüyorsa bir hastane başvurmalıdır. Kısmi kat yanıklarda yanık alanı soğuk suyla ıslatıp ya da  soğuk suyla dolu tasta bekletmek iyi olur. Kol ve bacaklarda yanık varsa kalp hizasının üzerinde tutmak gerekir. Varsa yaralının üzerinde, aksesuar, giysi ve diğer takıları çıkartmak lazım. Deri üzerine dökülmüş olan yağ,gaz gibi yabancı maddeler sabunlu su ile çok dikkatli bir biçimde temizlenebilir. Yanık bölgeyi temiz bir bezle kapatmalıdır. Tam kat yanıklarda yaralıyı mekandan uzaklaştırıp kısaca yanık alanın soğutmasını yaptıktan sonra mümkün olan en az zamanda bir hastaneye ulaştırmak gerekir gitmek gerekir. 

  Şunları yapmamaya özen gösterelim; yaraları soğutmak için su yerine buz kullanmayın; his kaybına neden olup donuk olmasına neden olabilir. Yaranın üstüne yapışmış elbiseleri sökmemeliyiz, elbisenin etrafı kesilerek o alan]]> Kezzap Yanığı https://www.yanik.gen.tr/kezzap-yanigi.html Sat, 08 Dec 2018 10:25:54 +0000 Kezzap Yanığı, Kezzap yanıklarının en büyük etkisi iz bırakması ve aşırı derecede acı vermesidir. Nitrik asit olarak ta bilinen halk arasında kezzap dediğimiz bu madde tamamen kimyasal bir üründür. Genellikle bomba yapımı Kezzap Yanığı, Kezzap yanıklarının en büyük etkisi iz bırakması ve aşırı derecede acı vermesidir. Nitrik asit olarak ta bilinen halk arasında kezzap dediğimiz bu madde tamamen kimyasal bir üründür. Genellikle bomba yapımında gübre yapımında ve temizlik alanında kullanılan kuvvetli, yakıcı bir asittir. Katkı maddeleri içerisinde oksijen hidrojen ve azot yer almaktadır. Kezzap aşırı derecede tehlikeli bir madde olmasına rağmen, iyi bir temizlik maddesi olduğu için piyasada kolaylıkla bulanabiliyor. Kezzaptan yanan insanların deri yapısının iyileşmesi mümkündür, ama aşırı derin ve delici yanıklara neden olduğu için izlerinin geçmesi olanaksızdır. İleri safha yanıkların öldürücü etkisinde vardır. Kezzaptan yanan bölgenin izlerini vücut derinizde ömür boyu taşırsınız. Maalesef günümüzde insanlarımız kezzap maddesini intihar eylemlerinde ve bunun gibi amaçlar uğruna kullanmaktadırlar. Televizyonda izlerken bu ve bunun gibi haberlere şahit olabiliyoruz. Bunun en etkili örneği de sayısız arabeks şarkılara imza atan Bergen'dir kocası tarafından suratına kezzap dökülmüş izlerini hayatı boyunca taşımıştır. Eğer temizlik amaçlı bu maddeyi kullanmanız gerekiyor ise çok dikkat etmeniz gerekir. Küçük çocuklarınızın ulaşamayacağı yerlerde muhafaza etmeniz tehlikeyi önceden kontrol altına almak adına faydalı olacaktır. Tabi bu konuda ilk müdahale çok önemlidir.


  Kezzap Yanığı
  Kezzap yanıklarında ilk müdahale nasıl olur; kimyasal maddeden Tahriş olmuş veya yanmış olan bölgeyi en kısa zamanda kimyasal madde temizleyicisi varsa onunla yok ise bol ılık su ile kimyasal madde kalıntıları gidene kadar yıkayınız. Ilık su dedim çünkü kezzapla yalan deri ısındığı için soğuk su ile gerilme yapar ve çatlaklar oluşur. Yanan bölgeyi kesinlikle kaşımayınız ve var ise yanık kremi kullanabilirsiniz. Çünkü kimyasal bile olsa yanan deri kuruma yapacaktır, nemlendirmek için kremin faydası olacaktır. Zaman kaybetmeden hemen en yakın sağlık kuruluşuna götürünüz. İşyeriniz de ve normal yaşantınızda kezzap ve benzeri kimyasal maddelere maruz kalmış iseniz veya bu maddelerle yanan birine yardım etmeniz gerekiyor ise yukarıdaki müdahale yöntemleri kalıcı izleri en aza indirebilir. Allah kimsenin başına bu şekilde bir yanma vakası getirmesin diyerek iyi günler dilerim.
  ]]>
  Dil Yanığı Nasıl Geçer https://www.yanik.gen.tr/dil-yanigi-nasil-gecer.html Sat, 08 Dec 2018 23:14:02 +0000 Dil Yanığı Nasıl Geçer; Dil yanması fazla rastlanan bir sorundur. Tipik olarak bu olay fazla sıcak bir şey yenilmesi yada içilmesinin neticesinde meydana gelir. Yanıklar için standart olan ilk yardım tedavisi dil yanığı

  Dil Yanığı Nasıl Geçer; Dil yanması fazla rastlanan bir sorundur. Tipik olarak bu olay fazla sıcak bir şey yenilmesi yada içilmesinin neticesinde meydana gelir. Yanıklar için standart olan ilk yardım tedavisi dil yanığı için de geçerlidir. Dilin hafif olan bir yanığı rahatsız edici olabilir fakat zaman ile iyileşir. Fakat ciddi olan yanıklar vücudun başka herhangi bir bölümünde oluşan yanıklar gibi hemen tıbbi yardım gerektirir.

  Bazı olaylarda dil gerçekten yanmadan bir dil yanması hissedilebilir. Buna dil yanması sendromu denir. Buhar, sıcak yiyecek yada içeceklerin sıcaklığını olduğundan düşük olarak zannetmek dilde ve ayrıca ağız yada dudakların değişik olan yerlerinde yanmaya sebep olabilir. Dil yanması sendromuna idiyopatik glossopirosis denir ve burada herhangi bir belirli sebep olmadan dilde yanma hissedilebilir. Mayo Clinic uyarınca iki cins dil yanması sendromu bulunmaktadır. Primer ve sekonder. Primer ağız yanması sendromu sebebi bilinmeyen cinstir. Sekonder ağız yanması sendromu değişik olan bir tıbbi durum sebebiyle meydana gelen cinstir.

  Sekonder ağız yanması sendromunun sebepleri ise, ağız kuruması (genellikle başka bir tıbbi durumun belirtisi yada ilaçların yan etkisi), pamukçuk (ağzın maya enfeksiyonu), ağızda liken planus (bağışıklık sisteminin ağzın müköz membran hücrelerine saldırması neticesinde meydana gelen, genellikle kronik bir ağız içi enflamasyonu), coğrafi dil (dil yüzeyinin papillalar ismi verilen küçük çıkıntılarından bazılarının yer almadığı ve bunlar yerine kaybolup dilin değişik olan yerlerinde tekrar gelişme eğilimi olan kızarık ve bazen kabarık bölgelerin yer aldığı bir durum), vitamin eksiklikleri, anksiyete, depresyon yada yoğun endişe, takma dişler, sinir hasarı, bazı gıdalara karşı olan alerjik reaksiyon, ağza tekrar gelen mide asidi (gastroözofageal reflü hastalığı yada GERD gibi durumlar sebebiyle),  diyabet, hipotiroidi ve öbür endokrin bozuklukları, menopoz esnasında olduğu gibi hormon dengesizliği, dişleri gıcırdatma, dişleri çok sert fırçalama, fazla sık gargara kullanma ve ağızla ilgili öbür sağlıksız olan alışkanlıklar.Dil Yanığı Nasıl Geçer

  Riskler, sıcak yiyecek ve içecekleri önce sıcaklığı denemeden yemek yada içmek insanda dil yanması olasılığının yükseltir. Postmenopozal kadınlar dil yanması sendromunun gelişmesi bakımından yükselmiş olasılık altındadır. Bu, östrojen seviyelerinde azalma ile ilişkili olabilir. Bu hormon farklılığı dil tomurcuklarının hassasiyetini azaltır. Belirtiler, dil yanması, yanığın derecesine bağlı bir şekilde çeşitli biçimlerde gözükebilir ve hissedilebilir. Birinci derece olan yanık dilin en dış tabakasına zarar verir. Ağrı meydana gelirse ve dil kızarır ve şiş bir duruma gelebilir. İkinci derece yanık daha fazla ağrılıdır. Çünkü dilin hem en dış hem de alt tabakasını etkiler. Kabarcıklar meydana gelebilir ve dil kızarır ve şiş gözükür.

  Üçüncü derece yanık dilin en derin olan dokusunu etkiler. Bunun neticesinde beyaz yada siyah yanmış cilttir. Ayrıca hissizlik yada şiddetli ağrı meydana gelebilir.Dil kızarık yada şiş duruma geldiği zaman dilin üzerinde bulunan kabarcıklar olan papillalar kaybolabilir. Bunun neticesinde dilde kabarık yerine düzgün olan bir yüzey meydana gelebilir. Papillalar dilin üst bölümünün çoğunu kaplayan küçük olan çıkıntılar dır. Bu çıkıntılar arasında tat tomurcukları bulunmaktadır. Bir yanık tat duyusunu da azaltabilir. Fakat bu sıklıkla eğer yanık çok hiddetli değil ise geçici bir yan etkidir.

  Dilde bir yanma hissi haricinde yanan dil sendromu belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler, sabah normal gibi olan fakat gün içerisinde kötüye giden bir dil her gün yanma belirtilerinin tekrarlanması. Yanma hissi ile beraber metalik yada acı bir tat. Normal tükürük üretimine rağmen ağız kuruluğu hissi. Uygun biçimde tanımlanmaz ve tedavi edilmez ise hiddetli bir dil yanığı enfekte olabilir. İkinci derece ve üçüncü derece ya]]>